ПОБЕДНИЦИ ОСТАЛИ БЕЗ ВЛАСТИ: У Бечу први пут трочлана коалиција, влада стиже после пет месеци
АУСТРИЈА је изашла из петомесечног вакуума током ког је била без владе, а нови, први пут тространачки, кабинет у Бечу, састављен од конзервативаца Аустријске народне странке(ОВП), социјалдемократа(СПО) и либералног Неоса, могао би да стартује колико у понедељак.

Фото Канцеларија града Беча у Београду
Канцелар ће бити Кристијан Штeкер, лидер ОВП, а вицеканцелар Андреас Баблер, челник СПО. Деснa Слободарска партија Аустрије( ФПО), која је лане победила на изборима, неће, међутим, бити у власти.
Чекање од око 150 дана на нову владу, колико је протекло од лањских избора, својеврстан је рекорд и преседан у историји ове земље. Аналитичари истичу да ће се влада суочити са мноштвом "врућих кромпира" и најављују мучно пролеће, упркос програму под слоганом: "Учините праву ствар за Аустрију!" СПО и ОВП, састали су се јуче и добили зелено светло своје партијске базе, а Неос се томе нада сутра.
Аспирације ОВП, СПО и Неоса, још су лане биле да се створи коалиција центра и да се десничарски популисти ФПО, иако практично победници избора, држе подаље од власти. Та идеја, најпре је пропала, у јануару, кад се Неос повукао из преговора. Убрзо потом, неуспехом су окончани и разговори о двопартијској коалицији између ОВП и СПО.
Савезни председник Александер Ван дер Белен, задужио је лидера ФПО Херберта Кикла да формира владу. Кикл јем у старту, желео да ради са ОВП, а лидер те странке Карл Нехамер, такође је, зарад сарадње, прогутао више од једне горке пилуле. Али, узалуд. Нехамерови десничарски популисти, који су критични према ЕУ и склони Русији, нису могли са проевропским конзервативцима да се договоре о спољнополитичкој стратегији. Желели су комплетан ремонт система у земљи, непризнавање пресуда међународних судова, легализацију оштријег поступања са азилантима, контролу над министарстава унутрашњих послова и финансија. Поред тога, владало је велико неповерење између две странке, подсећа немачки магазин Штерн.
Чвор
ТРОСТРУКА коалиција у настајању, већ се суочава са огромним задацима, а аналитичари истичу да је велико питање да ли је дорасла тим изазовима. Економија стагнира, у Европи је рат, а Америка се окренула од Старог континента и јасно му саопштила да преузме одговорност за своју одбрану, јер Вашингтон више није такав савезник, какав је Бриселу некад био.
Да би окончао политичку кризу, Ван дер Белен је апеловао на национални или такозвани "државни разлог", као и на способност политичких снага да постигну консензус. Под растућим притиском великог буџетског дефицита, ОВП и СПО, поново су започели преговоре. Кад им се придружио, Неос је деловао бескомпромисно као да је победи на изборима, а не добио свега девет одсто.
ОВП је прекршио предизборно обећање да неће преговарати са Киклом и то је ову партију коштало пада рејтинга, али ће она, ипак, дати канцелара. Штeкер, међутим, није био главни кандидат на изборима, те се, стога, његов легитимитет може довести у питање. И СПО се дави у проблемима, годинама је испресецан фракцијским борбама и сада то наставља да продубљује, расподелом министарских места.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)