САНКЦИЈЕ РУСИЈИ УЗ ПРИЗНАВАЊЕ ТЗВ. КОСОВА: Захтеви Србији у новој резолуцији ЕП о стратегији за проширење Уније
ПОСЛАНИЦИ Европског парламента усвојили су јуче великом већином (502 гласа за, 75 против, 61 уздржан) резолуцију, а на основу извештаја хрватског посланика Тонина Пицуле, о препоруци Европском савету, Европској комисији и високом представнику за спољну и безбедносну политику о новој стратегији за проширење.
У овом тексту се тражи појачање сарадње ЕУ са властима из Београда и Приштине на постизању свеобухватног правно обавезујућег споразума "на основи узајамног признавања у оквиру дијалога", што се оцењује као кључно на путу ка ЕУ. Захтева се и да се сва отворена питања реше брзо и у доброј вољи у оквиру дијалога.
Друга важна ставка, која се односи на Србији, јесте да се сада отворено тражи да брзина приступа ЕУ буде директно везана с (не)увођењем санкција Русији. Конкретно, усвојено је да се у процесу проширења даје предност усклађивању са спољном и безбедносном политиком, уз закључак да преговори о приступању са Србијом могу да се наставе само ако се усклади са санкцијама ЕУ против Русије. Од европских власти се тражи да позову Србију да се системски усклади с рестриктивним мерама ЕУ и њеном општом политиком према Русији.
Надаље, тражи се да се оствари знатан напредак у реформама повезаним са ЕУ, напредовање у демократији и владавини права и прихватање вредности и приоритета ЕУ.
Посебна ставка је финансијска помоћ. Усвојеном резолуцијом се захтева да се поновно размотре сва средства ЕУ намењена Србији. Амандманом је придодато да треба да буду преиспитана сва средства "од којих би власти имале користи", нарочито у економским и инвестиционим пројектима за Западни Балкан.
Европосланици траже да се санкционише назадовање или константан недостатак напретка блокирањем приступне помоћи. Од ЕУ се тражи и да оснује посебну радну групу за праћење напретка у поштовању владавине права.
Од свих земаља кандидата се захтевају подстицање културе политичког плурализма, добросуседски односи, демократска консолидација, изградња друштва "без дискриминације, расизма, насилног национализма и екстремизма", са заштитом мањина, укључујући Роме, припаднике ЛГБТ заједнице, етничких и верских заједница и особа с инвалидитетом. Централна пажња мора да се усредсреди на родну равноправност и права жена и девојчица.
Истовремено, изражава се и жаљење због, како се истиче, кршења људских права и нехуманог поступања према азилантима и мигрантима, а мора да се ради и на стварању достојанствених услова у затворима. Затражено је и спровођење плана за постепено укидање роминга између ЕУ и земаља кандидата, прелазак на чисту енергију, већа прекогранична мобилност, повећање учешћа цивилног друштва...
Пицула је истакао да за оне кандидате који испуне услове, приступни преговори треба да се заврше до краја ове деценије. Предложио је и квалификовану већину за доношење одлука током процеса приступања, а једногласну за коначну одлуку.
Комесар за проширење Оливер Вархељи поручио је да проширење представља стратешко улагање у стабилност и просперитет европског континента:
- Европа је снажно и уједињено одговорила на руску инвазију, али нам треба подршка наших савезника и суседа.
У дебати су се често чули позиви да се процес проширења убрза, да се регион Западног Балкана не би препустио утицају Русије. Иначе, овакве резолуције нису обавезујуће, али утичу на формирање европске политике.
Европски посланици су јуче усвојили и резолуцију о "Руској Федерацији као држави која подржава тероризам", за коју је гласало 494 посланика, против је било 58, а од гласања се уздржало 44.
ЦРНУ ГОРУ КОЧИ ПОЛИТИЧКА КРИЗА
УСВОЈЕНИМ документом ЕП је изразио задовољство што је Европска комисија утврдила услове за додељивање статуса кандидата БиХ и позвао Европски савет да на то одговори у најбржем року. Такође, изражена је и забринутост због континуиране политичке кризе у Црној Гори, што има негативне политичке последице за пут ове земље ка ЕУ.
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (2)