ОДБАЦИЛИ СУ ТЕНКОВЕ АБРАМС, САДА И ПРОТИВОКЛОПНЕ РАКЕТЕ: Амерички маринци променили су тактику борбе на Пацифику
ТЕНЗИЈЕ расту у индо-пацифичком региону. Остаје да се види да ли ће успон Кине бити тако миран као што то руководство земље тврди.
Елитна борбена јединица која се поноси тиме што је „стално усред неизвесности“ прилагодиће своје борбене функције како би стекла предност над „претњама противника“. „...Уз подршку Канцеларије подсекретара одбране за истраживање и инжењеринг, започећемо пројекат муниције за нападе дугог домета како бисмо брзо развили и поставили јефтину фамилију дронова камиказа (лутајуће муниције), у ројевима“ наводи се у годишњем ажурирање статуса Force Design 2030 за 2023.
Лутајућа муниција је ваздушни систем наоружања у којем муниција може неко време да лута (пасивно чека) око циљног подручја и да нападне само када се мета лоцира.
Лутајућа муниција би заменила ракете ваздух-земља АГМ-114 Хелфајер (Hellfire) познате по својим противоклопним и прецизним ударима. Против циљева високе вредности, ове ракете су оружје избора.
Извлачећи поуке из сукоба у Украјини, где су јефтине беспилотне летелице биле у стању да се супротставе скупим ракетама дугог домета из Русије, Корпус маринаца жели да се прилагоди и „фокусира на против-УАС (анто-дрон) и противваздушну и противракетну одбрану и инвестиције у прецизним ватрама за подршку операцијама и маневрима.”
У изјави новинарима, бригадни генерал Стивен Лајтфут, директор Дирекције за развој способности (Capabilities Development Directorate ), рекао је да би пројектил Хеллфире могао да достигне 8 километара у зависности од висине хеликоптера.
-То је одлично у (Operation Iraqi Freedom), (Operation Enduring Freedom) и областима у којима се боримо годинама. Али када пређете на Индо-Пацифик и неке од удаљености о којима говоримо, 8 километара не значи онолико колико бисте желели“, рекао је Лајтфут. Служба већ експериментише са овом муницијом и биће спремна за терен за неколико година.
Корпус маринаца је добио свој јуришни хеликоптер Х-1 2022. године и остаће у служби деценијама. Међутим, снага такође мора да укључи еволуциону технологију ратовања.
Ове способности обухватају све функције у борби које подразумевају систем логистике без посаде - ваздухопловну, интегрисани систем противваздушне одбране маринаца (МАДИС) и систем одлагања, ометања или уништавања непријатељских снага на експедиционе бродове морнарице и маринаца.
МИСИЈА У ИНДО-ПАЦИФИКУ ЗА АМЕРИЧКЕ МАРИНЦЕ
НМЕСИС је противбродски ракетни систем развијен за Корпус америчких маринаца (УСМЦ) да подржи нападе копно-море које изводи америчка морнарица.
Корпус маринаца тестира нову способност копнене противваздушне одбране (ГБАД) под називом Лаки марински интегрисани систем противваздушне одбране (ЛМАДИС). Нова ЛМАДИС способност је дизајнирана да порази и неутралише противничке системе авиона без посаде (УАС) и минимизира претње из ваздуха ометањем доступних електронских сигнала између УАС-а и његовог оператера.
Корпус учи да снабдева своје предње снаге, које ће деловати под баражом ракета навођених противником. Служба сада ради на томе да ради у Јужном кинеском мору у случају рата са Кином.
-Говоримо о читавом маринском пуку који ради у истуреним базама и другим дисперзованим локацијама широм Индо-Пацифика. Са логистичке тачке гледишта, то представља изазов како одржавамо ту унутрашњу силу, рекао је раније новинарима пуковник Арон Ејнџел (Aaron Angell), извршни помоћник за инсталације и логистику.
САД су повећале свој ангажман у Индо-Пацифику. Оне су извеле и своју прву вежбу обалске страже са Филипинима у Јужном кинеском мору. У борби са Кином да повећају свој утицај на Пацифику, САД су потписале билатерални споразум о сарадњи у области одбране са Папуом Новом Гвинејом. НАТО ће следеће године отворити своју прву канцеларију за везу у Јапану.
-Једна је ствар када имамо неке од већих бродова који намеравају да пређу из Сједињених Држава у на ликације операција. Друга је ствар одржати ту силу у (поморском) окружењу, рекао је пуковник Ејнџел. -Када помислите на место као што су Филипини са преко 1000 острва у архипелагу, како да преместимо средства за живот, храну, муницију, горива, људе, медицинске потрепштине и медицинске капацитете између тих острва?
Да би се то постигло, снаге разматрају набавку средњег десантног брода (ЛСМ). „Други пројекти укључују развој заједничког лансера за породицу копнене лутајуће муниције и тестирање јефтиног, хиперсоничног појачивача у форми коју маринци могу логистички подржати у ратним подручјима. Такође улажемо у наше прве прототипове десантних бродова који истоварају трупе и опрему са крме како бисмо премостили јаз док се не примене додатни ресурси за набавку средњег десантног брода (ЛСМ)“, наводи се у Годишњем извештају о стању.
Трошкови главног амфибијског ратног брода такође су били штетни за његову набавку.
Да би решио овај проблем, Корпус маринаца процењује које би друге платформе, попут експедиционих брзих транспортних бродова, и модела распоређивања које би могао да користи за испуњавање мисија које обично обављају амфибијски бродови.
Војници 3. маринског обалског пука, 3. дивизије маринаца у Калифорнији, тестирали су квад-коптер тактичког снабдевања беспилотне летелице (ТРУАС) раније у јуну у вежби обуке. Маринци такође траже свој површински брод без посаде који може да врши снабдевање.
Снаге су такође научиле велику лекцију из украјинско-руског рата. Друго крило (2. wing) маринских авијације створило је мултифункционални центар за ваздушне операције (МАОЦ) у Литванији за сарадњу са НАТО-ом. Корпус маринаца види ово као користан концепт у Индо-Пацифику.
Недавне вежбе у америчкој индо-пацифичкој команди показале су способност МАОЦ-а да побољша заједничку тактичку слику за ударну групу носача и пружиле видљиве доказе комбиноване заједничке команде и контроле свих домена (ЦЈАДЦ2) у пракси, наводи се у извештају.
Мисија МАОЦ-а је да генерише интегрисану тактичку слику оперативног окружења за контролу авиона и пројектила, омогући супериорност у одлучивању, добије и задржи надзор над циљевима противника, држи циљеве у опасности и промовише ангажовање циљева у свим доменима као подршку Корпусу маринаца , поморске, заједничке, савезничке и партнерске снаге.
Ако је протеклих месец дана сукоба између америчких и кинеских снага било какав показатељ, маринци морају да се припреме за свој најтежи задатак у наредним данима.
Препоручујемо
ГРЧКИ МЕДИЈИ: НАТО жели да користи све грчке луке за пребацивање војне технике на исток
03. 07. 2023. у 22:45
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (2)