РУШЕЊЕ АМЕРИЧКОГ СНА: Да ли Путин мири Индију и Кину?

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

29. 07. 2024. у 20:00

ИНДИЈСКА министарка финансија Нирмала Ситхараман подржала је предлог економског саветника да се земља отвори за директне инвестиције из Кине, које су практично замрзнуте од сукоба на кинеско-индијској граници 2020.

РУШЕЊЕ АМЕРИЧКОГ СНА: Да ли Путин мири Индију и Кину?

Фото Танјуг/АП

Предложено отварање према Кини – упркос америчкој дипломатској акцији у региону – уследило је након посете индијског премијера Нарендре Модија Русији и сусрету са руским председником Владимиром Путином раније овог месеца.

Лист "Ејжа тајмс" пренео је да је индијски премијер затражио од Путина да помогне Индији да реши дугогодишњи гранични спор са Кином.

Руско посредовање, колико год било неформално, довело би до дипломатске револуције и скршило наду Америке да ће окупити азијске земље против Кине, навео је лист.

Демографска криза у немуслиманским деловима Азије "гурнула" је Индију, Русију и Кину ка стратешком зближавању, а сукоб у Украјини је спојио ове потенцијалне ривале.

Бескрајни апетит Индије за јефтином руском нафтом подстакао је увоз исте на 67 милијарди америчких долара у 2023. са само 8,7 милијарди долара у 2022. Индија, такође, делује као руски "агент за дистрибуцију", препродајући руску нафту и дестилате трећим земљама.

Важно је напоменути да, иако Индија и Кина имају трајни гранични спор, Индија се никада није придружила САД и њиховим савезницима у осуди односа Пекинга према Ујгурима. Сједињене Државе су у међувремену оптужиле Индију за кршење људских права над њеном муслиманском мањином.

Трговина Кине са Глобалним југом, посебно Индијом, унапредила је изгледе за зближавање две највеће земље света.

Индија зависи од кинеских ланаца снабдевања како би подржала своју извозну индустрију. Увози компоненте и добра из Кине и склапа готове производе за развијена тржишта, као и Мексико, Вијетнам, Индонезија и други кинески трговински партнери.

Индијски увоз из Кине се више него удвостручио од епидемије ковида, пошто се највећи део кинеске извозне трговине померио из САД и Европе ка Глобалном југу.

Са друге стране, САД су увек замишљале да ће Индија бити противтежа утицају Кине у Азији, подсећа "Глобал тајмс".

-Успон Индије има потенцијал да створи ону врсту Азије коју су Американци одувек желели да виде... Кина која се развила огромном брзином има илузију да може да доминира целом Азијом и да у њој уведе ред. Успон Индије – а пратиће га Вијетнам, Индонезија, многе друге азијске државе – економски развој Индије до њеног пуног потенцијала окончаће ту илузију Кине... Како се Индија развија, она ће показати Кини да је њен пут ка хегемонији затворен, навео је колумниста "Волстрит џорнала" Волтер Расел Мид.

Супротно Мидовим жељама, извозна способност Кине је магнет који привлачи све азијске економије око њене економске сфере. За разлику од Мида, Кина не жели да "наметне ред" Азији али жели да укључи Азију у своју ширу економску сферу.

И то није једини разлог привлачности Кине, наводи "Ејжа тајмс". И Кина и Индија и Русија имају муслиманску мањину. у Азији, Кина чисти хаос који су Американци оставили после срамног повлачења из Авганистана градећи железницу, путеве и успостављајући интернет везе и улажући у земље које би могле да представљају будући извор нестабилности.

Кина, Индија и Русија имају заједнички интерес да стабилизују муслиманско становништво Азије. Само Кина има ресурсе да то постигне кроз економски развој.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - Невиђена провокација (ВИДЕО)

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - "Невиђена провокација" (ВИДЕО)

РУСИЈА и Кина по први су пут извеле лет стратешких бомбардера у заједничкој патроли у близини Аљаске, што упозорава на све шири оквир способности војног партнерства, које изазива све већу забринутост у САД-у и међу њиховим савезницима.

26. 07. 2024. у 07:28

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ПОСЛЕ МЕЧА НАШАО ПРОВОКАТОРА! Ево шта је Новак учинио када се завршио дерби са Надалом на Олимпијским играма!