КАДА ОН ПОЛЕТИ СВИ ИДУ У СКЛОНИШТА: Званичник НАТО објашњава зашто је уништење А-50 витално за Кијев
РУСКИ авион А-50У ваздушно-десантног система за упозорење и контролу (АВАКС) напала је белоруска партизанска група БИПОЛ користећи дрон 26. фебруара. Одбрамбени аташе у Украјини из земље чланице НАТО-а недавно је расветлио зашто је напад на Русију А-50 је био тако велика ствар.
Белоруска група је у овом нападу користила две беспилотне летелице и тврдила да је искористила њену велику величину и оштетила летелицу на неколико места, укључујући предњи и централни део авиона, авионику и радарску антену.
Такође познат по свом НАТО кодном називу Mainstay, А-50У AWACS руских Ваздушно-космичких снага (ВКС) Бериев А-50У обавља сличне улоге у руској војсци као Боинг Е-3 Sentry AWACS којим управљају америчко ваздухопловство (УСАФ) и неколико савезничких земаља.
Оба авиона служе за рано упозорење (АЕВ) и управљање борбом.
Међутим, у текућем сукобу између Русије и Украјине, примарна мисија А-50У није много везана за управљање борбом, колико у помагању најмоћнијем оружју у руском арсеналу: хиперсоничној балистичкој ракети Х-47М2 Кинжал!
Речено је да ракета Х-47 Кинжал има домет од најмање 2.000 километара. Може да носи или фрагментациону бојеву главу од приближно 499 килограма или нуклеарну бојеву главу од 500 килотона, која је 33 пута снажнија од атомске бомбе коришћене за напад на Хирошиму.
Ракета може да путује 5-12 пута већом брзином од звука и прати равнију путању од стандардне балистичке ракете, остављајући противваздушној одбрани краће време реакције. Такође, ракету је тешко пресрести због њене способности маневрисања у свим фазама путање лета.
Х-47М2 Кинжал доспео је на насловне стране прошле године након што је Русија 19. марта објавила да је уништила складиште оружја у селу Дељатин у Ивано-Франкивској области у западној Украјини користећи своје хиперсоничне ракете Кинжал, чиме је била прва употреба хиперсонично оружје у борби.
Амерички председник Џо Бајден, говорећи о ракети на конференцији са пословним лидерима, рекао је да је „готово немогуће зауставити га“.
Ракета Кинжал се обично поставља из специјалне варијанте двоседа МиГ-31 надзвучног пресретача Микојан, који је означен као МиГ-31К.
МиГ-31К је модификован, а сви његови системи замењени су новим комплетом хардвера за претварање из одбрамбеног пресретача ваздух-ваздух за руску територију у платформу за лансирање Кинжала.
КАКО А-50У ПОМАЖЕ ДА МИГ-31К ПРЕЦИЗНО ИСПАЛИ РАКЕТЕ КИНЖАЛ?
Кинжал се углавном користи за прецизне ударе на циљеве високе вредности, за које му је потребан оперативни сет координата. А-50У долази са SATCOM претраживачем, који тражи примарне циљеве за МиГ-31К.
Заједно, каже се да МиГ-31К и А-50У представљају најнеодбрањиви систем наоружања са којим се суочавају украјинске оружане снаге.
-Кад год се А-50 открије да је у ваздуху, сирене за ваздушни напад се оглашавају у граду. Без обзира где се налазите, идете у склониште за ваздушне нападе — а то може бити четири или више пута дневно, рекао је за Breaking Defense раније ове године аташе за одбрану НАТО-а на привременом задатку у Кијеву.
Разлог за то је, како је објаснио аташе, тај што су украјинске обавештајне службе процениле да када год се А-50 подигне у небо, прате га два или више МиГ-а 31К. Није било начина да се утврди када би ови авиони могли да лансирају пројектиле Кинжал или да ли су обављали тренажне летове.
Стога је то што је А-50 у ваздуху од посебне забринутости за украјинске снаге, јер је специјалност пројектила Кинжал да гађају циљеве високе вредности „као што су командни центри или велика војна постројења“, истакао је он.
-То је оно што комбинацију МиГ-31К и А-50 чини егзистенцијалном претњом сваки пут када су у ваздуху, рекао је аташе.
-Ово ће све А-50 – без обзира на то где се налазе – учинити метом првог реда било за партизанске активности или за повећање способности ВСУ-ове флоте ударних дронова, казао је представник украјинске индустрије, чија компанија предводи напоре на развоју способности за погађање циљева иза руских линија, наводи Breaking Defense.
-Немамо начина да уклонимо Кинзхал једном када је лансиран, тако да је ово можда најбољи начин да осигурамо да су минимално ефикасни против нас, објаснио је представник индустрије.
Наиме, напад БИПОЛ-а на А-50У био је фокусиран на два сензорска и радарска одељка за праћење авиона, како је тврдила белоруска партизанска група.
-Напомињемо да је А-50У прилично „погодна“ мета због своје велике (пречника више од 10 метара) куполе од фибергласа, где се ротирајући налази се антена радарског система Шмел, наводи се у твиту белоруског пројекта Хајун.
Сателитски снимци који су се појавили убрзо након инцидента такође су, чини се, потврдили ове тврдње, јер су показивали неке засјењене мрље, које указују на нека оштећења, на раду авиона.
Међутим, војни коментатори су упозорили да не верујете превише овим “закрпама”, јер су и оне могле бити од снега на оквиру авиона.
Такође, видео снимак напада, за који се процењује да је снимљен са две комерцијално набављене беспилотне летелице, чини се да приказује ова возила како се више пута постављају на два радарска модула авиона, показујући на тај начин како се лако ова скупа платформа може саботирати.
ОШТЕЋЕЊЕ А-50 НИЈЕ БИЛО ТАКО ОЗБИЉНО
Према белоруском Хајуну, дотични А-50 (регистарски број РФ-50608) стигао је у Белорусију 3. јануара. Пре тога, последњи пут је долетео у Белорусију 24. фебруара 2022. године, када је Русија извршила инвазију на Украјину.
Ово је један од девет AWACS авиона у руском инвентару, што га чини веома цењеним поседом руске војске. Због тога су многи рекламирали штету на А-50 као значајан ударац Русији.
Министарство одбране Уједињеног Краљевства (МоД) је у обавештајном ажурирању од 28. фебруара навело да би „губитак А-50 МАИНСТАИ био значајан јер је кључан за руске ваздушне операције за пружање слике ваздушног бојног простора“.
БИПОЛ је, преузимајући заслуге за напад, отишао толико далеко да је рекао да летелица „дефинитивно неће нигде летети“.
Међутим, сателитски снимак који се појавио након инцидента сугерише да је стварна штета, ако је уопште и постојала, премала да би се видела на комерцијалним сателитским снимцима, а летелица је углавном била нетакнута, што је изазвало питање укупне тежине напада.
Озбиљност оштећења је можда била мања због недовољног носивости комерцијално набављених дронова који су коришћени у нападу да носе довољно експлозива потребног за онеспособљавање авиона.
Касније истог дана, војни транспортни авион ВКС Ил-76 (РФ-86843) и војно-транспортни авион Ан-26 стигли су у ваздушну базу Мачулишчи, где се и догодио напад, носећи резервне делове за поправку на лицу места.
Авион је 2. марта одлетео из Белорусије и стигао у ВКС 325. Ваздухопловну ремонтну фабрику у Таганрогу, вероватно ради детаљнијег преправљања и замене било каквих тешко оштећених делова авиона.
БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ: Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору
Препоручујемо
СПАЉЕН ХРАМ УПЦ У УКРАЈИНИ: Непознате особе убациле запаљиву материју у цркву (ФОТО)
28. 03. 2023. у 17:16
РАТ У УКРАЈИНИ: Руски дрон оборио украјински Су-27; ВСУ послао ударне чете дронова на ратиште (МАПА/ФОТО/ВИДЕО)
28. 03. 2023. у 07:11 >> 02:34
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (1)