ДА ЛИ КИМ ЏОНГ УН ПЛАНИРА НАСЛЕДНИКА? Појављивање ћерке Кин Ју Ае у јавности покренуло лавину коментара
НА севернокорејској политичкој сцени појавила се нова и необична звезда: девојчица од негде између десет и дванаест година. Можда Ким Џонг Ун покушава да буде одговоран владар – с обзиром на то да је земља апсолутна монархија – и одлучио је да не понови грешке свог оца. Уместо тога, он се унапред припрема за наследника трона из бриге за стабилност и задржавање власти у рукама своје породице.
Интерконтинентална балистичка ракета Хвасонг-17 је 18. новембра пробно испаљена са међународног аеродрома Сунан у Пјонгјангу, који је био затворен неколико година због пандемије. Оно што је привукло пажњу посматрача, међутим, није чињеница још једног лансирања ИЦБМ-а, већ присуство девојчице на догађају. Појавила се са оцем и мајком, врховним вођом Ким Џонг Уном и његовом супругом Ли Сол-ју. Убрзо се испоставило да се девојчица зове Ким Ју Ае и да је друга ћерка владајућег пара Северне Кореје.
Појављивање севернокорејског лидера у јавности са својом децом је само по себи корак без преседана. А присуство Ким Ју Аеа било је сигнал да се традиција мења на овим просторима. Од краја новембра до краја фебруара, Ким Ју Ае је имала шест јавних наступа. Посебно је занимљиво њено присуство 7. фебруара, на пријему поводом обележавања 75. годишњице оружаних снага Северне Кореје. На фотографијама објављеним у званичној штампи види се девојчица која седи за банкетским столом, са оцем лево и мајком са десне стране, а иза њих стоје четири генерала војске у пуној униформи.
Честа јавна појављивања Ким Ју Ае и изненадна пажња коју је добила од званичне штампе навели су многе да нагађају да је Ким Џонг Ун одлучио да именује девојку за свог наследника. Избор жене као следећег владара само по себи не би требало да изненађује: по стандардима севернокорејске елите, Ким Џонг Ун се може сматрати либералним по питању родних питања и често поставља жене на високе положаје (министар иностраних послова Чои Сеонг Хи је само један од многих примера).
Ипак, одлука да се евентуално номинује наследник који није ни тинејџер је без преседана. Али можда постоји разлог за то.
Одлука да је наследна сукцесија идеална за Северну Кореју и њену владајућу класу датира из шездесетих година прошлог века, за време владавине Ким Ил Сунга, деде Ким Џонг Уна. На овај потез вероватно су утицали догађаји у СССР-у након смрти Јосифа Стаљина. Ким Ил Сунга је шокирало да су људи из ужег круга покојног лидера били на челу постхумних критика. Видевши ово, Ким Ил Сунг је вероватно дошао до закључка да треба да именује наследника док је још био жив.
Убрзо је, међутим, Ким Ил Сунг морао да научи другу лекцију. Мао Цедунг је славно користио сличну логику да именује наследника. Та особа је био тадашњи главнокомандујући кинеске војске Лин Биао. Међутим, Лин Биао је одлучио да не чека смрт великог кормилара и покушао је државни удар у којем је погинуо.
На основу искуства два комунистичка гиганта, Ким Ил Сунг је вероватно закључио да би његов наследник требало да буде неко ко не би био у искушењу да повећа сопствену подршку организовањем кампање постхумне критике и ко не би био у искушењу да убрза процес и уклони га са власти не чекајући његову природну смрт. Јасно је да је само једна особа могла да испуни ове критеријуме – његов рођени син.
Ким Ил Сунг је имао неколико деце од најмање две жене, али је одабрао свог прворођеног сина Ким Џонг Ила, који је рођен у Совјетској Русији 1941. (не 1942, како тврди севернокорејска пропаганда, већ 1941, у близини Хабаровска, где је, према совјетској архивској грађи, добио име Јуриј).
Из неког разлога, међутим, Ким Џонг Ил није журио да следи очев пример. Све до јесени 2008. године, када је доживео мождани удар, Ким Џонг Ил није именовао наследника. У ствари, било је неколико покушаја да се то учини, али су брзо одустали. Тек када је Ким Џонг Ил схватио неизбежност и релативну близину свог краја, именовао је свог трећег сина Ким Џонг Уна за свог наследника. Незванична кампања његовог величања почела је 2009. године, док је будући лидер нацији формално представљен у октобру 2010. године.
Очигледно се очекивало да Ким Џонг Ун проведе неко време на „тренингу“, да прати свог оца на путовањима, присуствује састанцима и учи науку о ауторитарној владавини у пракси. Али судбина је имала другачији план: само годину дана након што је Ким Џонг Уна потврдио за наследника, његов отац је неочекивано умро. Ким Џонг Ун је наследио власт у децембру 2011.
Чини се да је Ким Џонг Ун заокупљен припремама за наследство у раној младости – уосталом, још нема четрдесету. Многи посматрачи доводе у питање да ли уздизање Ким Ју Ае јасно сигнализира њену нову улогу наследнице трона. Па, коначна одлука вероватно још није донета – кандидат је премлад. Али учесталост са којом се сада појављује на званичним догађајима и централна улога коју игра у њима, сугерише да Ким Џонг Ун има велике планове за средњу ћерку.
Шта је подстакло ову журби, може се нагађати. Остављајући по страни личне факторе, или, мање пристојно речено, хирове севернокорејског лидера (човека који понекад има тенденцију да следи своје емоције), постоје најмање три околности које треба узети у обзир.
Прво , Ким Џонг Ун је своје тинејџерске године провео у Европи и чини се да је на много начина био под утицајем традиција европских монархија. На пример, он не сматра потребним да сакрије своју жену од јавности. Напротив, од првих месеци своје владавине, активно се појављује у друштву Ли Сол Ју, у коју је, чини се, искрено заљубљен. По овој логици, није необично да 'принцеза', упркос својој младости, врло рано почиње да игра одређену друштвену и политичку улогу.
Друго, ако Ким Ју Ае заиста жели да наследи трон, Ким Џонг Ун заиста треба да припреми и државни апарат и јавност на идеју да ће овога пута власт прећи на жену. У принципу, статус жена у севернокорејском друштву значајно се побољшао у последњих 20 или 30 година. Ипак, одлука да се номинује жена за највишу функцију може изазвати одређену забуну у земљи. Могуће је да је Ким Џонг Ун одлучио да смири ову забуну тако што ће становништво постепено навикавати на његову неортодоксну одлуку.
Треће, не може се искључити да је Ким Џонг Ун научио лекције свог оца, који је, упркос здравственим проблемима, одлуку оставио до последњег тренутка. Наравно, здравље вође је једна од најстроже чуваних тајни, али изгледа да оставља много да се пожели. У овом случају, Ким Џонг Ун, као одговоран владар у апсолутној монархији, не сме да понавља грешке свог оца из бриге за стабилност земље и очување власти у рукама своје породице, већ мора да почне да се припрема унапред за наследника.
Укратко, на севернокорејској политичкој сцени појавила се нова и необична звезда, пренео је РТ.
БОНУС ВИДЕО: ПРИТИСНУЛИ ДУГМЕ ЗА САМОУНИШТЕЊЕ - Јапанци прекинули лет ракете са важним сателитом због квара
Препоручујемо
СЕСТРА КИМ ЏОНГ УНА УПОЗОРАВА АМЕРИКУ: Свако обарање наших ракета било би објава рата
07. 03. 2023. у 09:43
ТЕНЗИЈЕ ИЗ ДАНА У ДАН РАСТУ: Северна Кореја прети снажним и трајним одговором
17. 02. 2023. у 08:15
(АНКЕТА) Питали смо Београђане шта мисле о Луку Блеку? Одговори су БАШ "ШАРЕНИ"
09. 03. 2023. у 12:16
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)