СИЛВИО БЕРЛУСКОНИ УМРО ЈЕ ОД ОПАКЕ БОЛЕСТИ КОЈА РАЗАРА ОРГАНИЗАМ: Ово су алармантни симптоми које многи занемарују

Новости онлине

12. 06. 2023. у 12:36

ВЕСТ да је бивши италијански премијер Силвио Берлускони преминуо у 86. години, многе је изненадила. Наиме, Берлускони је већ дуже време боловао од леукемије од које се интензивно лечио, међутим, изгубио је битку.

СИЛВИО БЕРЛУСКОНИ УМРО ЈЕ ОД ОПАКЕ БОЛЕСТИ КОЈА РАЗАРА ОРГАНИЗАМ: Ово су алармантни симптоми које многи занемарују

Фото: ЕПА

Он је у петак примљен у болницу Сан Рафаеле у Милану ради медицинских прегледа, рекли су извори прошле недеље.

Милијардерски медијски тајкун отпуштен је из болнице прошлог месеца након лечења од инфекције плућа повезане са хроничном мијеломоноцитном леукемијом (ЦМЛ).

Берлусконијево здравље се значајно погоршало последњих година, са операцијом на отвореном срцу 2016. и бројним пријемима у болницу од када се пре три године заразио ковидом 19. Он је у априлу примљен на интензивну негу на кардиолошком одељењу болнице Сан Рафаеле након што је патио од проблема са дисањем.

Док је био тамо, Берлусконију, лидеру десничарске партије Форца Италиа, дијагностикована је инфекција плућа и ЦМЛ – ретки рак крви који карактерише велики број белих крвних зрнаца. Берлускони је раније победио рак простате, који је описао као "ноћну мору која траје месецима".

Шта је леукемија

Леукемија је малигна болест коштане сржи, где се стварају ћелије крви, црвена крвна зрнца или еритроцити, бела крвна зрнца, односно леукоцити и крвне плочице или тромбоцити. Јавља се као последица стварања изузетно велике количине леукоцита.

Леукемија чини око 10 одсто свих малигних болести и највише је заступљена код одраслих особа између 65 до 74 година, а чешће се јављају код мушкараца него код жена. Према сопственом опису, пацијенти кажу да је леукемија болест која долази тихо, али веома брзо учини да се осетите немоћним због великог умора. Замор, тешко дисање, модрице које не пролазе, крварење из десни, хемороида и материце, повишена телесна темепература и инфекције су знаци упозорења који захтевају хитан лекарски преглед.

Узрок леукемије

Узроци леукемије нису дефинитивно познати, сматра се да на њен развој утичу генетски фактори, радијација, хемикалије и вируси. Ови су фактори само делимичан разлог, и то само у појединим случајевима. У већини случајева узрок болести остаје непознат.

Типови леукемија

Постоји неколико типова леукемија. Деле се на два начина. Први зависи од тога како се брзо болест развија и стање погоршава. Други је према типу крвних ћелија које су захваћене.

Леукемија је или акутна или хронична. Код акутне леукемије абнормалне крвне ћелије су бласти који су незрели и не могу обављати своје нормалне функције. Њихов број се брзо повећава, а стање брзо погоршава. Код хроничне леукемије присутни су бласти, али у глобалу су ове ћелије зрелије и могу обављати неке од својих нормалних функција. Њихов број се спорије повећава него код акутне леукемије, тако да се и стање погоршава постепено. Леукемија може настати од две главне врсте белих крвних зрнаца- лимфоидних и мијелоидних.

Најучесталији типови леукемија:

Акутна лимфоцитна леукемија - најучесталија код мале деце. Погађа и одрасле, поготово оне изнад 65 година.
Акутна мијелоидна леукемија - јавља се и код одраслих и код деце.
Хронична лимфоцитна леукемија - деца ретко оболевају, јавља се код одраслих изнад 55 година.
Хронична мијелоидна леукемија - углавном код одраслих.

Алармантни симптоми

Без обзира на то што симптоми варирају од врсте леукемије, анемија је главни знак. Она се манифестује слабошћу, брзим замарањем, бледом бојом коже, а могу се јавити и срчане сметње.

Услед недостатка тромбоцита (тромбоцитопеније), јављају се модрице и мала тачкаста крварења по кожи и слузокожи. Учестале су и инфекције, јер је број здравих леукоцита смањен. Самим тим је и имуни систем ослабљен.

(Стил Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE