ШКРИПИ ОСОВИНА ЕУ: Затегнута атмосфера на неформалном састанку лидера земаља чланица ЕУ у Прагу

Горан Чворовић дописник из Париза

08. 10. 2022. у 06:40

НЕФОРМАЛНИ састанак лидера земаља чланица ЕУ јуче у Прашком замку био је предвиђен као мисија превазилажења разлика и подела у оквиру актуелне енергетске кризе изазване ратом у Украјини. Али, главне поделе долазе из две водеће престонице, Париза и Берлина.

ШКРИПИ ОСОВИНА ЕУ: Затегнута атмосфера на неформалном састанку лидера земаља чланица ЕУ у Прагу

Емануел Макрон и Олаф Шолц, Фото АП

Унутар зидина замка водила се жестока дебата само дан после помирљивих тонова којима је у обланду био обавијен први састанак Европске политичке заједнице. Да би дали слику јединства, француски председник Емануел Макрон и немачки канцелар Олаф Шолц заједно су дошли на јучерашњи састанак, али то је био само формални клише.

Двома таборима, немачком, који заговара фосилна горива у замену за руску нафту, што не одговара Француској, и француском, који се залаже за нукеларну енергију, против чега се буни Немачка, прикључио се и трећи - земаља која не могу без руског црног злата, међу којима су Мађарска, Словачка, Бугарска... Свима заједно, у односу на Немачку, смета и то што ће она као богата земља лакше помоћи својим фирмама да преброде кризу и самим тим угрозе компетитивност на целој територији ЕУ.

У Бриселу сматрају да појединачне одлуке, као што су давање субвенција на пумпама, или убризгавање свежег новца у најугроженије гране што подиже инфлацију, нису решење, већ да мора да се донесе заједничка одлука на нивоу ЕУ. Пре свега, увођењем "плафона" за цену руских енергената који се још увозе, као и јединственом набавком за целу Унију.

И док Француска, са још петнаестак земаља, предводи велику групу држава које такође заговарају утврђивање највише цене гаса, Берлин се томе противи. Они који су против, сматрају да би цена тако могла да се спусти, али да гаса онда, једноставно, не би било.

Луксембуршки премијер Гзавије Бетел је "подсетио" да постоје и друга тржишта на свету, на која би овај гас могао да буде усмерен, Москви не одговарају цене.

Од тога зависи и читава привреда ЕУ. Цене гаса, али и струје, на чију производњу гас такође утиче, скочиле су и до 15 пута на европском тржишту, па без директне помоћи држава грађани и фирме не би могли да плате реалну цену. Али, то још неће моћи дуго тако.

Шефови држава или влада разговарали су јуче и о појачаном слању војне помоћи Украјини.

Порука председника Европског савета Шарла Мишела је да ЕУ мора да буде јединствена у солидарности с Украјином, у ситуацији када је Москва расписала мобилизацију и анектирала украјинске територије.

ФИРМЕ ПОМАЖУ

Један од постигнутих договора је да су фирме које су добро зарадиле на скупим енергентима дају допринос помоћи онима који једва плаћају рачуне, по жељи шефице европске извршне власти Урсуле фон дер Лајен. Она је предложила и да се заједнички купује гас, што, засада, не наилази на одобравање свих.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

Коментари (2)

ХРВАТИ ШОКИРАЛИ РУСИЈУ: Урадили оно што чак ни Американци нису били спремни да учине