АМЕРИЧКИ ХИПЕРСОНИЧНИ ПРОБЛЕМИ: Оружја нема - Године напора и потрошене милијарде нису дале резултат (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

19. 08. 2024. у 20:45

С ОБЗИРОМ да Сједињене Државе још увек каскају у хиперсоничној трци са Русијом и Кином, надзорно тело америчког Конгреса је означио неке кључне технолошке недостатке у хиперсоничном програму америчке војске „Dark Eagle“.

АМЕРИЧКИ ХИПЕРСОНИЧНИ ПРОБЛЕМИ: Оружја нема - Године напора и потрошене милијарде нису дале резултат (ВИДЕО)

Фото US Army

Чак и док се прво хиперсонично оружје америчке војске наводно ближи крају свог завршног тестирања, Канцеларија за одговорност америчке владе (ГАО) је сугерисала да би програми који развијају хиперсоничну технологију за војску и друге гране могли да се угледају и извуку поуке од најбољих примера у индустрији.

У најновијем извештају, новинарима се обратио подсекретар војске, Гејб Камариљо, те саопштио обећавајуће вести, да је LRHW, заједнички пројекат са хиперсоничним програмом за конвенционални брзи удар (CPS) америчке морнарице, заказан за распоређивање, известио је Џејнс.

-Радујемо се његовом коначном распоређивању на терен, изјавио је Камариљо 8. августа на конференцији Института за нове технологије Националног одбрамбеног индустријског удружења (NDIA).

Фото US Army

Ова оптимистична изјава је уследила неколико недеља након што је извештај ГАО из јула 2024. тврдио да је дигитални инжењеринг недовољно искоришћен од стране услуга у целини, што би могло да утиче на распореде и трошкове.

Извештај ГАО под називом „Хиперсонично оружје: Министарство одбране би могло да смањи трошкове и распоред угледавши се на водеће праксе“, објављен 29. јула, открио је да иако би хиперсонично оружје могло представљати будућност технологије, најмање четири од шест тренутних развојних програма у Пентагону не користе у потпуности модерне и напредне техничке методологије.

-Године труда и милијарде долара потрошене на развој хиперсоничног оружја донеле су значајан напредак, али Министарство одбране тек треба да распореди свој први оперативни систем хиперсоничног оружја. Ипак, чак и распоређивање ових прототипова неће осигурати ефикасну или приступачну способност, навео је ГАО.

У извештају се наводи да четири од шест програма не користе модерне развојне методе, као што су дигитални близанци и дигитални инжењеринг.

Дигитални близанац (digital twin) је виртуелни модел који реплицира подешавање, функционалност и понашање рачунарског система. Према ГАО-у, овај виртуелни модел се може надоградити када се додају нове функције. Даље је речено да ова и друге методе дигиталног инжењеринга штеде новац и време.

Поред тога, у извештају се наводи да је морнарица сада користила ове најсавременије методе у својим конвенционалним програмима противповршинског ратовања Prompt Strike и Хиперсоничне ваздушне офанзиве.

У изјави је писало: „Само хиперсонични ракетни програм дугог домета и конвенционално оружје за брзи удар морнарице редовно комуницирају са корисницима. Директна и благовремена сарадња са корисницима је од суштинског значаја за одређивање најбитнијих могућности за укључивање у минимално одржив производ.”

Извештај можда неће наговестити добро за Програм хиперсоничног оружја дугог домета америчке војске, такође популарно познат као Dark Eagle (Тамни орао), за који се очекивало да ће бити прво хиперсонично оружје које ће Вашингтон употребити.

 

ИАКО ОБЕЋАВАН НЕКОЛИКО ПУТА, DARK EAGLE ЈОШ ЧЕКАМО

Иако Сједињене Државе убрзавају напоре да развију хиперсоничне способности упоредиве са онима својих ривала, Русије и Кине, још нису успешно распоредиле своје оперативно хиперсонично оружје.

Чини се да је LRHW значајно погођен, а америчка војска не успева да распореди оружје на време и тако показује технолошке недостатке, као што је истакнуто у недавном извештају ГАО.

Претходни ГАО извештај носио је такође лоше вести: “Хиперсонично оружје дугог домета америчке војске је одложено”.

Према извештају који је објавила Владина канцеларија за одговорност 17. јуна, америчка војска неће моћи да постави своју прву LRHW батерију до фискалне 2025. године због проблема са лансером и секвенцом лансирања новог хиперсоничног система дугог домета.

LRHW је ракета средњег домета која се лансира из приколице. Њен наводни предвиђени домет је више од 2700 км. Уређај има за циљ да достигне изузетно велику брзину од 17 маха, а као што знате све преко 5 маха се сматра „хиперсоничном“.

Надзорни орган је приметио да чак и уз успешно покретање, услуга може наићи на проблеме, што указује да би могло доћи до даљих кашњења. Званичници службе рекли су ГАО-у да би могло бити више кашњења програма због забринутости у вези са перформансама пројектила током тестирања лета.

Недостаци у програму су значајни јер је хиперсонични програм америчке војске већ неко време оптерећен контроверзама и кашњењима.

У септембру 2023. године, војска је признала да неће испунити свој првобитни циљ постављања прве батерије до краја фискалне 2023. године.

Од 2021. године, LRHW је доживео неколико неуспеха на тестовима, од којих су неки приписани кваровима на ракетама. Према ГАО-у, два теста у 2023. години била су могућа.

Иако Кина и Русија одавно имају неколико хиперсоничних оружја, технолошке препреке спречавају САД да остваре свој циљ поседовања хиперсоничног оружја.

На пример, америчко ваздухопловство (УСАФ) је морало да званично откаже програм АГМ-183А ваздушно лансираног оружја за брзо реаговање (ARRW) након низа неуспешних тестова. УСАФ је ставио значајан нагласак на развој хиперсоничне нападне крстареће ракете (NASM), али је ово оружје још далеко од распоређивања.

Фото принтскрин YouTube/Lockheed Martin

Без обзира на све набројано, LRHW је постао окосница америчкиог хиперсоничног програма. У јуну, јединица америчке војске додељена региону Индо-Пацифика лансирала је своје прве хиперсоничне ракете током вежбе коју је организовала морнарица.

Дана 25. и 27. јуна, Браво батерија за дејство великог домета показала је своју способност да интегрише и побољша ефикасност користећи Dark Eagle или хиперсонично оружје великог домета.

Америчка војска доделила је компанији Lockeed Martin уговор од 756 милиона долара за унапређење способности LRHW, земаљског хиперсоничног система оружја у земљи.

САД би требале да реше технолошке проблеме и брзо примене хиперсонично оружје, посебно у светлу растуће трке у наоружању које стварају политиком на коју смо навикли.

Као и у неким другим областима, забринутост у САД са правом расте у вези са спорим темпом истраживања хиперсоничног оружја, посебно у светлу значајног напретка које су постигле њима ривалске нације. Опасна је једино чињеница да се мора задржати лидерство без обзира на глобални цех који свима нама стиже на наплату.

Иако су похвалили америчку војску што је омогућила повратне информације у развој свог хиперсоничног оружја дугог домета (LRHW), Канцеларија за одговорност америчке владе је упозорила да би војска могла да користи више дигиталног инжењеринга како би убрзала распоређивање и смањила трошкове.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДРАГАНА МИЋАЛОВИЋ У СУЗАМА: Глумица бризнула у плач - Ближи се крај овом хаосу (ФОТО)