АМЕРИЧКА ВОЈСКА БЕЗ ЗАШТИТЕ ОД ДРОНОВА: Руско-украјински рат „отрезнио“ Пентагон (ВИДЕО)
У УСЛОВИМА којима смо сведоци на украјинском фронту у погледу броја војних беспилотних летелица и могућностима које оне нуде, те значај који дронови приказују у оквиру ове конфронтације почела је, све више да даје на значају борби против беспилотних летелица, енгл. борба C-UAS (против ваздушних система без пилота).

Фото: Министарство одбране Руске Федерације
Војска САД свесна најдетаљнијих дешавања у руско-украјинском рату заснованом на беспилотним летелицама, тражи решења која ће борбу против ваздушних система без пилота (C-UAS) учинити што ефикаснијом.
Следеће, 2025. године, америчка војска разматра да организује четири конкурса везана за борбу против C-UAS-а, од којих је један избор ракете следеће генерације, рекао је бригадни генерал Френк Лозано, извршни официр ракетног и свемирског програма америчке војске.
За сада, америчка војска ради са ракетама пресретачима Раyтхеон Coyote и Фреедом Freedom Eagle (FЕ-1), односно BlueHalo, али се спрема да отвори такмичење.
Ракета C-UAS Coyote је дуга 0,6 м са распоном крила од 1,473 м и лансира се максималном брзином од 130 км/х. Има масу од 5,9 кг и уништава беспилотне летелице кинетичким дејством или експлозијом у њиховој близини и расипањем експлозивних фрагмената из бојеве главе од 1,8 кг.

Фото: Принтскрин/Јутјутб/US Military News
BlueHalo је 1. августа успешно завршио битне фазе развоја своје C-UAS ракете следеће генерације – Freedom Eagle (FЕ-1). Прошле јесени, BlueHalo је представио своју ракету FЕ-1 као одговор на захтев владе САД за напреднијом C-UAS ракетном технологијом.
Ракета премашује тренутне захтеве и могућности домета другог оружја против УАС Групе 3 (америчка класификација дронова укупна маса мање од 600 кг, висине лета мање од 50 м и брзине мање од 460 км/х), наводи BlueHalo.
-Постоје и друге компаније које раде на пресретачима C-UAS који заправо могу имати повећан потенцијал за пресретање ракета великог калибра, као и потенцијално крстарећих ракета, рекао је Лозано.
-Тако да ћемо следеће године одржати конкурс да погледамо нову генерацију пројектила C-UAS, додао је он.
Агенда 2025. године биће организовање надметања у циљу проналажења најбољег преносног C-UAS система за америчке војнике у борби. Ограничења снаге су типичан изазов за системе ове величине и једноставно није изводљиво да војници на бојном пољу гурају генератор од 500 киловата, рекао је Лозано.
Америчка 101. ваздушно-десантна дивизија тестирала је нове преносиве системе, додао је он, а повратне информације су биле довољно позитивне да би служба покренула конкурс следеће године.
Преносива C-UAS решења, која се такође називају ручним, обично су некинетичка у облику малих система за детекцију електромагнетних сигнала повезаних са дроном и њиховим ометањем.

Фото УСАФ
Треће такмичење ће бити одржано за избор новог система команде и контроле тактичког нивоа који би заменио постојећи под називом Противваздушна одбрана (ФААД), према часопису Breaking Defence.
ФААД се сматра маневарским делом Интегрисаног борбеног командног система (ИБЦС) противваздушне одбране, а америчка војска тражи мобилни систем који ће прво бити повезан са могућностима C-UAS пре него што дода могућности противваздушне одбране.
-Намера ће бити да се почне са нечим што је лако сварљиво, лако за направити, а за шта ће многи у индустрији моћи да се такмиче и у чему учествују у нади да ће освојити награду, рекао је Лозано.
ФААД-Ц2 интегрише СХОРАД (ваздушна одбрана кратког домета), Ц-РАМ (одбрана од МЛРС пројектила, артиљеријских пројектила и лансера/минобацача) и C-UAS као детекцију/упозорење, као и пресретање и одређивање тачке настанка хица.
ФААД, који производи Нортроп Груман, и даље је технолошки напредан систем који ће се, заједно са ИБЦС-ом, приближити ЈАДЦ2 (јединствени систем командовања и контроле Министарства одбране САД).
Четврти и последњи конкурс C-UAS, које би требало да почне следеће године, је проналажење радара са равним екраном за нови C-UAS систем, скраћено М-ЛИДС (Mobile-Low, Slow, Small-Unmanned Aircraft), који ће моћи да се монтира на једно возило.
Америчка војска користи конфигурацију са два возила засновану на МРАП-у која укључује “високо способан” радар Раyтхеон. Међутим, услуга ће прећи на једну конфигурацију Стрyкер возила и жели да истражи друге радарске опције компанија као што су Елбит и СРЦ, каже Лозано.

Фото: Printscreen
-Ми организујемо конкурс да позовемо све произвођаче да се такмиче и да се уверимо да разумемо шта је тржишни простор и да свима дамо прилику“, додао је он.
М-ЛИДС садржи C-UAS систем за електронско ратовање; командовање и управљање тактичком области противваздушне одбране (ФААД-Ц2); инфрацрвена електронско-оптичка камера; радио станице интернет протокола; сензоре за тражење правца и радар за више мисија АН/ТПQ-50. Такође укључује противавионски топ калибра 30 мм.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКА СЕВЕРНА ФЛОТА: Погледајте вежбе противподморничког ратовања у Баренцовом мору

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НЕ МОЖЕ ДА САКРИЈЕ ТУГУ: Дарко Лазић потпуно сломљен, јавно се огласио (ФОТО)
ПЕВАЧ се присетио свог покојног оца...
28. 04. 2025. у 19:35
Коментари (0)