ОРБАН ИСПОСТАВИО РАЧУН ЗЕЛЕНСКОМ: Кијев спреман да испуни 11 захтева Мађарске да Будимпешта не искористи право вета у ЕУ
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан предложио је председнику Владимиру Зеленском за време јучерашњих преговора у Кијеву да размотри могућност прекида ватре пред наредне преговоре о решењу ситуације на истоку Украјине. Орбан сматра да би то могло да убрза мировне преговоре са Русијом.
Мађарски премијер је казао да Будимпешта хоће да потпише договор о сарадњи са Украјином сличан онима које има са суседним земљама. Али је додао и да до тада треба решити много проблема. Домаћин Зеленски је одговорио да дијалог са мађарским премијером може бити основа за будући договор о глобалној сарадњи који би регулисао односе између две суседне земље. Да се ради на таквом документу потврдили су и Зеленски и Орбан.
А које све то проблеме треба решити види се из 11 тачака о којима су говорили у Будимпешти, као услову да Мађарска не користи право вета за почетак преговора Украјине за улазак у ЕУ. Украјинско руководство је спремно да испуни те захтеве да Будимпешта не би искористила право вета и спречила их да отпочну процес пријема у ЕУ.
Потпредседница украјинске владе Олга Стефанишина је саопштила да је руководство у Кијеву спремно да испуни захтеве Мађарске да се поштују права њене националне мањине која живи у Прикарпатју. Тих 11 захтева Будимпешта је послала руководству у Кијеву у јануару ове године, али их они нису озбиљно схватили, па је министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто у марту одговор из Кијева назвао неконструктивним. Касније су у Кијеву схватили да им Будимпешта може правити врелике проблеме, па су у јуну знатно омекшали првобитни став и саопштили да су спремни на кооперативност са суседима.
Стефанишина је казала на конференцији у Луксембургу да садашње руководство искрено жели да испуни свих 11 захтева Мађара како би се заштитила права националних мањина.
Она је рекла да ће бити настављене консултације са Будимпештом.
- Како би се испунили захтеви Мађара, већ су формиране експертске групе на разним нивоима, а целим послом руководи шеф председничке администрације Андреј Јермак. По већини захтева већ сада је постигнуто међусобно разумевање, а за неке су потребне допунске консултације - каже Игор Жовка, заменик руководиоца председничке администрације Украјине, док су први пут украјински медији објавили свих 11 захтева Мађара.
На првом месту су захтеви везани за образовање на матерњем језику. Други део се односи на политичко и административно уређење. Поједностављено речено, Мађари траже културну аутономију. Будимпешта инсистира да Закарпатје добије статус области "где традиционално живе Мађари".
Неспорно је да су Мађари имали већа права у време владавине Виктора Јануковича него касније кад је на његово место дошао Петар Порошенко, који је заједно са националистима одлучио да се проведе украјинизација, па су укинута права националних мањима, чак и руског народа који је у Украјини бројан.
Сада Мађари уз подршку Будимпеште траже да им се у Закарпатју укину сва језичка ограничења и да се у средствима информисања употребљава њихов језик, као и у театрима, биоскопима, државним структурама и здравству. Мађари траже и да се у њиховом региону користи национална симболика и славе њихови празници. У Украјини живи око 150.000 Мађара, а већина их је концентрисна у Закарпатју, поготово у приграничним рејонима Берговском, Виноградовском, Ужгородском и Мухачевском.
Све до пуча 2014. године у Украјини су Мађари имали право образовања на свом језику. У Закарпатју је била 71 мађарска школа, а у два рејона је мађарски био признат као регионални језик. Али, после пуча, украјински националисти су одлучили да укину закон о језику донет у време председника Виктора Јануковича. У време националистичке еуфорије председник Петар Порошенко је 2017. потписао нови закон о образовању, па су многа права изгубили не само Руси у Украјини, него и други. Због тога су учестали сукоби украјинских националиста са Мађарима и полиција је почела да обилази мађарска удружења у Закарпатју.
Кад је почео рат у Украјини Мађари су се жалили да их непропорционално шаљу на фронт.
Незадовољство је букнуло кад су почеле да стижу хладњаче са убијеним војницима, што је утицало и на погоршање односа Будимпеште и Кијева. Руководство у Будимпешти се жалило УН, ОЕБС и Венецијанској комисији.Руководству у Кијеву су Мађари казали да ће блокирати рад Савета НАТО-Украјина и да им неће допустити да уђу у ЕУ док не испуне сва права националних мањина.
Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто поручује да без промене језичког закона у Украјини Кијев не може да рачуна на европске интеграције. Један од основних принципа ЕУ је заштита права националних мањина. Кијев има своје лобисте у ЕУ који покушавају да заобиђу мађарски вето. Министар спољних послова Литваније Габријелус Ландсбергис пожалио се минулог маја да Мађарска блокира око 40 одсто свих резолуција ЕУ о Украјини.
Један део захтева Мађара Кијев може лако и безболно да испуни. Пре свега се то односи на давање мађарским посланицима гарантованих места у парламенту и органима власти.
Најжешћа битка ће се водити око језичких права. Ако се удовољи захтеву Мађара, то исто ће тражити и друге националне мањине које живе у Украјини. Пре свега то се односи на Румуне, затим Пољаке, Словаке.
Да је ЕУ на време упозоравала украјинске националисте да не могу да укидају преко ноћи права Руса и других народа, не би ни дошло до конфликтне ситуације. Русима је у време Јануковича било гарантовано да се у областима где су они већина уз украјински може као службени користити и руски. Уосталом ни председник Зеленски, па бивша премијерка Јулија Тимошенко и некадашњи председник Леонид Кучма као и многи други политичари нису ни знали украјиски кад су били изабрани и тек касније су га научили.
Прва одлука коју је потписао Александар Турчинов, кад је изабран за в. д. председника парламента после пуча било је управо укидање права Русима да користе свој језик, па је то био један од главних разлога што су на Криму одлучили да се припоје Русији. Тамо је живело 64 одсто Руса. Ако Европа натера Зеленског да призна права Мађарима, само ће се наметнути питање зашто се то исти не да и Русима.
Премијер доследно против рата
МАЂАРСКИ премијер Орбан боравио је у Кијеву као председник владе и преседавајући ЕУ.
То је прва Орбанова посета Кијеву од 2012, када је на власти био председник Виктор Јанукович. Орбан је једини лидер земаља ЕУ који од почетка рата на истоку Украјине није посетио Кијев и један је од најдоследнијих европских политичара који понавља да Украјинци могу доћи до мира једино преговорима и не могу решити проблем ратом. Због тога се противио давању великог новца Украјини у жељи да се Русији "нанесе стратешки пораз". Орбан се нада победи Трампа на америчким изборима и верује да ће, кад нормализују односе Вашингтон и Москва, престати и рат у Украјини.
Препоручујемо
ХАГ УКРАЈИНИ ШАЉЕ Ф-16: "Ако буду на неком аеродрому суседних земаља, Русија задржава право да гађа и те авионске базе"
03. 07. 2024. у 17:45 >> 20:32
РАТ У УКРАЈИНИ: Руси извели пробој од 3км у дубину украјинске одбране; Искандер погодио још један аеродром ВСУ (ВИДЕО/ФОТО)
03. 07. 2024. у 08:27 >> 00:47
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)