БРЕГЗИТ СУРВАО ЕКОНОМИЈУ: Три године од изласка Уједињеног Краљевства из ЕУ, Острво утонуло у хаос
ВЕЛИКА Британија трогодишњицу Брегзита дочекала је у хаотичном расположењу. Све нестабилнија економска ситуација, рекордна стопа инфлације, протести радника јавног сектора због ниских примања, довели су становнике Острва до незапамћеног револта против актуелне владе.
С друге стране, премијер Риши Сунак не намерава да попусти пред штрајкачима, већ најављује закон којим ће покушати да "обузда" побуњене синдикалце и чак им забрани да изађу на улице и изаразе бунт.
Излазак Велике Британије из Европске уније 31. јануара 2020. године био је озбиљан ударац. Лондон наставља да губи милијарде брзином кола која иду низбрдо. Према анализи коју је спровео "Блумберг", британска економија је за четири одсто мања него што би могла да буде да је земља остала под капом Уније. Како се наводи у извештају, Британија губи отприлике 100 милијарди фунти годишње, односно 124 милијарде долара, од изласка из ЕУ.
Осим губитка значајног економског колача, Уједињено Краљевство не може да се похвали ни бројем запослених. Британија сада има 370.000 радника ЕУ мање у односу на бројку која би била виша да се Лондон није "развео" од Брисела.
Велика инфлација која је лане погодила већину земаља у Британији је достигла рекордну стопу у последњих 40 година - у октобру је износила више од 11 одсто. Поскупело је све, а храна чак 16 одсто. Услед ових поскупљења трнци су се накупили у ногама радника широм Острва, који су од јесени кренули у масовне штрајкове са главним захтевом - повећање плата.
Сунакова влада суочила се са невиђеним незадовољством становника. Побунили су се возачи јавног превоза, медицинари, цариници, достављачи, наставници, универзитетски професори... Само у среду их је на улицама било пола милиона!
У нацрту закона о штрајку који влада планира да уведе наводи се између осталог и да ће послодавац бити дужан да се консултује са синдикатима, а моћи ће и да забрани штрајк! Још није познато да ли ће овај предлог закона бити усвојен.
У минуле три године Британију је, осим последица Брегзита, погодила и бурна ситуација на политичком плану. Влада је променила чак четири премијера, од којих три само прошле године! Борис Џонсон наследио је Терезу Меј 2019, али је због серије скандала лане морао да "одлети" из Даунинг стрита, док је Лиз Трас после 44 дана на челу владе одлучила да напусти функцију због економског фијаска. Трасову је наследио Сунак и постао први британски премијер азијског порекла.
ОПЕТ САЊАЈУ О ЕУ
ПРЕМА последњих истраживањима, већина грађана Велике Британије сматра да је излазак из ЕУ био грешка. Такође, готово две трећине Британаца подржава референдум о поновном придруживању Унији. Иста анкета је показала да је број људи који се противе још једном гласању пао на мање од једне четвртине бирача који се противе референдуму.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (1)