МОНТАНА САСВИМ ПРОТЕРАЛА "ТИК ТОК": Закон усвојен због безбедности, казнене мере и до 10.000 долара дневно

А.Војиновић

19. 05. 2023. у 07:00

АМЕРИЧКА савезна држава Монтана постала је прва земља у САД која је "протерала" кинеску друштвену мрежу "Тик-ток". Гувернер Монтане Грег Џианфортеј потписао је закон којим се грађанима забрањује коришћење ове апликације "у циљу заштите приватних података од Комунистичке партије Кине".

МОНТАНА САСВИМ ПРОТЕРАЛА ТИК ТОК: Закон усвојен због безбедности, казнене мере и до 10.000 долара дневно

Фото Танјуг/АП

Тако становници ове државе од почетка идуће године, када на снагу ступају нове одредбе, у понуди апликација на мобилном телефону неће више моћи да кликну на црно-белу иконицу и преузму ову друштвену мрежу.

САД је овим потезом задао нови ударац кинеској апликацији која се минулих месеци суочила са бројним критикама Запада, као и забраном коришћења апликације на службеним телефонима државних службеника у САД, ЕУ, Канади. "Тик-ток" је у саопштењу навео да овај закон крши права Првог амандмана о слободи говора, незаконитом забраном апликације, као и да ће настојати да брани права својих корисника унутар и ван Монтане. Монтана је средином априла изгласала закон који предвиђа и казнене одредбе за продавце апликације у износу од 10.000 долара по дану кршења закона.

Популарна платформа коју највише користе тинејџери, и само у САД има више од 150 милиона корисника, у власништву је кинеске компаније "Бајт Денс" са седиштем у Пекингу. Основана је 2016. године и веома брзо стекла велику пажњу корисника друштвених мрежа и озбиљно "на црту" стала ривалима као што је "Фејсбук", "Инстраграм", "Твитер". Реч је о кратким видео-снимцима који трају од три секунде до десет минута, где корисници објављују претежно шаљиве формате, али и изазове који су, нажалост, били кобни по децу. Због лошег утицаја на малишане и тинејџере такође је била на мети критика широм света.

Амерички конгресмени су такође оптужили "Тик-ток" да младима сервира штетан садржај који код њих изазива емоционални стрес, али на удару у САД нашао се највише због тврдњи о опасности по националну безбедност. Страхује се од шпијунирања грађана која би кинеска влада, према америчким званичницима, спроводила путем ове апликације.

Админиистрација америчког председника Џозефа Бајдена средином марта је захтевала од власника "Тик-тока" да се одрекну свог удела у апликацији или ће се суочити са могућом забраном у САД. Пре Бајдена и његов претходник у Белој кући Доналд Трамп покушао је да забрани ову друштвену мрежу 2020. године, али су га спречили амерички судови.

"Тик Ток" је увек негирао тврдње о евентуалном незаконитом надзору. Осим тога, извршни директор "Тик-тока" Жи Чу пре два месеца сведочио је пред Конгресом где је одговарао на питања конгресмена о својој платформи. Он је тада истакао да апликација не пласира нити уклања садржај по налогу кинеске владе и да су сви подаци корисника безбедни.

Рестрикције у самој Кини

"ТИК-ТОК" каквог га већина познаје не постоји у Кини, већ Кинези користе своју верзију под именом Douyin која функционише по строгим правилима, нарочито за децу. Корсници млађи од 14 година смеју да приступе само контролисаном садржају, а апликацију могу да користе тек 40 минута дневно. Не смеју јој приступити од 22 сата до шест ујутру.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност

БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.

22. 04. 2025. у 12:01

Коментари (0)

ТВОЈА ШТИТНА ЈЕ ТВОЈ ШТИТ: Бесплатни прегледи штитне жлезде уз подршку Фондације Mozzart