МОГУЋ ОРУЖАНИ СУКОБ ОКО УКРАЈИНЕ: Рат који сви желе да избегну

Новости онлајн

20. 01. 2022. у 11:22

РУСИЈА и Белорусија најавиле су у фебруару заједничке војне вежбе, за које западни стручњаци тврде да су део припрема за инвазију на Украјину. У међувремену, Кијев је ове недеље добио ново оружје из Велике Британије за, како је речено у Лондону, појачање његове самоодбране.

МОГУЋ ОРУЖАНИ СУКОБ ОКО УКРАЈИНЕ: Рат који сви желе да избегну

Фото: Инстаграм/mil_ru

Истовремено, чланице ЕУ расправљају шта би тачно могло да доведе до увођења санкција Русији, док Москва наставља да инсистира да нема намеру да употреби силу против Кијева.

Да ли су разговори између САД и Русије умирили ситуацију?

Неколико рунди дипломатских преговора Русије, САД и НАТО-а прошле недеље нису успели да реше проблем. Запад је одбацио захтев Москве да заустави експанзију НАТО-а у Европи и, посебно, да одустане од свог обећања из 2008. да ће на крају примити Украјину и Грузију.

НАТО је навео да је његова политика отворених врата од суштинског значаја за његову мисију. Москва проширење НАТО-а види као непријатељско и угрожавање националне безбедности Русије. Као резултат тога, вербални сукоб око планова Москве вис-а-вис Украјине је интензиван као када је почео у новембру.

Шта Русија ради по питању Украјине?

Запад оптужује Москву да нагомилава трупе и војну опрему како би извршила инвазију на Украјину. Бела кућа је у уторак саопштила да се руски напад може догодити "у сваком тренутку“.

Вашингтон и Кијев су такође оптужили Русију за сајбер нападе на неколико веб-страница украјинске владе. Америчка подсекретарка за политичка питања Викторија Нуланд, позната по својој улози у догађајима у Мајданској револуцији 2014. године, назвала је такве акције "опробаним и правим руским рецептом" и додала да САД имају спремних 18 сценарија реаговања.

Ове недеље су медији објавили да је Русија у јануару повукла скоро 50 чланова дипломатског особља и њихових породица из својих мисија у Украјини. Москва је демантовала извештаје Њујорк тајмса, а сам Кијев је саопштио да нису знали за било какву евакуацију.

Шта ради Украјина?

Кијев је појачао војне вежбе и покушава да побољша свој капацитет за мобилизацију. Прошлог месеца министарство одбране наредило је женама одређених професија и узраста да се пријаве у резерве. Украјина је такође започела обуку цивила за своје такозване "Снаге територијалне одбране“.

Ове недеље портпарол самопроглашене Доњецке Народне Републике тврдио је да је око 60 наоружаних људи без обележја заузело неколико зграда у селу на линији која раздваја владине и побуњеничке снаге, на истоку. Украјински региони Доњецк и Луганск прогласили су 2014. независност. Кијев и њихови западни савезници сматрају их руским подружницама иако их Москва није признала као државе.

Без обзира на дешавања у источној Украјини, чини се да су САД поставиле терен да оптуже Русију за потпиривање насиља. Прошле недеље Бела кућа је тврдила да има обавештајне податке да Москва планира да изведе напад под лажном заставом како би оправдала инвазију.

Упркос војним припремама, Кијев се нада да ће добити помоћ Запада у случају отвореног сукоба са Русијом. Амерички државни секретар Ентони Блинкен тренутно је у посети Кијеву како би се састао са највишим украјинским званичницима и америчким дипломатама стационираним у земљи, пре него што оде у Берлин и Женеву.

Да ли НАТО помаже Кијеву?

Иако је Северноатлантска алијанса предвођена САД јасно ставила до знања да се неће директно борити против Русије због Украјине, земље чланице су припремиле оштре економске санкције, чија претња треба да одврати Москву од евентуалног напада.

Њихови напори донекле су поткопани очигледним оклевањем неких европских нација да делују са пуном одлучношћу. "Нуклеарна опција“ да се Русија искључи из међународног система банкарских трансфера Свифт је наводно одбачена јер би вероватно превише нашкодила самом Западу.

Такође се наводи да унутар ЕУ постоји неслагање око тога да ли руске акције које не представљају војну агресију треба да повуку санкције. Неке земље не желе даљу ескалацију због сличних сајбер напада, на пример, известио је Фајненшел тајмс.

Британија је, у међувремену, сада ван ЕУ, преузела вођство у испоруци више оружја Украјини. Иако је Кијев поздравио ову помоћ, слање "одбрамбеног" оружја и опреме истакло је поделе унутар НАТО-а.

Британски војни теретни авиони летели су заобилазним путем, преко Данске и Пољске, наводно због немачког противљења наоружавању Украјине. Под бившом канцеларком Ангелом Меркел Берлин је, наводно, спречавао САД и Литванију да испоручују оружје које је Кијев купио путем канала набавке НАТО-а.

САД су наводно раније у јануару тајно послале оружје Украјини, одобривши додатних 200 милиона долара војне помоћи која је тихо донета крајем децембра.

Дакле, да ли је рат неизбежан?

Ово зависи од тога кога питате. Не мањка људи – попут бившег америчког амбасадора у Русији Мајкла Мекфола – који тврде да само постојање наводно демократске Украјине поред Русије прети влади у Москви и да је због тога вероватно да ће се десити нека врста агресије.

Иако се Украјина тешко може назвати "демократијом” када се њена два главна парламентарна опозициона лидера тренутно гоне по оптужбама за "издају”, за које тврде да су политички мотивисане. Виктор Медевчук је у кућном притвору, а Петро Порошенко не може да напусти земљу.

Али неки војни експерти нису уверени да су руска војна средства у западном делу земље довољна за стварни рат са Украјином, с обзиром на кијевских снага.

Украјина има значајну сталну војску, покренула је неке структурне реформе као део своје тежње да се придружи НАТО-у, и спроводи редовне вежбе и обуку са западним трупама и војним саветницима. Кијев је такође много инвестирао у способности копненог ратовања у последњих неколико година. Произвели су, купили или примили као помоћ значајан број противтенковског оружја и значајно су повећали своје способности беспилотних летелица, укључујући и куповину турских ударних дронова.

Нема сумње да би Русија могла да савлада Украјину у свеопштем сукобу, захваљујући својој практично неоспорној ваздушној и поморској надмоћи, али остаје питање како би рат био од користи руској националној безбедности.

БОНУС ВИДЕО:

ПИНК ПАНТЕРИ УХАПШЕНИ У АТИНИ: Пала и два Србина због пљачке продавнице скупоцене одеће

( Курир )

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

РУСИЈА ТРЉА ОЧИ У НЕВЕРИЦИ: Дејан Станковић отерао руског Пиксија у руски Партизан!