ОВАЈ РУСКИ СИСТЕМ ЈЕ СМРТ ЗА УКРАЈИНСКЕ ЛЕТЕЛИЦЕ И РАКЕТЕ: Због њега се отказују мисије на фронту (ВИДЕО)
РУСКИ систем за електронско ратовање Красуха (EW) приморава украјинске борбене авионе да напусте борбене мисије кроз интензивно ометање свих система авионике у авиону, рекао је информисан извор за РИА Новости.
„Красуха“ може утицати на непријатељску електронику на удаљености до 150 км.
Раније, 13. септембра, РуМоД је известио да системи за електронско ратовање Красуха-С4 Централног МД-а терају ваздушне циљеве који лете на изузетно малим висинама како би избегли радарско и визуелно откривање како би се сакрили и изложили системима противваздушне одбране (АД).
Постоје докази који указују на то да је Русија појачала употребу свог хваљеног система Красхука EW, и да га користи много агресивније.
РуМоД је још у јуну 2022. известио да се систем Красуха користи за спречавање радарског снимања бојног поља украјинским малим дроновима, али није било извештаја о ометању велике снаге. Заслепљивање авионике на летелици захтева много електричне енергије.
ШТА ЈЕ СИСТЕМ КРАСУХА
Красуха је породица EW система дизајнираних да електронски штите земаљске и ваздушне циљеве који раде близу земље, као што су јуришни хеликоптери. Систем спречава откривање као и напад од стране противника.
Током МАКС 2019, КРЕТ је приказао следећа три EW система:
Обједињени модул сметњи на земљи 1Л269ЕХ (Красуха-2) за спречавање откривања помоћу радара у ваздуху, повезаног или подигнутог радара.
Земаљски електронски модул за сузбијање 1РЛ257ЕХ (Красуха-4) за ометање ракета и ПГМ РФ трагача и веза података. Извиђачки модул 1Л265ЕХ (Москва-1) за откривање и процену претњи широм РФ спектра.
Распоређена у комбинацији, горња три система су у стању да се сакрију од радарског посматрања и заштите од прецизних напада стотине квадратних километара површине на земљи.
Системи су у стању да ометају радаре у ваздуху (авиони, хеликоптери, УАВ-и, сателити, аеростати), радаре на повишеном нивоу, радаре за навођење X-појаса, ГПС сигнале, РФ трагаче на пројектилима и клизним бомбама и везе за пренос података.
Сви системи су мобилни и могу се поново распоредити за 20 минута лети и 40 минута зими.
Они раде између 2-3 цм у X опсегу са енергетским потенцијалом од 50-65 дб(В), покривајући 360 степени по азимуту и 60 степени по елевацији.
Систем Красуха је први пут уведен у руску службу 2015. године и наводно су га користиле руске снаге током своје сиријске кампање. Вероватно је да је систем сазрео након оперативног постављања.
УПОТРЕБА АЕРОСОЛНОГ СКРИНИНГА
У сродном развоју, Русија сада такође користи аеросолни скрининг да скринира мете од откривања, као и од напада.
Док системи EW, као што је Красуха, могу да екранизују мете са радарске слике и да осујети трагаче за ракете на радио фреквенцији, они не могу да штите мете од оптичких снимака авиона и сателита или да штите циљеве од пројектила помоћу оптичких трагача.
-Ако видите дим у области Јужног залива, не брините. Према информацијама Црноморске флоте, користе се стандардна аеросолна камуфлажна средства. Да, мирис је непријатан, али је апсолутно безбедан, написао је Развожајев на свом Телеграм каналу.
Аеросол спреј може да спречи оптичко снимање циљева од стране сателита америчке војне констелације (распоред сателита) Keyhole или комерцијалног Maxar Technologies WorldView. Аеросолни облаци такође могу деградирати способност крстарећих пројектила Сторм Шедоу/Сцалп да идентификују своје мете.
У октобру 2022. објављено је да је Централни истраживачки институт за прецизно инжењерство (ЦИНИИТОЧМАШ, део концерна Калашњиков) испоручио Министарству одбране РФ серију муниције за оптичко-електронске противмере која ствара маскирни аеросолни екран за заштиту возила, укључујући оклопна возила, од високопрецизног наоружања.
Заштитна аеросолна муниција 3ВД35 има следеће карактеристике:
Калибар – 76 мм, дужина – 290 мм, тежина – 1,8 кг. Температурни опсег примене - од -50 до +55 степени Целзијуса.
Оптоелектронска противмерна муниција се испаљује према непријатељу и ствара облак аеросола који може да заштити оклопна возила од високопрецизног оружја помоћу ласерских, оптичких и термичких система за навођење.
Аеросолне гранате могу бити испаљене кад год сателит прелази преко мете, или је вероватно да ће мета бити нападнута крстарећим пројектилима и/или беспилотним летелицама.
ЗАКЉУЧАК
Типично, пре координисаног удара беспилотних летелица и ракета на Крим од стране Украјине, америчка ваздушна и свемирска средства ИСР врше интензиван надзор над полуострвом Крим како би одабрали циљеве и идентификовали ПРО/ПВО системе који су распоређени за њихову заштиту.
Америчке беспилотне летелице RQ-4 и MQ-9 опремљене САР-ом лете сатима око обале Крима да би радаром снимиле потенцијалне циљеве. Амерички сателити Topaz (радарско снимање) и Key Hole (оптичко снимање) понављају пролазе преко Крима да би фотографисали мету и отпремили их у трагаче на ракетама Сторм Шедоу како би олакшали препознавање мете.
Са повећаним распоређивањем система Красуха и употребом граната које стварају облаке, руске снаге ће моћи озбиљно да смање способност САД да идентификују мете и да их сликају за нападе крстарећим ракетама.
Повећана употреба система Красуха сада, у односу на раније, најједноставније се објашњава повећаном доступношћу система као резултат појачане производње. Међутим, могуће је да Русија није користила напредну способност система да ускрати САД и НАТО шансу да проуче примењену технологију.
Од почетка руске Специјалне војне операције (СМО) у Украјини, Русија је била веома суздржана у употреби оружја високе технологије у свом поседу, укључујући и свој врхунски стелт ловац Су-57.
Русија спроводи СМО на начин да задржи своју способност да се бори против НАТО-а. Задржавање такве способности кључно је за одвраћање интервенције НАТО-а у сукобу и последичне ескалације.
(Вијаиндер К Тхакур)
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)