СТАНДАРД ИТАЛИЈАНА У СЛОБОДНОМ ПАДУ: Земља на апенинском полуострву бележи највећи пад реалних зарада у целој Eврозони
МЕЂУ великим економијама у Италији, по подацима које је објавио ОЕБС, реалне зараде су после ковида највише пале у читавој еврозони.

Фото: Новости
Оне су 7,3 одсто мање у односу на 2022, а највећи разлог је поскупљење свих енергената. Стога је веома редукована куповна моћ становништва. У првом тромесечју 2024. године, реалне зараде су мање за 6,9 процената у односу на четврто тромесечје 2019. Остале земље еврозоне су успеле да надокнаде тај пад, али Италија не. Европска организација за безбедност и сарадњу упозорава да влада огромно сиромаштво међу онима са уговорима на одређено време. Ту раде највише млади, њих око два милиона, сезонски радници, посебно у туризму, затим они запослени на црно.
Томе је потребно додати и врло велики проценат непотписаних колективних уговора, чак 16,7 одсто. Може се само претпоставити колико су осиромашиле породице које имају само један доходак, а више чланова и који треба да преживе од те плате. То је, по оцени ОЕБС-а, и историјска мана Италије. Цене производа неопходних за свакодневни живот се седмично мењају у самопослугама и на пијацама. Проблем је и мала продуктивност, иако је ове године запослено око 700.000 људи.
Али, у земљи са 60 милиона становника то је минимално померање језичка на ваги продуктивности, јер није реч о високим специјализацијама, што је и највећа рана у италијанском моделу производње. Додајмо овоме и не баш динамично тржиште капитала, да би се избегао радар пореских власти, те генерално неотвореност за технолошке иновације. Све се то одражава и на додату вредност и на продуктивност.
Иако је инфлација у Италији друга најнижа у зони евра, земља је остала да каска и када би се упоредили подаци из 2008. године резултат би био застрашујућа стагнација. Италијанске плате данас су реално ниже за чак 12 одсто.
Позитивни
РАСТ номиналних вредности зарада различит је у земљама еврозоне. Примери успешне надокнаде висине реалних зарада су, према подацима ОЕБС-а, Немачка на првом месту, затим Француска, али и Шпанија.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)