КАКО СУ РУСИ ОБОРИЛИ ДВА УКРАЈИНСКА СУ-24: Носили су ракете Сторм шедоу (ВИДЕО)

П. З. С. / oruzjeonline.com

18. 10. 2023. у 19:00

РУСКИ извори јављају да су руске снаге обориле украјинске Су-24 који су носили ракете Сторм шедоу уз помоћ система за електронско ратовање како би “преварили” одбрану Украјине.

КАКО СУ РУСИ ОБОРИЛИ ДВА УКРАЈИНСКА СУ-24: Носили су ракете Сторм шедоу (ВИДЕО)

Фото Пресс-служба президента Украины

Руски медији тврде да су као резултат обмане противника уништени циљеви на аеродрому Миргород, укључујући систем противваздушне одбране, као и пункт за распоређивање припадника Оружаних снага Украјине који су били спремни за слање на фронт.

Украјински систем противваздушне одбране испалио је неколико пројектила у покушају да обори ваздушне циљеве који су се појавили на екранима радара. Међутим, ПВО ракете су експлодирале у ваздуху, а да нису постигле праве циљеве. Како се касније испоставило, они су, у ствари, одговарали на мамце које су генерисала руска средства за електронско ратовање.

Након откривања положаја, украјински систем противваздушне одбране је уништен ракетом. Такође, на аеродрому у Миргороду су уништена два авиона Ваздухопловства Украјине. Како је у једном од својих јутарњих материјала известило „Војни Преглед“, погођена су два украјинска бомбардера Су-24.

Недавно је украјинска војска користила авионе овог типа за лансирање пројектила добијених од неких држава чланица НАТО-а, укључујући СЦАЛП и Сторм шедоу.

Фото: Профимедиа/Илустрација

Ово није први пут да се украјинска војска жали да руске трупе обмањују њихове посаде ПВО комплекса користећи симулиране циљеве формиране стварањем електронских сметњи. Такви циљеви приморавају системе ПВО да пуцају у ваздух скупом муницијом западне производње.

Треба напоменути да су комбиновани ракетни и дроновски напади руске војске током ноћи гађали и циљеве у Кировоградској и Хмељничкој области, али и у Запорошкој области под контролом кијевског режима.

Током њих уништени су системи логистичке подршке који су припадали украјинским трупама, као и складишта муниције и војне опреме.

Недавно је писано и о притужби Румуније када су руски системи електронског ратовања онеспособили њихове бродове у Црном мору. Руси су такође почели да прилагођавају своје системе за електронско ратовање за сузбијање ловаца Ф-16.

Фотот: Принтскрин/јутјуб

ЗАСТРАШУЈУЋА РЕПУТАЦИЈА КАДА ЈЕ У ПИТАЊУ ЕР

Прошле године је већ писано о формирању читавих батаљона за електронско ратовање у формацијама Западне војне области РФ. Они настоје заштитити трупе, друштвене и индустријске објекте од високопрецизног оружја. Батаљони су опремљени комплексима који могу да потисну непријатељске ГПС системе, комуникације и навигацију.

У извештају Royal United Services Institute (РУСИ) са седиштем у Уједињеном Краљевству наводи се како је московско електронско ратовање веома ефикасно и обарао скоро 10.000 украјинских дронова месечно, дакле око 333 дронова дневно.

Као и њихова „ешалонирана“ противваздушна одбрана, са прогресивно преклапајућим системима земља-ваздух кратког, средњег и дугог домета, руске копнене снаге имају адекватно распоређене платформе за електронско ратовање које покривају сваких 10 километара фронта. Подсетимо, фронт у Украјини се растеже на око 1000 километара.

Русија води у електронском ратовању, припремајући се у технолошком смисли још од рата у Сирији 2015. године али и анексије Крима годину дана раније.

Каснији извештаји у водећој западној штампи додатно су открили степен успеха руског електронског ратовања који је мучио украјинске операције, са најразличитијим спектром система за решавање свих могућих претњи, од дронова, комуникација, сигнала за сателитску навигацију и сателита.

 

РУСКИ СИСТЕМИ ЕЛЕКТРОНСКОГ РАТОВАЊА

Аутоматска станица за ометање Жител Р-330Ж је дизајнирана за откривање, дометање и ометање сателитских и ћелијских комуникационих станица, као и система сателитске навигације у домету од 20-30 км.

Поред ове, Красуха-2, Красуха-4, РБ-341В ЛЕЕР-3, Мурманск-БН и Москва-1 су неке од подједнако познатих платформи електронског ратовања, које обављају ометање радио, комуникационе, сигнала радарске сателитске навигације различитих фреквенција, заједно са улогама електронске подршке и електронског напада.

Такође је писано како је систем 14Тс227 Тобол пореметио „синхронизацију“ сателитске интернет услуге Старлинк са земаљским терминалима.

Руска војска почиње да користи и Пародист, толико тајни систем електронског ратовања да не постоји ни његова фотографија. Недавно је писано, наводи сајт oruzjeonline.com и о два нова система за електронско ратовање, већ распоређена на фронту.

Студија РУСИ стручњака је такође открила један ометач, Шиповник-Аеро, одговоран за обарање многих украјинских беспилотних летелица. „Шиповник-Аеро се показао као посебно ефикасан систем јер има низак сигнал и може то додатно замаглити опонашањем других емитера и комуникационих уређаја.

-Такође има софистициран спектар ефеката за обарање беспилотних летелица. Руска војска и даље увелико користи навигационе сметње у подручју борбе као електронску заштиту. Ово доприноси стопи губитка украјинских беспилотних летелица од приближно 10.000 месечно, наводи се у студији РУСИ Џека Вотлинга и Ника Рејнолдса.

Студија је додала да су руске платформе електронског ратовања „у великој мери усмерене на пораз летелица и да не покушавају да деконфликују њихове ефекте“.

Може се претпоставити да под „деконфликтом“ аутори подразумевају да руске јединице не капитализују одмах губитак таквог система нападом на Украјинце, јер уништавање било које непријатељске платформе значи деградацију одбрамбених способности.

-Постоји минимално интересовање руских посада за синхронизовање ових ефеката са другим активностима или за уклањање њихових ефеката, додаје се даље у студији.

Поред Шиповник-Аеро, руска војска је увелико увела ефекторе електронског ратовања како би била присутна свим јединицама на свим ешалонима. „Украјинске снаге сада процењују да је најмање један од ових система доступан сваком воду унутар руских линијских јединица“, наводи се у студији.

Тренутно се наводно развијају и мобилни модуларни поморски системи за електронско ратовање. Лако се могу инсталирати на отвореним палубама. Систем би требало да поуздано заштити Морнаричке снаге од противбродских ракетних удара.

Патролни бродови пројекта 22160 Василиј Биков први ће добити нове системе, који ће бити уграђени у стандардне морске контејнере од 40 стопа. Ово ће олакшати њихово постављање на палубу површинских бродова Морнаричких снага Руске Федерације.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

ЧАК СУ И АЛБАНЦИ ОСТАЛИ ЗАПАЊЕНИ: Ово је фудбалска репрезентација Украјине урадила пред меч у Тирани