ШОЛЦ "ПЕГЛА" ВЕЗЕ СА КИНОМ: Први сусрет Си Ђинпинга са европским лидером од почетка короне

КАД, у четвртак, немачки канцелар Олаф Шолц, у пратњи најмоћнијих пословних људи, полети према Пекингу, биће то увод у први сусрет новоизабраног генералног секретара КП Кине Си Ђинпинга са једним европским лидером од почетка епидемије вируса корона.

ШОЛЦ ПЕГЛА ВЕЗЕ СА КИНОМ: Први сусрет Си Ђинпинга са европским лидером од почетка короне

Фото ЕПА

У Шолцовом друштву биће и директори "Сименса", "Адидаса", Дојче банк, произвођача вакцина "Бионтек", "Фолксвагена", "Бајера", сви са истом надом да ће наставити уносне послове са Кинезима. Јер, само "Фолксваген" извози 40 одсто својих аутомобила на кинеско тржиште, а намерава да уложи и 2,4 милијарде евра у заједнички пројект са кинеским "Хорајзон роботиксом", за производњу аутомобила без возача.

До Шолцове посете долази у осетљиво време када расту притисци на Немачку, пре свега из Америке, али и из Европе, да се најјача европска економија не ослања превише на Кинезе и кад Немци најављују преиспитивање целокупне стратегије према Кини. Шолц одлази у Кину притиснут и на домаћем терену, па је и министарка спољних послова, канцеларева коалициона партнерка Аналена Бербок рекла да Немачка више не сме да буде зависна од било које земље са којом не дели "наше вредности". "Такве се грешке не смеју да догоде два пута", поручила је, алудирајући на односе са Русијом, које је бивша канцеларка Ангела Меркел брижно неговала.

Фото Танјуг/АП

Олаф Шолц

Шолц и најмоћнији немачки привредници, сматрају да је погрешна политика прекидати или смањивати послове са Кином, па је и на недавном самиту европских лидера из ЕУ, немачки канцелар поручио да Европа не треба да се одваја од Кине. Било је идеја да са Шолцом путује француски председник Емануел Макрон, али Немци нису пристали.

И док у Немачкој Зелени и либерали заговарају оштрији курс Берлина према Пекингу, Шолц је свестан да би то погоршало ионако тешку економску ситуацију у тој земљи. Недавно је немачка влада, на инсистирање канцелара, одобрила продају 24,9 одсто удела у терминалу хамбуршке луке кинеској државној компанији "Коско", иако су Кинези тражили 35 одсто, па посао још није до краја дефинисан. Кина је највећи трговински партнер Немачке, више од милион радних места у Немачкој директно зависи од Кине, а индустрија би тешко опстала без кинеских батерија за електричне аутомобиле.

Запад је и након конгреса КП наставио са оптужбама кинеског вођства због наводног кршења људских права, што је годинама тактика у покушају заустављања брзог економског раста Кине. Такви тонови не долазе само из Америке, већ и из Европе, али Немци не могу да крену у неизвесну авантуру бојкота Кинеза, као што је Европа урадила са Русијом. Ангела Меркел је десет пута била у Кини, а извоз у ту велику земљу спасао је немачку економију више пута, што није била препрека за веште Кинезе да сами производе оно што су пре увозили из Немачке. Тако се и дугогодишњи немачки трговински суфицит претворио у дефицит, а многе немачке компаније виде Кинезе као конкуренте код куће.

Разумнији Немци су схватили лошу лекцију са санкцијама Русији, која се као бумеранг вратила Европи. Понављање сличне стратегије са Кином било би погубно по најјачу европску економију, па Шулц и моћни директори иду у Пекинг да са Сијем наставе дијалог и послове, што је са Кинезима 16 година градила, сада се већ може рећи, ненадмашна Ангела Меркел.

НОВА СТРАТЕГИЈА ПРЕМА ПЕКИНГУ

ПАРТНЕРИ Олафа Шолца ће, почетком идуће године, предложити нову стратегију према Кини, која би укључивала позив немачким индустријалцима да више сарађују и са другим азијским дивовима. Немци не могу без Кинеза, па је и хемијски див БАСФ отворио прву од низа фабрика коју граде у јужној Кини, а "Бе-Ем-Ве" уложио 3,7 милијарди евра у будуће послове са Кинезима.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

РУСИЈА ЗАТЕЧЕНА: Убијен Владимир Фешченко и то у згради Министарства одбране