ПИЛОТ Ф-35: Мој авион није идентификовао руски С-300ПМУ-1 као ПВО циљ
РАТ у Украјини и даље нам доноси занимљиве приче људи који су на овај или онај начин укључени у њега.

Фото: Free Images Pixabay
Ако се Русија ослања искључиво на своје обавештајне способности изван визуелног домета у великом опсегу, Украјина се ослања на подршку земаља чланица НАТО-а, а пре свега на способности Сједињених Држава.
Занимљиву причу има пуковник америчког ваздухопловства стациониран у Немачкој. Крег Андрле је командант 388. борбеног крила и говорио је за медије скоро годину дана након руске инвазије на Украјину. Он објашњава да су са његовим Ф-35 вршили извиђачке мисије. Прикупљање података је кључна улога у рату, каже пуковник, подсећајући да никада није „прешао границу“ (ушао у ваздушни простор изнад Украјине).
Пуковник Андрле каже да су се он и његова прикривеност одлично показали у задатку прикупљања података. Ово је једна од главних функција авиона. Многи лаици верују да је Ф-35 дизајниран за борбу. Међутим, дизајниран је да добија битке без уласка у њих.
-Али млазњак увек прикупља информације. И то је радило веома, веома добро, рекао је амерички пуковник.
Ф-35 ПРОТИВ С-300ПМУ-1
„Летећи суперкомпјутер“ обезбеђује перцепцију о информацијама које даје предност делу који са њим ради у ваздуху. Рат се мења, а бројност војске на терену више није толико важна као исправна геолокација непријатеља, или његових платформи пратилаца. Фото: ЕПА
Међутим, пуковник препричава један од својих неуспеха, ако се тако може назвати следећи инцидент. Војна обавештајна служба га је обавестила у ком се подручју налази систем противваздушне одбране руске војске, модел С-300ПМУ-1. Пуковник је рекао да упркос достављеним подацима, он и његова летелица нису идентификовали С-300ПМУ-1 као таквог.
Према експертском мишљењу пуковника, његов Ф-35 није идентификовао С-300ПМУ-1 као такав јер је руска ПВО деловала у „режиму ратне резерве“ (тишине).
-Ово је режим какав раније нисмо видели, рекао је пуковник. Разни медији су овај инцидент назвали „како је С-300 преварио Ф-35”. У ствари, то не би требало да нас чуди, јер то је оно што је рат - користите своју технологију на начин који би вам требао дати предност.
Западни експерти коментаришу и обрнуту страну приче. Према њиховим речима, руски ПВО системи нису играли тако велику улогу у рату против Украјине као што се првобитно претпостављало. Они су играли већу улогу као алат за обезбеђивање свести о ситуацији у ваздушном простору.
С-400 ПРОТИВ СУ-27
Можда најупечатљивија борба земља-ваздух од почетка рата била је управо на почетку рата. Извештаји су тада потврдили да је руска ракета испаљена из С-400 (надограђена верзија С-300) оборила украјински Су-27 изнад Кијева. Оно што је било изванредно у случају је радарски утицај система. Овај С-400 је био стациониран у Белорусији и захваљујући својим радарима идентификовао је авион изнад Кијева и оборио га на импресивној удаљености од 150 км. Овај моменат рата открива неке од могућности руског С-400 и зашто је овај систем тако често био „јабука раздора“ последњих година.

Фото принтскрин телеграм RVvoenkor
САД се у великој мери ослањају на своје Ф-35. Постоје добри борбени авиони способни да открију „тајне“ непријатеља, Вашингтон чак намерава да изгради своју ваздушну кичму само од таквих ловаца, замењујући чак и легендарни Ф-16. Русија, са своје стране, нема толики обим ловаца пете генерације. Су-57 се производи серијски, али не можемо да упоредимо америчку серијску производњу Ф-35 са оном руског Су-57.
С-300ПМУ-1 У СИРИЈИ
Стога се Москва ослања на своје копнене системе противваздушне одбране да би обезбедила свест о ситуацији на небу. Употреба С-300ПМУ-1 за скривање од очију Ф-35 није случајна. Ово је последња модернизована верзија С-300 од почетка новог миленијума. Одмах за њим долази С-400.

Фото: Принтскрин јутјуб
Међутим, није први пут, и не само у Украјини, да се руска и америчка ваздушна технологија сусрећу. Сирија је, на пример, била једно од места где су руски ПВО системи добио прилично добре информације о операцијама Ф-22 Raptor средином 2010. године. Можда зато Ф-35 није био део америчке кампање у Сирији?

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (3)