СТАНДАРД ИТАЛИЈАНА У СЛОБОДНОМ ПАДУ: Земља на апенинском полуострву бележи највећи пад реалних зарада у целој Eврозони
МЕЂУ великим економијама у Италији, по подацима које је објавио ОЕБС, реалне зараде су после ковида највише пале у читавој еврозони.

Фото: Новости
Оне су 7,3 одсто мање у односу на 2022, а највећи разлог је поскупљење свих енергената. Стога је веома редукована куповна моћ становништва. У првом тромесечју 2024. године, реалне зараде су мање за 6,9 процената у односу на четврто тромесечје 2019. Остале земље еврозоне су успеле да надокнаде тај пад, али Италија не. Европска организација за безбедност и сарадњу упозорава да влада огромно сиромаштво међу онима са уговорима на одређено време. Ту раде највише млади, њих око два милиона, сезонски радници, посебно у туризму, затим они запослени на црно.
Томе је потребно додати и врло велики проценат непотписаних колективних уговора, чак 16,7 одсто. Може се само претпоставити колико су осиромашиле породице које имају само један доходак, а више чланова и који треба да преживе од те плате. То је, по оцени ОЕБС-а, и историјска мана Италије. Цене производа неопходних за свакодневни живот се седмично мењају у самопослугама и на пијацама. Проблем је и мала продуктивност, иако је ове године запослено око 700.000 људи.
Али, у земљи са 60 милиона становника то је минимално померање језичка на ваги продуктивности, јер није реч о високим специјализацијама, што је и највећа рана у италијанском моделу производње. Додајмо овоме и не баш динамично тржиште капитала, да би се избегао радар пореских власти, те генерално неотвореност за технолошке иновације. Све се то одражава и на додату вредност и на продуктивност.
Иако је инфлација у Италији друга најнижа у зони евра, земља је остала да каска и када би се упоредили подаци из 2008. године резултат би био застрашујућа стагнација. Италијанске плате данас су реално ниже за чак 12 одсто.
Позитивни
РАСТ номиналних вредности зарада различит је у земљама еврозоне. Примери успешне надокнаде висине реалних зарада су, према подацима ОЕБС-а, Немачка на првом месту, затим Француска, али и Шпанија.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)