БРЕГЗИТ СУРВАО ЕКОНОМИЈУ: Три године од изласка Уједињеног Краљевства из ЕУ, Острво утонуло у хаос
ВЕЛИКА Британија трогодишњицу Брегзита дочекала је у хаотичном расположењу. Све нестабилнија економска ситуација, рекордна стопа инфлације, протести радника јавног сектора због ниских примања, довели су становнике Острва до незапамћеног револта против актуелне владе.
С друге стране, премијер Риши Сунак не намерава да попусти пред штрајкачима, већ најављује закон којим ће покушати да "обузда" побуњене синдикалце и чак им забрани да изађу на улице и изаразе бунт.
Излазак Велике Британије из Европске уније 31. јануара 2020. године био је озбиљан ударац. Лондон наставља да губи милијарде брзином кола која иду низбрдо. Према анализи коју је спровео "Блумберг", британска економија је за четири одсто мања него што би могла да буде да је земља остала под капом Уније. Како се наводи у извештају, Британија губи отприлике 100 милијарди фунти годишње, односно 124 милијарде долара, од изласка из ЕУ.
Осим губитка значајног економског колача, Уједињено Краљевство не може да се похвали ни бројем запослених. Британија сада има 370.000 радника ЕУ мање у односу на бројку која би била виша да се Лондон није "развео" од Брисела.
Велика инфлација која је лане погодила већину земаља у Британији је достигла рекордну стопу у последњих 40 година - у октобру је износила више од 11 одсто. Поскупело је све, а храна чак 16 одсто. Услед ових поскупљења трнци су се накупили у ногама радника широм Острва, који су од јесени кренули у масовне штрајкове са главним захтевом - повећање плата.
Сунакова влада суочила се са невиђеним незадовољством становника. Побунили су се возачи јавног превоза, медицинари, цариници, достављачи, наставници, универзитетски професори... Само у среду их је на улицама било пола милиона!
У нацрту закона о штрајку који влада планира да уведе наводи се између осталог и да ће послодавац бити дужан да се консултује са синдикатима, а моћи ће и да забрани штрајк! Још није познато да ли ће овај предлог закона бити усвојен.
У минуле три године Британију је, осим последица Брегзита, погодила и бурна ситуација на политичком плану. Влада је променила чак четири премијера, од којих три само прошле године! Борис Џонсон наследио је Терезу Меј 2019, али је због серије скандала лане морао да "одлети" из Даунинг стрита, док је Лиз Трас после 44 дана на челу владе одлучила да напусти функцију због економског фијаска. Трасову је наследио Сунак и постао први британски премијер азијског порекла.
ОПЕТ САЊАЈУ О ЕУ
ПРЕМА последњих истраживањима, већина грађана Велике Британије сматра да је излазак из ЕУ био грешка. Такође, готово две трећине Британаца подржава референдум о поновном придруживању Унији. Иста анкета је показала да је број људи који се противе још једном гласању пао на мање од једне четвртине бирача који се противе референдуму.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (1)