НА ПОЛОЖАЈ ОДМАХ 5.000 ВОЈНИКА: Министри чланица Европске уније усвојили план за јачање безбедности, поучени украјинским примером
НА ПЕПЕЛУ рата у Украјини, Европска унија намерава да ојача одбрану, да се сличне трагедије више не би догађале на континенту.
Министри спољних послова и одбрана земаља чланица усвојили су прве вечери дводневног састанка у Бриселу, који се јуче завршио, "Европску стратешку бусолу", засновану на идејама француског председника Емануела Макрона и скицирану на недавном самиту у Версају. Уобличени документ ће формално верификовати шефови држава или влада на састанку сутра и прекосутра у белгијској престоници.
Стратешка оријентација је намењена јачању безбедности и одбране ЕУ до 2030. Министри су истакли важност овог амбициозног плана, у тренутку повратка рата на тло Европе. Партнере за овај пројекат у Бриселу виде и на Западном Балкану.
Конкретно, да би могла да делује брзо и снажно кад год избије криза, са партнерима, "а ако је могуће и сама када је то потребно", ЕУ успоставља снажан капацитет за брзо распоређивање до 5.000 војника за различите врсте криза. Биће спремна да распореди и 200 потпуно опремљених стручњака за мисију заједничке спољне и безбедносне политике у року од 30 дана, укључујући и у сложеним окружењима.
Такође, изводиће се редовне вежбе у реалном обиму на копну и на мору, побољшаће се војна мобилност и ојачати цивилне и војне мисије и операције промовисањем брзог и флексибилнијег процеса доношења одлука, уз снажније деловање и осигуравање веће финансијске солидарности. Циљ је и да се у потпуности искористи Европски мировни фонд за подршку партнерима, међу којима се види и Западни Балкан.
На безбедносном плану, да би ојачала способност да предвиди и осујети тренутне и брзо настајуће претње и изазове, одговори на њих и заштити своје безбедносне интересе, ЕУ повећава капацитете за анализу обавештајних података, а развиће и хибридна средства и тимове за откривање и реаговање на широк спектар ових претњи.
Такође, установиће политику сајбер одбране ЕУ, а развиће и систем заштите од манипулација и мешања информација које долазе споља. План је и да се развије свемирска стратегија ЕУ за безбедност и одбрану, као и да се ојача улога ЕУ као актера поморске безбедности.
Како би одговорила на заједничке претње и изазове, ЕУ ће ојачати сарадњу са стратешким партнерима као што су НАТО, УН, ОЕБС, Афричка унија и Асоцијацију нација југоисточне азије (АСЕАН). Развијаће више прилагођена билатерална партнерства са земљама истомишљеницама као што су САД, Канада, Норвешка, Велика Британија и Јапан.
План је да се развијају и "партнерства по мери" на Западном Балкану, у источном и јужном суседству, Африци, Азији и Латинској Америци, укључујући промовисање учешћа у мисијама и операцијама заједничке одбрамбене и спољне политике.
ОБАВЕЗАЛИ СЕ НА ВЕЋИ ВОЈНИ БУЏЕТ
ДРЖАВЕ чланице ЕУ су се обавезале да ће знатно повећати издатке за одбрану, како би одговориле својој колективној амбицији. Координираће се у ту сврху разменом националних циљева о повећању и побољшању потрошње на одбрану, уз подстицање на улагање у стратешке могућности за деловање на копну, на мору, у ваздуху, у сајбер домену и у свемиру. Подстицаће се и одбрамбене иновације да би се смањила технолошка и индустријска зависност.
Препоручујемо
ЕВАКУИСАНО 68.000 ЉУДИ ИЗ МАРИУПОЉА: Украјински нацисти користе цивиле као живи штит
22. 03. 2022. у 20:06
АРТИЉЕРИЈА, ТЕНКОВИ И ДРОНОВИ: Украјинци шаљу нове снаге ка Изјуму да зауставе продор руске војске ка Славјанску
23. 03. 2022. у 01:40 >> 01:49
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (2)