ПОМОЋ ЗЕЛЕНСКОМ ИЗ ЛОНДОНА И АМЕРИКЕ: Кремљ - Украјина уз житарице превози и велике количине оружја
ЗБОГ напада на њене бродове који су обезбеђивали хуманитарни коридор за слободан извоз жита из црноморских лука, Русија је одлучила да престане да поштује договор, потписан летос у Истанбулу, који носи парафе представника Москве, Кијева, Анкаре и УН.
Захваљујући том споразуму, Украјина је из своје три луке извезла на Запад велике количине пшенице и осталих житарица. Русија, сада, тражи да се данас одржи хитан састанак Савета безбедности УН, на коме би се говорило управо о гађању бродова који су обезбеђивали хуманитарни коридор за извоз жита.
У Москви су и раније тврдили да Украјина скрива оружје на бродовима којима превози жито и тако крши договор. Осим тога, најмање украјинског жита је отишло у сиромашне земље, остајало је углавном у Европи.
Из седишта УН апелују да се обнови договор о транспорту жита. Руски министар пољопривреде Дмитриј Патрушев каже да је Русија спремна да поклони 500.000 тона жита сиромашним земљама да би се у њима избегла глад. Русија је и раније била спремна да поклони све залихе вештачког ђубрива које се сада налазе у лукама западноевропских земаља.
Шеф европске дипломатије Ђозеп Борељ позвао је руководство Русије да не одустаје од договора о хуманитарном коридору извоза украјинског жита. У наговарању руског руководства да настави "житну дипломатију", односно, да дозволи да Украјина и даље из својих лука транспортује житарице укључила се и Турска, како кажу у Истанбулу, на свим нивоима. И амерички државни секретар Ентони Блинкен затражио je од Русије да се врати споразуму, наводећи као разлог нападе на руске бродове из Црноморске флоте. Рок садашњег договора о слободном извозу жита истиче 19. новембра.
Украјинци су, у суботу рано ујутро, са 16 дронова напали војне и цивилне бродове у Севастопољу. Гађане су и мреже које штите луку од подводних диверзаната. У Москви тврде да су Украјинци напад организовали уз подршку Британаца и Американаца. У Министарству одбране Русије истичу да су амерички извиђачки дронови полетели из авио-базе на Сицилији и кружили више сати на висини 17.000 метара изнад Црног мора. Они су дали координате украјинским летилицама да погоде објекте у луци у Севастопољу.
У Москви тврде да су ти бродови обезбеђивали извоз руских пољопривредних производа. Оштећен је руски војни брод "Иван Голубец". Представник руског министарства одбране подсетио је да су украјинске војнике обучавали Британци у бази у Очакову недалеко од луке Николајев. Тамо су они планирали да направе главну украјинску војну морнаричку базу. У Москви истичу да су Британци учествовали и у припреми диверзије на гасоводима "Северни ток", после које је исцурио гас који се налазио у цевима. Ове оптужбе је после Лондона, јуче "као неосноване", одбацио и Париз.
Уопште не треба сумњати да ће Русија одговорити вишеструко на нападе на луку у Севастопољу. Већ у суботу, а затим и јуче, на целој територији Украјине, проглашена је опасност из ваздуха. У правцу Угљедара велике губитке имала је украјинска "председничка бригада". Руси су користили своје дронове "лансет" и "куб".
Током викенда, саопштено је да је смењен генерал-пуковник Александар Љапин, који је командовао групом руске војске "Центар" и кога су председник Чеченије Рамзан Кадиров и власник приватне војне компаније "Вагнер" Јевгениј Пригожин јавно критиковали за пад Красног Лимана. У Министарству одбране тврде да је генерал Љапин отишао на тронедељни одмор и да ће се затим лечити у војној болници. Кад се опорави, вратиће се у службу.
Разумљиво је што се сада он лоше осећа, јер је, за кратко време, добио орден хероја да би га, касније критиковали за пад више градова које су повратили Украјинци. Посебно је критикован за пад града Лимана који је 60 километара удаљен од Доњецка, на стратешки важном путу за Дњепропетровск. Љапину се на душу ставља да није обезбедио везу међу јединицама на том делу фронта. Нападају га и да војници нису имали довољно муниције да се одбране од напада украјинских јединица.
Руске јединице на фронту у Украјини већ су добиле значајно појачање. До сада је у ратно подручје стигло 82.000 мобилисаних, а у јединицама на фронту је 41.000 новопридошлих. Министар одбране Сергеј Шојгу каже да се на полигонима за припрему налази 180.000 људи. Мобилизација је завршена и сада се војним комесаријатима јављају добровољци. Шојгу тврди да их се пријавило 13.000. Просечни узраст мобилисаних је 35 година, што значу да су физички спремнији него старији.
У Запорошкој области уништена је већа група Чечена који су ратовали на страни украјинске војске. Украјинска војска наставља да гађа објекте на територији Русије. У Курској области Украјинци су гађали електричну подстаницу. Оштећени су кров и трансформатор. На срећу, нико није погинуо. Градоначелник Кијева Виталиј Кличко каже да Украјини фали скоро половина потребне струје и нада се да ће за три недеље бити поправљене трафостанице, па грађани неће бити у мраку.
Украјински највиши руководиоци и даље у интервјуима западним листовима уверавају да ће ослободити Херсон до краја новембра, а Крим идуће године. Шеф војне обавештајне службе Украјине Кирил Буданов казао је америчким новинарима да су сада за одбрану Херсона ангажоване најспособније руске јединице па ће сигурно доћи до "велике крваве битке".
Генерал Буданов каже да ће проблем за украјинску војску бити то што ће Руси већ идуће године почети да користе дронове малог домета "фатах-100" и "золфахагар" које одликују висока прецизност и велика брзина.
Руси су свесни да украјински војни врх концентрише велики број војника, али се истиче да су спремни да одбију било који напад. Руске јединице су већ припремиле такозвану ешалонску одбрану, дакле, неколико одбрамбених појасева. Према руским изворима, Украјинци су за битку у Херсону ангажовали велики број страних најамника. Украјинци на том делу фронта користе највише америчке вишецевне бацаче "хајмерс" и француске хаубице "цезар". Очигледно у недостатку других ракета, Украјинци гађају положаје руске војске пројектилима намењеним за уништавање противничких центара везе и радара. Једна од ретких добрих вести је да су размењене две веће групе заробљених војника по формули 50 за 50.
Руска влада је, после првобитних три, додала и осталих 11 британских прекоморских територија на непријатељску листу. Тако је сада свих 14 територија на списку оних које су подржале санкције Британије према Русији.
ЛАВРОВ: КАО КУБАНСКА РАКЕТНА КРИЗА
СИТУАЦИЈА у Украјини подсећа на Кубанску ракетну кризу, један од најкритичнијих тренутака Хладног рата, рекао је јуче руски шеф дипломатије Сергеј Лавров у интервјуу за документарни филм "Свет на ивици. Лекције из Кубанске ракетне кризе", објављеним на сајту министарства.
Упитан да каже на који начин је Кубанска ракетна криза из 1962. године повезана са украјинском, Лавров је рекао да "и тада и сада, причамо о директним безбедносним претњама на руској граници. Данас су претње много ближе него америчке ракете 'јупитер', некад постављене у Турској. У току је војна кампања којом се Украјина снабдева свим врстама оружја", истиче Лавров.
- Појавиле су се политичке фигуре у Европи које се играју са питањем нуклеарног оружја на неприхватљив начин - рекао је Лавров и подсетио како је, пре неколико месеци, бивши француски шеф дипломатије Жан-Ив ле Дријан саветовао Русији да не заборави да НАТО такође има нуклеарно наоружање. - Онда је командант немачке ратне авијације Инго Герхарц изненада изјавио да НАТО треба да се припреми за нуклеарни рат, за употребу нуклеарног оружја, а обратио се и руском председнику питањем: "Путине, да ли смеш да се такмичиш са нама?"
Русија је увек спремна да саслуша своје западне колеге уколико понуде да организују разговор о побољшању односа узимајући у обзир интересе Москве, поручио је Лавров.
АНТОНОВ: ОПТУЖБЕ СУ НЕОСНОВАНЕ!
МОСКВА је обуставила учешће у "прехрамбеном споразуму" због непромишљених поступака украјинских власти и осуде на рачун Русије су неправедне, изјавио је руски амбасадор у САД Анатолиј Антонов. "Реакција Вашингтона на терористички напад на луку Севастопољ је заиста нечувена. Нисмо видели никакву осуду непромишљених поступака кијевског режима. Опет се све свело на лажне оптужбе наше земље за заоштравање светског проблема са храном", рекао је Антонов и додао да Русија, суочена са нападима и провокацијама на руске војне и трговачке бродове, не може да настави да учествује у споразуму.
ЗАХАРОВА: САБОТИРАЛИ СПОРАЗУМ
ПОРТПАРОЛКА руског МИП Марија Захарова каже да је режим украјинског председника Владимира Зеленског који, како истиче, предводи Велика Британија, саботирао споразум о житу, да би нуклеарној уцени додали и уцену прехрамбеним производима. "Споразум о житу осујетили су Зеленски и његови терористи, предвођени британским шпијунима, како би нуклеарној уцени додали уцену храном. Немају довољно новца и оружја. Треба им још смрти. Кијевски режим стоји на овом пакленом трону: новац, оружје, смрт", написала је Захарова на "Телеграму", коментаришући изјаву украјинског министра спољних послова Дмитра Кулебе, који је рекао да Русија, суспендујући своје учешће у споразуму о житу, блокира храну за седам милиона људи.
ЧЕЧЕНСКА ОСВЕТА
ЧЕЧЕНСКИ председник Рамзан Кадиров саопштио је да су његови земљаци који ратују у Украјини успешно провели операцију под називом "Освета". Циљ те акције је био да се освете за погибију својих 23 војника и 58 рањених који су настрадали од украјинске артиљерије. Од 25. до 27. октобра на николајевско-криворошком делу фронта убијено је и рањено више стотина украјинских војника, а уништено је десет јединица војне технике.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
ПУТИНОВО ВАЖНО ОБРАЋАЊЕ ЈАВНОСТИ: Војна сарадња са Кином је одлична; Запад је довео до данашње ситуације у Украјини
27. 10. 2022. у 14:35 >> 20:40
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (9)