"ЗАВАДИ, ПА ВЛАДАЈ" - ТАКТИКА РУСИЈЕ? Зашто неке земље ЕУ подржавају Москву
РУСКА инвазија на Украјину, покренута пре годину дана, променила је Европу преко ноћи. Рат је покренуо тектонске промене у политичким и економским односима, нарушавајући енергетска тржишта и постојеће ланце снабдевања. Он је ставио на тест саму срж европског пројекта после Другог светског рата - мир.

Фото: Профимедиа/Илустрација
Брутални напад на Украјину био је посебно узнемирујући за источну Европу, која се сећа руског непријатељства. Ово објашњава зашто је у региону постојала тако значајна подршка за строге санкције Русији, финансијску, војну и хуманитарну помоћ Украјини, јачање источног крила НАТО-а и топлу добродошлицу за милионе украјинских избеглица.
Ипак, постоје неке земље у источној Европи које још увек гаје симпатије према Русији, упркос томе што су се у прошлости суочиле са руском агресијом. Словачка, Бугарска и Мађарска су се током прошле године истакле као посебно проруске у својим ставовима.
Септембарска анкета спроведена у Словачкој показује да би већина Словака поздравила руску војну победу над Украјином. У другом истраживању спроведеном у мају, само 33 одсто Бугара и 45 одсто Мађара Русију доживљава као претњу. Мађарска, Словачка и Бугарска такође имају тенденцију да покажу најслабију подршку санкцијама Европске уније Русији, према истраживању Евробарометра спроведеном у јесен 2022.
Ови ставови су се одразили у владиној политици и реторици. Бугарска и Мађарска су једине чланице НАТО-а и ЕУ које су званично одбиле да испоруче оружје Украјини, понављајући уверење да би то увукло ове земље у сукоб. Претходна бугарска влада морала је тајно да Кијеву обезбеди муницију и гориво, скривајући ту чињеницу од јавности.
Док је словачка влада пружила храбру и отворену помоћ Украјини, укључујући испоруке тешког наоружања, она је стала на страну Мађарске када су у питању на економски незгодне одлуке, као што је прошлогодишња забрана руске нафте у ЕУ, за коју је преговарала о изузећу.
И Братислава и Будимпешта су такође запретиле да ће платити руски гас у рубљама ако дође до притиска, након одлуке Москве да продаје гас само за своју валуту. Мађарска администрација је више пута блокирала санкције Русији у Бриселу, док је појачавала домаћу анти-ЕУ пропаганду.
Упорна проруска осећања у ове три земље имају везе са недавном историјом и руским опортунизмом.
Растуће цене енергената, криза трошкова живота, сиромаштво и висока инфлација такође су подстакли народне фрустрације и додатно подстакли проруска осећања.
Ово није проблем само Словачке, Бугарске и Мађарске, већ и ЕУ у целини и он се мора решити, пише "Ал Џазира". Држање таквих ставова одржава дугогодишњи раскол између истока и запада унутар ЕУ, слаби одлучност ЕУ да подржи Украјину и отвара врата руској тактици „завади па владај“.
БОНУС ВИДЕО: НАТО НИГДЕ НИЈЕ ДОНЕО МИР - Протестанти у Бриселу захтевају да се оконча рат у Украјини

ДРЖАВА ОДРЕДИЛА ОГРОМАН ПОРЕЗ ЗА КУЋУ ЖЕЉКА МИТРОВИЋА: Ево колико мора да плаћа
ДРЖАВА је одредила огроман порез за кућу Жељка Митровића.
01. 04. 2025. у 14:12

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.
01. 04. 2025. у 12:17

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)