НЕ МОЖЕ ИМ ЗАПАД НИШТА: Руси пронашли нови начин за вађење нафте из дубоких слојева
ЗАПОСЛЕНИ Казанског федералног универзитета (КФУ) осмислили су нову технологију која ће омогућити вађење високовискозне нафте из великих дубина, која се већ тестира у пракси, речено је из Министарства науке и високог образовања Руске Федерације.

Фото: Профимедиа/Илустрација
Резерве тешке нафте високог вискозитета су важна компонента ресурсне базе руске нафтне индустрије.
Међутим, такву нафту је тешко прерадити, јер се због високог вискозитета тешко испумпава из резервоара.
Идеја научника КФУ је да при екстракцији таквог уља користе катализаторе који садрже метал у комбинацији са микроталасним зрачењем (микроталасно поље).
Убризгавање таквих катализатора у резервоар омогућава повећање поврата нафте и смањење угљичног отиска због надоградње нафте, у којој трансформација састава тешке нафте под дејством катализатора доводи до смањења високомолекуларних компоненти и повећања мобилности нафте, објаснио је водећи истраживач у истраживачкој лабораторији.
Према истраживачу, употреба оваквих катализатора омогућава екстракцију нафте високог вискозитета са дубине до једног километра. Да би могли да извуку нафту из дубљих слојева, научници КФУ су развили технологију такозване микроталасне акватермолизе, која омогућава ефикасно смањење вискозитета тешке нафте.
- Ако су честице катализатора који садрже метал изложени микроталасном зрачењу, температура у њиховој близини ће порасти на 400 степени Целзијуса и више. То омогућава дубљи степен конверзије високомолекуларних неугљоводоничних компоненти нафте (смоле, асфалтени, супстанце сличне коксу), што обезбеђује повећање покретљивости нафте у порозно окружење резервоара и побољшано извлачење нафте - рекао је Вахин.
Према његовим речима, развијена метода омогућава вађење нафте високог вискозитета са веће дубине него раније. Поред тога, може се користити за прераду остатака тешке нафте и других врста тешких угљоводоничних сировина у фабрици. За комбинацију са микроталасним пољем, научници препоручују коришћење честица јефтиног магнетита.
- До данас су завршена четири убризгавања ин ситу катализатора по налогу водећих нафтних компанија, а пето убризгавање се припрема у блиској будућности на Куби - додао је Вахин. Имплементација развоја планирана је за 2024-2025.
Истраживање је спроведено у оквиру програма Приоритет 2030 Министарства просвете и науке Руске Федерације, једне од мера државне подршке универзитетима у оквиру националног пројекта "Наука и универзитети".
(РИА)
Препоручујемо

САД И БРИТАНИЈА НАЈВЕЋИ КУПЦИ РУСКЕ НАФТЕ: Парадокс Запада још једном дошао до изражаја
19. 01. 2023. у 08:01

ПУТИН ЗАДОВОЉАН ДИНАМИКОМ РУСКЕ ЕКОНОМИЈЕ: Открио који су циљеви за ову годину
17. 01. 2023. у 13:14

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

КАКО ЈЕ СМОКИ САЗНАО ДА ИМА РАК МОЗГА: Пред смрт имао једну жељу - доказао да је био великан
ЉУБИША Самарџић, један од највољенијих глумаца са простора бивше Југославије, преминуо је 8. септембра 2017. године у Београду, у 81. години живота. Иза њега су остале десетине незаборавних улога, легендарни осмех и глас који је говорио срцем. Отишао је тихо, достојанствено, баш онако како је и живео – као господин, уметник, отац, супруг и пријатељ.
20. 05. 2025. у 10:38
Коментари (0)