БЛИСКИ СУСРЕТ КИНЕСКОГ И АМЕРИЧКОГ РАЗАРАЧА: У САД „хвале“ кинеске суперразараче типа-55 док УСС Зумвалт заостаје (ВИДЕО)
УСРЕД дијалога Шангри Ла, амерички медији расправљали су о томе како напредни кинески ратни бродови, попут разарача Тип 055 и његове значајне бродоградитељске индустрије, представљају огроман изазов за америчку морнарицу.
Док присуствује Шангри Ла дијалогу у Сингапуру са водећим војним личностима из региона, амерички министар одбране Лојд Остин ће вероватно размишљати о неколико питања, укључујући ескалирајућу агресију Пекинга у Јужном кинеском мору и око Тајвана, приметио је ЦНН у најновијем извештају о растућој кинеској поморској флоти.
Штавише, у извештају је истакнуто да је шеф америчке морнарице недавно упозорио да америчка бродоградилишта не могу да прате кинеску морнарицу која се шири, која је већ највећа на свету по броју. Према неким стручњацима, Кина може да изгради три ратна брода за исто време колико је САД потребно да направе један.
Раније ове године, секретар америчке морнарице Карлос Дел Торо је нагласио да Кина сада има већу флоту и да је распоређује широм света. Као резултат тога, приметио је Торо, Вашингтон мора да ажурира америчку флоту.
-Потребна нам је већа морнарица, потребно нам је више бродова у будућности, модернији бродови у будућности, посебно, који могу да одговоре на ту претњу, додао је он.
Према речима секретара морнарице, Морнарица народноослободилачке војске Кине, која тренутно има око 340 бродова, могла би у наредним годинама да унесе до 400 бродова. Међутим, мање од 300 бродова је у служби америчке морнарице, а за значајан додатак би требало неколико година.
План навигације америчке морнарице 2022, објављен прошлог лета, наводи да Пентагон жели 350 бродова са посадом до 2045. године, што је још увек далеко мање од очекиване флоте Кине. Што је још горе, очекује се да ће се америчка флота смањити како се старији бродови повлаче из употребе, према извештају Канцеларије за буџет америчког Конгреса из новембра прошле године.
Дел Торо је тврдио да бродоградилишта америчке морнарице заостају за кинеским у погледу производње. Он је напоменуо и да Кина има 13 бродоградилишта, од којих нека имају већи капацитет од свих бродоградилишта у Сједињеним Државама.
-То представља праву претњу, рекао је он.
Насупрот томе, верује се да САД имају седам бродоградилишта за изградњу великих бродова дубоког газа за америчку морнарицу и обалску стражу. Према проценама Пентагона, кинеска флота ће порасти на 400 у наредне две године, док ће америчкој флоти требати до 2045. да достигне 350.
Најновији извештај ЦНН-а одражава изазов који представља кинеска експанзивна бродоградитељска индустрија, али такође наглашава снагу њених најсавременијих ратних бродова који су спремни да преузму свет.
-Али, забринутост није само повећана пространост кинеске морнарице. Неки од бродова које Кина производи вероватно имају већу ватрену моћ од неких њихових америчких колега. Узмите кинески Тип 055, по многима највећи разарач на свету.
УПОЗНАЈТЕ КИНЕСКИ РАЗАРАЧ ТИПА 055
У поређењу са разарачима претходне генерације, велики разарач Тип 055 је масивна платформа која може да носи много опреме и да остане на мору дужи период. Његов комбиновани гасни погонски систем такође му омогућава да плови брже.
Интегрисани радио-фреквентни систем ратног брода, 130-милиметарски поморски топ, масивни капацитет носивости пројектила и систем противподморничког наоружања, према речима помораца на Типу 055, дају му изузетне свеобухватне борбене способности.
У извештају ЦНН-а се наводи да је Тип 055 већи од конвенционалних разарача са депласманом од 12.000 до 13.000 тона и упоредив по величини са класом крстарица Тикондерога америчке морнарице.
Поседује више ћелија система за вертикално лансирање ракета земља-ваздух и противбродских ракета (ВЛС) — укупно 112 — од најновијег разарача класе Arleigh Burke у америчкој морнарици, који има 96. Штавише, има напредни радио и системи противподморничког наоружања.
А Кина их производи много. Производиња типа 055 почела је 2014. године, а осми Ксианианг је управо пуштен у употребу. Према извештају Глобал Тимеса, Морнарица кинеске народне ослободилачке армије (ПЛА) је прошлог месеца примила на борбено дежурство Ксианианг, осми велики разарач Тип 055. То у суштини значи да је свих осам ратних бродова ове класе сада ушло у службу морнарице ПЛА.
Штавише, још један тешки разарач типа 055 Далиан недавно је завршио 28-дневну удаљену поморску вежбу која је покрила више од 8.000 наутичких миља (14.816 километара) између Јужног кинеског мора и западног Пацифика, демонстрирајући далеке морске способности. Ово ставља у перспективу тврдњу ЦНН-а: „Кинески тип 055, у многим очима, највећи разарач на свету“.
За разлику од Кине која производи један напредни разарач Тип 055 за другим, конструкција америчке класе Зумвалт разарача почела је пет година раније, али су само два стављена у функцију, наводи ЦНН. Изградња брода почела је у октобру 2008. године, а америчка морнарица га је увела у употребу у октобру 2016.
USS Michael Monsoor и USS Lyndon B. Johnson су друга два разарача Зумвалт класе које Морнарица тренутно има на свом инвентару. Стелт разарачи америчке морнарице класе Зумвалт, који имају укупно 80 ћелија за лансирање пројектила иако су већи од кинеских Тип 055.
Војни специјалиста Себастијан Роблин тврдио је у чланку из 2021. да Зумвалтима недостају кључне битне компоненте, као што су ракете противваздушне одбране дугог домета, противбродске ракете и анти-торпеда. Роблин је описао разараче као „амбициозан, али пропао концепт брода“.
Кинески ратни брод, са своје стране, верује се да је способан да испали најмање ракете земља-ваздух HQ-16 и HQ-9, породице копнених и противбродских крстарећих ракета YJ-18 и CJ-10 , ракетно потпомогнуто торпедо Yu-8 и противбродска крстарећа ракета YJ-83.
Иако ће амерички разарач класе Зумвалт вероватно имати хиперсоничну ракету, та могућност је још годинама далеко од тога да постане стварност. Америчка морнарица је 1. фебруара објавила на симпозијуму у Вирџинији да планира да тестира своје ново хиперсонично оружје из стелт разарача УСС Зумвалт у децембру 2025.
Међутим, експанзија кинеске морнарице и разарача Тип 055 угрожавају Сједињене Државе и регионалну безбедност у Индо-Пацифику. Ово постаје још опасније у време када се напетости развијају у Тајванском мореузу и Јужном кинеском мору, уз конфронтацију између Пекинга и Вашингтона, која се рекламира као вероватан сценарио пре краја ове деценије.
Томе у прилог иде и недавно објављени смимак који кружи друштвеним мрежама на коме се два разарача Кинески и Амерички мимоилазе на свега 130 - 150 метара један од другог.
Канадски телевизијски канал Глобал Њуз објавио је снимак на којем се види како се кинески ратни брод и разарач америчке морнарице приближавају Тајванском мореузу, што је "скоро" довело до судара.
Снимак је снимљен са канадског брода HMCS Montreal, који заједно са војском САД учествује у маневрима у Јужном кинеском мору и Тајванском мореузу.
На снимку се види тренутак када се кинески ратни брод, добијајући велику брзину, приближио разарачу USS Chung-Hoon на удаљености мањој од 150 метара.
Као резултат тога, брод Ратне морнарице ПЛА „прошао је испред носа” америчког разарача, који је морао да „промени курс и успори”.
БОНУС ВИДЕО - ЗАШТИТА ОД ДРОНОВА: Руски специјалци чувају небо изнад Санкт Петерсбурга
Препоручујемо
ВИСОКИ АМЕРИЧКИ ЗВАНИЧНИК ИДЕ У ПОСЕТУ КИНИ: Отопљење односа САД са Кином?
03. 06. 2023. у 18:55
РАТНИ БРОДОВИ У ТАЈВАНСКОМ МОРЕУЗУ: Америчка и канадска пловила на заједничкој мисији
03. 06. 2023. у 14:51
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (2)