НОВИ МИГ-31И НОЋНА МОРА ЗА ЕВРОПУ! Руски ловци са новим, унапређеним капацитетима моћи ће да гађају кључне базе НАТО (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

21. 04. 2024. у 22:00

УНАПРЕЂЕНА варијанта руског МиГ-31 – МиГ-31И добио је кључну надоградњу која ће омогућити бољу допуну авиона горивом у ваздуху.

НОВИ МИГ-31И НОЋНА МОРА ЗА ЕВРОПУ! Руски ловци са новим, унапређеним капацитетима моћи ће да гађају кључне базе НАТО (ВИДЕО)

Фото: принтскрин Јутјуб/ Military TV

Према информацијама које је анонимни извор дао новинској агенцији ТАСС, ловац МиГ-31И је модификован и опремљен новим механизмом за пуњење горивом у ваздуху како би се проширио његов борбени радијус. Међутим, руска агенција није добила званичну потврду ове информације.

Микојан МиГ-31 (НАТО кодно име Фоxхоунд), тренутно најбржи оперативни борбени авионом на свету, у употреби је више од 40 година и како ствари стоје, неће се ускоро повући.

Током последње четири деценије, авион је прошао кроз неколико значајних надоградњи, од којих је најновија она за пуњење горивом у ваздуху.

Иако се често меша са МиГ-К, други извор ТАСС, под условом анонимности, изјавио је да МиГ-31И има „другачије моторе, авионику и ракете“ од варијанте МиГ-К. МиГ-31К је постао изузетно популаран као носач хиперсоничне балистичке ракете Кинжал.

Коментаришући импликације које произилазе из нових способности МиГ-31И, војни аналитичари и стручњаци наводе да, оперативно, већина Европе ће сада бити подложна нападима Кинжала.

Што се Украјине тиче, њене оружане снаге ће морати да буду у високом стању приправности прилично дуго након што их САД/НАТО АWАЦС упозори на полетање МиГ-31И.

Неколико западних авиона може да се допуњава горивом у ваздуху, што у суштини проширује њихов домет рада. Осим тога, слетање ради допуне горива чини борбени авион рањивим на непријатељски удар.

Према претходним извештајима, МиГ-31К већ се пуни горивом у ваздуху из руског танкера Ил-78. Пошто један Ил-78 или Ил-78М има способност напајања два тактичка авиона, то значи да се два МиГ-31К могу да допуне горивом истовремено.

Са МиГ-31 који захтева до 17,7 тона горива, један Ил-78(М) би требало да буде у стању да носи довољно горива за једно до три пуњења.

Иначе, од момента када су авиони постали борбено оперативни, развијала се и идеја о томе како им повећати радијус. Он је, наравно, зависио од много фактора, али сви они су се сводили на то колико има горива, без обзира какав је и колико је био штедљив мотор. Чланак посвећен искључиво допуни горива у ваздуху као и историји ове идеје можете прочитати овде.

ШТА ЈЕ МИГ-31И?

Руска Известија су међу првим средствима информисања предвидела да ће МиГ-31И имати могућност допуњавања горива у ваздуху. Иако су детаљи о авиону оскудни, верује се да ловац има електронске системе који појачавају његове карактеристике и способности летења.

Поред тога, летелица има електронски систем даљинског управљања и компјутере који аутоматски усклађују авион са жељеном путањом и лансирају хиперсоничну ракету у унапред одређеном тренутку.

Русија је раније најавила да ће јавности МиГ-31И у лету бити презентован на прослави Дана победе 2022. године. Међутим, церемонија је касније отказана због лошег времена.

Касније је командант руског ваздухопловства, заменик главнокомандујућег Ваздушно-космичких снага, генерал-потпуковник Сергеј Дронов, најавио да ће МиГ-31И бити приказан на међународном сајму наоружања Армија 2022.

Слично као и МиГ-31К, који је Русија интензивно користила у рату у Украјини, МиГ-31И се такође користи као носач Кинџала. У септембру прошле године руски министар одбране Сергеј Шојгу је на аеродрому Кневичи у области Приморја показао ракетни систем Кинжал на носачу ракета МиГ-31И севернокорејском лидеру Ким Џонг Уну.

МиГ-31И је опремљен Fly by Wire (FBW) контролама и да може аутономно да постигне три параметра лансирања ракете Кинжал: положај, висину и брзину. Ова способност је тренутно ограничена на пилоте са изузетним вештинама и искуством на варијантама МиГ-31К. „Посада авиона треба да надгледа инструменте и да лансира пројектил у право време”.

МиГ-31И може бити унапређена и модернизованија варијанта МиГ-31К. У извештајима из 2021. године наведено је да је руска компанија МиГ добила налог за „ремонт и модернизацију авиона МиГ-31К у варијанту МиГ-31И“.

МИГ-31БМ НАЈДОМИНАНТНИЈИ АВИОНИ У УКРАЈИНСКОМ СУКОБУ

МиГ-31БМ (бољшаја модернизација) је једна од неколико варијанти оригиналног МиГ-31 надзвучног ловца пресретача способним да дејствује у свим временским приликама. Реч је о вишенаменском борбеном авиону великог домета са великом брзином и способношћу да гађа и ваздушне и копнене циљеве.

Поседује унапређену авионику, контроле са ручним гасом и палицом, мултифункционалне дисплеје, робустан компјутерски систем, везе за дигиталне податке и радар са фазном мрежом.

МиГ-31БМ се до сада сматрао најефикаснијом верзијом оригиналног МиГ-31. Према писању руских медија, то је једна од ретких руских летелица која може да пресреће и уништава крстареће ракете које лете на изузетно малим висинама.

Подсетимо, ловац-пресретач МиГ-31 заједно са Кинжалом може се схватити као најопаснији ваздушни арсенал Руске Федерације. Са ове локације ваздушно-балистичка ракета може да погоди било који аеродром у Европи, као и базу Рамштајн у Немачкој. Русија не само да се не крије већ наводи Запад да то примети.

Може бити наоружан разним ракетама ваздух-ваздух и ваздух-земља. Значајно је да је способан да пресреће 24 циља истовремено.

Према проценама, Ваздушно-космичке снаге Русије (ВКС) имају преко 250 МиГ-31 у свом инвентару. Москва је почела да надограђује на МиГ-31БМ и БСМ варијанту 2010. године са плановима да их надогради укупно 100.

Тренутно Русија има три пука МиГ-31БМ, који чине око 90 оперативних примерака ловца. Постоји претпоставка да ће на крају све варијанте бомбардера пресретача МиГ-31 које носе Кинжал добити ознаку МиГ-31И.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ОВО ЈЕ НИКОЛИН СВЕТ, ВИ САМО ЖИВИТЕ У ЊЕМУ: Јокић асистенцијом оставио све без даха (ВИДЕО)