АМЕРИЧКА ВОЈСКА У СТРАХУ ЗБОГ КИНЕСКИХ ХИПЕРСОНИЧНИХ ПРОЈЕКТИЛА: Пекинг све брже унапређује свој ракетни арсенал (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

05. 08. 2024. у 20:45

КИНА унапређује своје хиперсоничне ракетне способности, са растућим арсеналом који укључује ДФ-17, ДФ-41 и ДФ-ЗФ, способне да достигну брзину преко 5 маха и заобиђу противваздушну одбрану.

АМЕРИЧКА ВОЈСКА У СТРАХУ ЗБОГ КИНЕСКИХ ХИПЕРСОНИЧНИХ ПРОЈЕКТИЛА: Пекинг све брже унапређује свој ракетни арсенал (ВИДЕО)

Фото: Јутјуб/CNA

-Ово оружје, које може да носи и конвенционалне и нуклеарне бојеве главе, представља значајан изазов за глобалну безбедност, посебно у индо-пацифичком региону. Док хиперсоничне ракете нуде брзину и маневар без премца, што их чини тешким за пресретање, оне се такође суочавају са значајним инжењерским изазовима због екстремних температура на које наилазе током лета.

Како се хиперсонична трка у наоружању интензивира, кинеска улагања у ову технологију сигнализирају стратешки напор да се стекне војна предност над Сједињеним Државама.

КИНЕСКИ АРСЕНАЛ ХИПЕРСОНИЧНИХ РАКЕТА: РАСТУЋА ПРЕТЊА ГЛОБАЛНОЈ БЕЗБЕДНОСТИ

Хиперсоничне ракете су оружје будућности. Са брзином без премца, хиперсоничне ракете имају потенцијал да пробију било коју противваздушну одбрану и униште мете високе вредности.

Као таква, слично као трка дредноута уочи Првог светског рата, тренутно је у току трка за хиперсонично оружје. Све главне војне силе су укључене, а Сједињене Државе и Кина имају технолошку предност.

Пекинг улаже милијарде у технологију хиперсоничног оружја у настојању да добије предност над Сједињеним Државама.

Фото: Принтсцреен/Јутјуб/CGTN

КИНЕСКИ ХИПЕРСОНИЧНИ РАКЕТНИ АРСЕНАЛ

Данас хиперсонични арсенал кинеске војске укључује три пројекта. Балистичка ракета средњег домета ДФ-17 има хиперсонично клизно возило и домет од приближно 1.000 миља. Интерконтинентална балистичка ракета ДФ-41 такође има хиперсонично клизно возило. И коначно, хиперсонично клизно возило ДФ-ЗФ има домет од око 1300 миља.

-Током протекле две деценије, Кина је драматично унапредила свој развој конвенционалних и нуклеарно наоружаних хиперсоничних ракетних технологија и способности кроз интензивне и фокусиране инвестиције, развој, тестирање и распоређивање, рекао је Пол Фрајстлер, главни научник Одбрамбене обавештајне агенције (ДИА) за науке и технологије, анализирајући ситуацију у 2023.

Кинеска војска наставља да улаже у технологију хиперсоничних ракета, настојећи да унапреди своје постојеће способности и развије нове. Према ДИА, Пекинг има најмање два истраживачка места и двадесет и један аеротунел за хиперсоничне пројектиле.


ХИПЕРСОНИЧНО ОРУЖЈЕ

-Док су и Кина и Русија спровеле бројне успешне тестове хиперсоничног оружја и вероватно поставиле оперативне системе, Кина води над Русијом и у инфраструктури подршке и по броју система, додао је званичник ДИА.

У потенцијалном сукобу са Сједињеним Државама у Индо-Пацифику, хиперсонична муниција би могла бити прилично смртоносна, заобилазећи ваздушну одбрану својом великом брзином. Међутим, хиперсонична технологија се и даље развија, а у том процесу постоји много изазова.

 

Фото US Army


ХИПЕРСОНИЧНО ОРУЖЈЕ И ЊИХОВИ ИЗАЗОВИ

За почетак, хиперсоничне ракете путују изузетно великом брзином и могу поразити систем противваздушне одбране једноставно само брзином. Са брзинама које почињу од 5 маха (око 3.800 миља на сат) и иду горе одатле, хиперсоничне ракете могу одредити ток битке тако што ће убити мету високе вредности, као што је носач авиона или командно-контролно место.

Фото принтскрин YouTube/Lockheed Martin

Интерконтиненталне балистичке ракете (ИЦБМ) које могу да пакују нуклеарне бојеве главе могу достићи хиперсоничне брзине. Али ИЦБМ су балистичке ракете које лете из атмосфере пре него што поново уђу на путу до циља. Насупрот томе, хиперсонична муниција су у суштини крстареће ракете које лете изузетно великим брзинама унутар атмосфере. Њихова способност да маневришу унутар атмосфере, за разлику од само поновног уласка са одређене тачке, чини их непредвидивим и стога их је тешко пресрести. Екстремне брзине долазе са екстремним изазовима. Процењује се да хиперсоничне ракете могу да наиђу на температуре од преко 3.000 степени Фаренхајта (1650 Ц) или око једне трећине температуре која се налази на површини сунца. Суочавање са овим екстремним природним силама био је један од примарних изазова у развоју оперативне хиперсоничне муниције.

nationalinterest.org/Stavros Atlamazoglou

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - Невиђена провокација (ВИДЕО)

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - "Невиђена провокација" (ВИДЕО)

РУСИЈА и Кина по први су пут извеле лет стратешких бомбардера у заједничкој патроли у близини Аљаске, што упозорава на све шири оквир способности војног партнерства, које изазива све већу забринутост у САД-у и међу њиховим савезницима.

26. 07. 2024. у 07:28

Коментари (0)

ИСПЛИВАО ХИТ СНИМАК: Новак Ђоковић је овако прославио златну медаљу на Олимпијским играма (ВИДЕО)