КИНА ОСВАЈА “АМЕРИЧКО” ТРЖИШТЕ: Краљевска саудијска војска могла би да замени ловац Торнадо са Ченгду Ј-10Ц

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

27. 05. 2023. у 18:31

СА извештајима у којима се тврди да ће Египат следеће недеље одржати преговоре у Малезији о набавци 12 борбених авиона Ј-10Ц, исти извор, Тактикал Рипорт (Tactical Report), каже да Саудијска Арабија такође показује интересовање за кинески борбени авион.

КИНА ОСВАЈА “АМЕРИЧКО” ТРЖИШТЕ: Краљевска саудијска војска могла би да замени ловац Торнадо са Ченгду Ј-10Ц

Фото википедија / Alert5


Ово је друга блискоисточна земља за коју се каже да је заинтересована за куповину Ченгду Ј-10 Vigorous Dragon.

Према изворима, у наредним годинама, Ријад ће почети да постепено укида застарели вишенаменски борбени авион Панавиа Торнадо. Краљевина има око 80 јединица овог борбеног авиона, развијених заједнички између Италије и Велике Британије. Тренутно, окосница Краљевског саудијског ваздухопловства (РСАФ) чини око 200 Ф-15С/СА Strike Eagles, 60 Ф-15Ц Eagle, 21 Ф-15Д Eagle и 72 Јурофајтер Тајфуна (Eurofighter Typhoons).

Речено је да је набавка Ченгду Ј-10 Vigorous Dragon у комплетном пакету који укључује додатно наоружање, углавном дронове. Помињу се модели дронова Sky Saker FX80, беспилотна летелица ЦР500 за вертикално полетање и слетање (ВТОЛ), муниција Cruise Dragon 5 и 10 и систем ПВО кратког домета Х-17.

Стручњаци кажу да је таква куповина очекивана и потпуно могућа након што су Ријад и Пекинг снажно почели да јачају своје односе последњих месеци од почетка године. Штавише, Пекинг је пристао да купује нафту од блискоисточног краљевства, док је Саудијска Арабија пристала да прихвати кинески јуан у тим пословима.

Фото википедија/Davidsmith2014

Трговински односи између две земље сежу још даље. Кина и Саудијска Арабија договориле су се да изграде заједничку производну линију у новој фабрици за производњу дронова унутар Саудијске Краљевине. На крају, али не и најмање важно, 5Г телекомуникациону мрежу краљевства изградио је кинески хуавеј.

Упркос јавним презентацијама добрих односа између Саудијске Арабије и САД, трговински односи, посебно у нафтној индустрији, нису тако „ружичасти“. Ријад очекује санкције Вашингтона. Саудијци одбијају да промене своју политику производње нафте да би је јефтиније продавали Западу.

Саудијска Арабија је спремна да на сваку западну санкцију одговори куповином кинеске робе и, што је најважније, кинеског оружја. Из тог разлога ће Ријад настојати да ојача своје одбрамбене способности. Дипломатија Пекинга последњих месеци на Блиском истоку не само да брине Вашингтон, већ и ризикује да оштети амерички долар.

Пекинг је успео да обезбеди „руковање“ између Саудијаца и Иранаца, а нешто касније и да побољша односе између арапског света и Сирије, враћајући Сирију у Арапску лигу.

Сустизавши у војној производњи САД и Русију током протекле деценије, Кина ће покушати да стекне „једнака права“ у региону који дуго контролише Вашингтон.

Мало позната чињеница, али Саудијска Арабија је највећи увозник западног оружја на свету. Западни интереси, који у великој мери утичу на америчке, британске и француске, могли би озбиљно да претрпе удар Кине, а то би могло да постане прекретница за међународну политику.

Фото Танјуг/АП

Саудијска Арабија није једина земља у региону заинтересована за кинеску војну опрему. BulgarianMilitary.com је пре само дан известио да ће Египат, још један велики потрошач оружја, сести за преговарачки сто са Кином о куповини најмање 12 борбених авиона Ј-10Ц.

Каиро ће највероватније желети да замени пропали договор са Москвом и набавку ловаца Су-35 који су већ на путу за Иран. Египат, као потрошач совјетског (у прошлости и западног) оружја, има потешкоћа да одржи своје платформе совјетске производње због рата у Украјини. Москва тренутно не може да гарантује испоруку опреме и резервних делова својим партнерима широм света. Цео војни буџет и производња се шаљу на прву линију фронта.

Дакле, Ј-10Ц је савршено погодна алтернатива за Египат, како се испоставило и за Саудијску Арабију. Ова летелица је вероватно најмоћнији једномоторни ловац на свету, а гледајући његове карактеристике, само недостатак стелт функције спречава га да се рангира у рангу са америчким водећим авионом Ф-35.

Ј-10Ц је генерација 4++ и у Кини је током обуке или војних вежби увек побеђивао већи Ј-16 и руски Су-35 у мисијама.

Извештаји показују да ће Ријад такође желети да замени старе Ф-15 које су пре више деценија испоручиле САД. О кинеској платформи се такође расправља као о потенцијалној замени, али овог пута о стелт ловцу ФЦ-31. Кинеска летелица заправо већ лети изнад краљевства. Ово је Л-15 купљен за потребе обуке. Управо је овај авион показао Саудијцима да је кинеска борбена технологија веома напредна. Није ли Л-15 разлог зашто је Ријад заинтересован за Ј-10Ц?

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

МЕЂУНАРОДНИ ДАН СОЛИДАРНОСТИ: Кључ за одрживу будућност