У ЕСТОНИЈИ ЖЕЛЕ ДЕО РУСИЈЕ: Позивају се на споразум од пре сто година

Novosti online

03. 05. 2022. у 11:16

ОПОЗИЦИОНА Конзервативна народна странка Естоније предложила је парламенту да размотри питање повлачења потписа испод споразума о копненој и поморској граници са Русијом из 2014. године. Парламент Естоније данас ће разматрати тај предлог.

У ЕСТОНИЈИ ЖЕЛЕ ДЕО РУСИЈЕ: Позивају се на споразум од пре сто година

Фото: ЕПА

Како наводи портал „Делфи“, естонски посланици оптужују Москву за „идеолошке и политичке нападе“ на Талин и за „окупацију“ више од пет одсто естонске територије.

- Након завршетка окупације и обнављања независности, територија Естоније и копнена граница се де јуре, на основу сукцесије, поново успостављају у складу са Тартуским мировним споразумом - наводи се у образложењу предлога.

Према Тартуском мировном споразуму из 1920. године, Руска Совјетска Федеративна Социјалистичка Република предала је Естонији део данашњих територија Русије – Лењинградске и Псковске области. Естонија је 1940. године ушла у састав Совјетског Савеза, а Москва сматра да овај документ нема правну снагу.

Естонија и Русија тренутно немају правно регулисане границе. Након преговора који су трајали више од 10 година, у Москви је 2005. године потписан споразум о граници. Међутим, приликом ратификације Талин је самоиницијативно убацио у постојећи закон преамбулу у којој се позива на Тартуски споразум. Москва је то схватила као могућност да Естонија у будућности испољи територијалне претензије и повукла потпис са споразума. Министри спољних послова две земље су 2014. године потписали нови споразум, али он још увек није ратификован.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

Коментари (4)

ШЕШЕЉ ОТКРИО ЗА ТВ НОВОСТИ: Енглези послали специјалну јединицу по мене и Станишића