ПОЧИЊЕ НАЈДУЖЕ СУЂЕЊЕ У БРИСЕЛУ: На оптуженичким клупама терористи одговорни за напад на аеродром и метро 2016. године

Танјуг

30. 11. 2022. у 07:51

У БРИСЕЛУ данас почиње судски процес оптуженима за терористичке нападе 22. марта 2016. године, када су се три бомбаша самоубице разнела у бриселском метроу и на међународном аеродрому Завентем.

ПОЧИЊЕ НАЈДУЖЕ СУЂЕЊЕ У БРИСЕЛУ: На оптуженичким клупама терористи одговорни за напад на аеродром и метро 2016. године

Фото Танјуг/АП

Тог дана, у два бомбашка напада организована од стране терористичке организације „Исламска држава” убијене су 32 особе, а 340 тешко рањено на аеродрому Завентем и у метро станици Малбек, на неколико стотина метара од кварта где су смештене европске институције.

Очекује се да ово буде једно од најдужих суђења у историји Белгије и могло би трајати девет месеци. Скоро 1.000 људи се придружило као грађанске странке, а очекује се саслушање више од 350 сведока. На оптуженичкој клупи седеће Салах Абдеслам, последњи преживели из терористичких напада у Паризу 2015. године, и Мохамед Абрини, који је одустао од детонације своје бомбе на Завентему. На клупу ће сести и Осама Краием, Софиен Аиари, Али ел Хаддад Асуфи, Херве Баиинга Мухирва, Билал ел Макхоукхи, као и браћа Смаил и Ибрахим Фариси. Оптужен је и Белгијанц Усами Атару, за кога се претпоставља да је мртав.

Одговорност за напад је тада преузела терористичка организација „Исламска држава”, иста џихадистичка ћелија као и она одговорна за нападе у Паризу 13. новембра 2015, чији су чланови скоро сви били из бриселског кварта Моленбек. Шесторици од 10 оптужених, укључујући Салаха Абдеслама и Мохамеда Абринија, већ је било суђено пред специјалним поротничким судом у Паризу, а суђење је завршено крајем јуна. У Паризу им је било суђено за нападе у којима је погинуло 130 људи.

Фото: Танјуг/АП

Бриселско суђење је било одложено више месеци због тога што се сматрало да кабине за оптужене нису у складу са европским правом и које су, према одбрани, представљале проблем. Кабина је била подељена на појединачне стаклене затворене ћелије, што је изазвало негодовање међу адвокатима одбране средином септембра. Председница суда Лоранс Масарт им је дала за право и потражила демонтажу кабине. Она је оценила да опрема крши права одбране, посебно сматрајући да је прекршен принцип „правичног суђења“ који брани Европска конвенција о људским правима, због тога што затворене ћелије ограничавају комуникацију између оптужених и њихових адвоката. Ови радови су били завршени 14. новембра, а затим се прешло на сазив 800 грађанки и грађана, да би се формирала порота од 12 редовних поротника и 24 заменика.

Суђење за напад 13. новембра 2015. године у Паризу је већ делимично омогућило да се схвати како је ова ћелија била постављена, који су били актери и који је био њихов циљ. Бриселско суђење ће пре свега омогућити да се чују сведочења жртава. Јавност очекује од државе признање статуса жртава јер у Белгији не постоји јавни компензациони фонд за жртве тероризма, као што је то случај у Француској. Како јављају медији у Белгији, у тренутку отварања суђења и скоро шест година од напада, неке од жртава још нису добиле ни евро одштете.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАКЉУЧЦИ ИЗ ДАВОСА 2025:  Време за деловање је сада, а одговорност је на свима