ШАЉУ РАКЕТЕ УМЕСТО "МИГОВА 29": Наоружавање Украјине западна војна алијанса свела на системе за борбу против тенкова и пројектилe

Р. ДРАГОВИЋ

11. 03. 2022. у 07:13

УПРКОС енормним свотама које западне земље ових дана одобравају за помоћ Украјини, војска ове државе непрекидно тражи појачање у виду борбених авиона, ПВО система и средстава за противоклопну борбу. Из угла бранилаца, ово наоружање је преко потребно за снажније одупирање руској војној интервенцији, али систем испоруке показује и прве пукотине међу савезницима.

ШАЉУ РАКЕТЕ УМЕСТО МИГОВА 29: Наоружавање Украјине западна војна алијанса свела на системе за борбу против тенкова и пројектилe

Фото ЕПА

Овај арсенал у средишту је донација у оружју које Кијеву одобравају НАТО савезници. Поред 350 милиона долара колико су НАТО државе одобриле Украјини у фебруару, Кијеву је дотурено и око 17.000 противтенковских пројектила и око 2.000 ракета земља-ваздух "стингер".

Министарка спољних послова Велике Британије Елизабет Трас најавила је у среду да ће украјинска војска врло брзо бити наоружана додатним противавионским системима. Познаваоци овог наоружања истичу да ће то највероватније бити лаки преносни систем малог домета "старстрек". Реч је о оружју мале тежине (свега 14 килограма) које се испаљује са рамена и има ефективни домет до седам километара.

Досад најамбициознији покушај испоруке борбених авиона, упркос великом одјеку и медијској кампањи на Западу, дефинитивно је пропао. Намеру Пољске да ојача Украјину са својих 29 летелица "миг 29", али искључиво преко америчке ваздухопловне базе Рамштајн и уз услов да им као компензацију САД уступе своје половне авионе Ф-16, Пантагон је глатко одбио.

Иза свега, како се тумачи, стоји пољска рачуница да ће трампом старијих совјетских за савременије америчке авионе направити добар посао. Такође, Америка није прихватила да њена војска буде посредник у овој испоруци, јер би тиме ушла у ризик да постане страна у сукобу. Чак и вашингтонски извори кажу да би слањем "мигова" за Украјину из Рамштајна, оружане снаге САД себе прогласиле легитимном војном метом.

Кијев се није гласно оглашавао о пољској понуди, иако нема сумње да би радо пригрлили ескадриле "мигова 29". Ова летелица у украјинској војсци је домаћа, пилоти су обучени, а њихова употреба би могла да буде моментална. Донацијом других, западних, типова авиона ситуација би била потпуно другачија.

Ипак, упркос навијању јавног мњења, процене Пентагона су да испорука борбених авиона не би значајно ојачала украјинску одбрану. Помиње се чак и да још нису уништени сви авиони украјинске војске, односно да су у оперативном стању, али да њихово подизање ништа не би променило у односу снага. Русија је највећи део украјинског простора покрила својим ПВО системима, па би учинак авијације највероватније био симболичан.

НЕМЦИ ДОСТАВЉАЈУ "СТИНГЕР" КИЈЕВУ

ДЕЦЕНИЈАМА пацификована Немачка је већ првих дана сукоба најавила да ће Украјини дотурити око 1.000 противтенковских пројектила, 500 "стингер" ракета земља-ваздух. Незавнично се говори и да ће Немци наоружати браниоце Украјине старим хаубицама Д-3 калибра 122 милиметра, заосталих још из времена ДДР.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЗАПАД У НЕВЕРИЦИ: Ево шта је управо саопштио потпредседник руске владе Дмитриј Чернишенко