ДЕСЕТ КОРАКА ЗА ОПОРАВАК РУСИЈЕ: Санкције Запада уздрмале економију највеће земље света, али Москва се не предаје
ОДЛУКА Америке и њених савезника да Русији уведу санкције због војне операције у Украјини очекивано је уздрмала привреду ове земље. Међу казнама које су Москву удариле јако најважније су оне које се тичу финансија, извоза енергије и девизних резерви. Тако је Кремљ био принуђен да реагује и предузме кораке за стабилизацију и ублажавање последица економског рата.
Руски портал "Раша тудеј" издвојио је десет мера које је највећа земља света до сада предузела овим поводом.
"МИР" И "СВИФТ"
Како су све главне руске банке искључене из система СВИФТ, чиме им је онемогућен приступ међународним тржиштима, Русија је пронашла начин да обавља трансакције путем "МИРА", алтернативног система плаћања. Овај систем омогућава јој да послује са страним банкама и компанијама, а може и да замени "визу" и "мастеркард", које су руским клијентима обуставиле међународне трансакције почетком марта.
инвестиције
Како би подржали рубљу, која је у односу на остале валуте овог месеца забележила велики пад, руским компанијама које послују са иностранством наложено је да продају 80 одсто своје зараде у страној валути и замене је за рубље. То ће, према очекивањима, стабилизовати националну валуту и охрабрити више инвестиција у Русији уместо да их пресели ван ње.
ТРГОВИНА РУБЉОМ
Санкције Запада биле су усмерене на руску имовину у еврима и доларима како би Русији онемогућили међународно трговање. Међутим, Москва је успоставила трговинске механизме како би омогућила плаћања у националној валути са страним партнерима. Русија и Кина већ неко време имају систем плаћања у рубљама и јуанима, док је Турска раније овог месеца изразила спремност да тргује у руској валути. Такође, шема плаћања у рубљама и индијским рупијама најављена је за потребе извоза руске нафте у Индију, која је до сада само три одсто укупног увоза нафте куповала од Руса.
СТОП ЗА ЖИТАРИЦЕ
Русија је привремено забранила извоз житарица у земље Евроазијске економске уније. Ограничења се односе на пошиљке ка бившим совјетским државама које деле слободну царинску зону са Русијом. То су Јерменија, Белорусија, Казахстан и Киргистан. Циљ је да домаће тржиште хране буде добро опскрбљено и да се спречи скок цена.
РАСТ КАМАТЕ
Будући да је готово половина девизних резерви земље замрзнута и недоступна за подршку ослабљеној рубљи, руска централна банка је хитно подигла кључну каматну стопу са 9,5 на рекордних 20 одсто годишње. На овај корак одлучили су се како би се надокнадио повећани ризик од девалвације и инфлације. Донете су и додатне мере за подршку кредитним институцијама и препоруке банкама да не наплаћују камате и пенале на кредите, као и да допусте реструктурирање плаћања.
ОТПЛАТА ДУГА
Русија је одобрила две исплате власницима обвезница у износу од 117 милиона долара. Новац стиже са државних рачуна који су блокирани у иностранству. Сада је на САД и њиховим савезницима да одобре пренос. А ако то не ураде, руска влада је наредила да се дуг плати у рубљама по званичном курсу централне банке у тренутку преноса. Западне институције инсистирају на томе да ће Русија, ако не плати дуг у валути издавања, бити суочена са првим неиспуњавањем обавеза у сто година.
ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА
Путин је у среду одобрио нове мере подршке грађанима. Фокус ће бити на заштити породица са децом и старијих особа. Он је најавио и да ће одлука о повећању минималне зараде, плата у јавном сектору и социјалних накнада, укључујући пензије, бити донета у наредних неколико дана.
ПРЕДУЗЕТНИЦИ
Руска влада одобрила је Нацрт плана за подршку малим и средњим предузећима. Локалним властима је наложено да организацијама, предузетницима и самозапосленим грађанима обезбеде мере подршке укључујући субвенције и кредите.
ДОМАЋЕ ТРЖИШТЕ
Путин је позвао извознике да не смањују производњу као одговор на санкције, већ да опскрбљују домаће тржиште. Овим путем спречиће се пораст цена у земљи, укључујући бензин, дизел, метале и другу извозну робу.
СТРАНЦИ ДА ОСТАНУ
Суочене са притиском санкција, бројне компаније су објавиле да се привремено повлаче из Русије - ИКЕА, "Мајкрософт", "Фолксваген", "Епл", "Шел", "Мекдоналдс", H&M и друге. Како би пронашли начина да ове фирме остану да послују у земљи дати су предлози да се оне национализују. Међутим, Путин је у среду рекао да ће Русија поштовати приватно власништво страних компанија. А раније је и подржао предлог да се уведе екстерни менаџмент, како би стране фирме могле да воде партнери у Русији. Министарство привреде припрема Предлог закона којим ће се регулисати овај поступак.
ТЕРЗИЋ: НЕЋЕ ИХ СЛОМИТИ, ИМАЈУ ВЕЛИКЕ РЕСУРСЕ
АКАДЕМИК и бивши амбасадор Србије у Москви др Славенко Терзић на питање "Новости" да ли ће руска економија успети да издржи санкције Запада одговора да, иако није економиста и не прати ближе економске токове, уверен је на основу свог искуства у Москви и знања руске историје да санкције неће сломити Русију - што, како наглашава, очекују Запад и САД:
- Сведоци смо несумњиво снажног и готово незабележеног економског рата против Русије. Циљ је да се она привредно разори и изазову унутрашњи немири попут негдашње Октобарске револуције. Последица и то озбиљних ће бити нарочито у неким областима, али је руски народ "претурио" преко главе многе санкције. То је земља огромних ресурса, не само у енергетици него и у многим другим областима. Више ће се него досад окренути тржиштима Азије. Доста ће зависити и од способности руске државе и одговорности њене администрације. Потребна је већа унутрашња социјална солидарност - смањивање јаза између богатих и сиромашних.
Препоручујемо
ПОСЛЕДИЦЕ САНКЦИЈА У НЕМАЧКОЈ: Грађевинска индустрија на удару због обустављеног увоза
18. 03. 2022. у 19:39
ХОЛАНДИЈА ЗАПЛЕНИЛА ВИШЕ ОД 200 МИЛИОНА ЕВРА: Одузета руска имовина под санкцијама
17. 03. 2022. у 23:31
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)