ЂИНПИНГ СА ПУТИНОМ У ШАНГАЈУ: Спремни смо да сарађујемо и свет поведемо на пут позитивног развоја

Бранко ВЛАХОВИЋ, од сталног дописника "Вечерњих новости" - МОСКВА

15. 09. 2022. у 21:30

ПЕКИНГ је спреман да заједно са Москвом поведе свет који се мења на пут одрживог развоја, рекао је данас у Самарканду, древном граду Узбекистана, кинески председник Си Ђинпинг на састанку са руским председником Владимиром Путином, који је одржан на маргинама самита Шангајске организације за сарадњу (ШОС).

ЂИНПИНГ СА ПУТИНОМ У ШАНГАЈУ: Спремни смо да сарађујемо и свет поведемо на пут позитивног развоја

Фото: АП

- Спремни смо да заједно са нашим руским колегама дамо пример одговорне светске силе и одиграмо водећу улогу како бисмо извели свет који се убрзано мења на пут одрживог и позитивног развоја - рекао је председник Кине и додао да је његова земља спремна да сарађује са Русијом, продубљује сарадњу и трговину и пружа узајамну подршку у питањима која се тичу кључних интереса обе земље.

Путин је на састанку истакао да су покушаји стварања униполарног света неприхватљиви за већину земаља.

- Ти покушаји попримили су у последње време апсолутно наказне обрисе и апсолутно су неприхватљиви за огромну већину држава на планети - рекао је Путин. - Русија и Кина се залажу за успостављање праведног, демократског и мултиполарног светског поретка, заснованог на међународном праву и централној улози Уједињених нација, а не на неким правилима које је неко измислио, а не мари да објасни шта представљају.

Путин је додао да разуме да је кинески председник Си Ђинпинг забринут и да има питања у вези са ситуацијом у Украјини, али је истакао да Русија цени "уравнотежен став" Пекинга према украјинској кризи, додаје Ројтерс.

Фото: АП

Лидер Русије је током састанка са Сијем рекао да Москва подржава политику "једне Кине" и да се противи "провокацијама САД" у Тајванском мореузу.

Током првог сусрета двојице лидера од почетка "специјалне војне операције" Русије у Украјини, у фебруару ове године, Си је назвао Путина "старим пријатељем".

На дводневном самиту земаља чланица Шангајске организације за сарадњу учествују лидери Русије, Кине, Казахстана, Киргизије, Пакистана, Узбекистана и Таџикистана. На самиту су присутни и представници земаља посматрача, Белорусије, Ирана, Авганистана и Монголије. Осим њих, допутовали су и лидери Турске, Азербејџана, Јерменије и земаља партнера у дијалогу. Неки ШОС називају и "алтернативом велике седморке".

На самиту ће се, у току два дана, разговарати не само о јачању и перспективи економских веза, културно-хуманитарној размени, већ и о међународној безбедности. Улогу председавајуће земље после самита у Самарканду преузеће Индија.

Фото: АП

Да нису у праву они који на Западу шире причу о изолованости Путина најбоље доказује његов програм сусрета у Самарканду. Путин се срео са председницима Ирана, Пакистана, Кине, Узбекистана, Туркменије и Киргизије. За петак су планирани његови разговори са председницима Азербејџана, Турске и на крају, по окончању самита, са премијером Индије Нарендром Модијем. Тема је ширење стратешке сарадње.

Већ сада се зна да ће на крају бити усвојена Самаркандска декларација ШОС у којој ће се истаћи жеља за градњу праведнијег и демократичнијег многополарног светског поретка. Очекује се да ће се у Самарканду донети одлука о ширењу чланиства у ШОС. Белорусија и Иран желе да постану сталне чланице. На самиту у Самарканду ће се донети план постепеног повећања броја националних валута у међусобним плаћањима.

И пре доласка Реџепа Тајипа Ердогана у Самарканд, у Анкари су саопштили да ће он са Путином разговарати о гасу, као и преласку плаћања делимично у рубљима и лирама. Руско-турска трговинска размена рапидно расте, за шта су заинтересоване обе земље.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!