НЕ ПРОДАЈУ НЕГО СКУПЉАЈУ МАГЛУ: Како пустињски градови скупљају воду за пиће из ваздуха
РУРАЛНЕ заједнице у сушним регионима годинама сакупљају ситне капљице јутарње росе као извор свеже воде за пиће. Сада, истраживачи кажу да вода ране сумаглице може бити практичан метод за добијање пијаће воде и у великим градовима.

Фото Pixabay free images
Годишња процена потенцијалне количине воде сакупљене на тај начин у близини једног града у пустињи Атакама у северном Чилеу открила је да је могуће прикупити чак пет литара по квадратном метру сваког дана, извештавају научници у студији објављеној у часопису Frontiers in Environmental Science.
„Велике суше и лоше управљање водама у деловима Чилеа довели су преко осам милиона људи у земљи у проблем са снабдевањем водом. Земља се суочава са претњом да ће до 2050. године доћи до несташице", каже Вирџинија Картер Гамберини, географ Универзитета у Сантјагу која се овим проблемом бави заједно са колегама из сродних области, пише портал Сајенс њуз.
Стотине хиљада људи који живе у брзорастућим, густо насељеним градовима у пустињи Атакама су посебно угрожени. Велики део подземних вода у региону се одводи и користи за рударство и пољопривреду. Гамберини и њене колеге фокусирале су своју анализу на Алто Хоспићио, насеље које се брзо шири, и које има више од 100.000 људи. Налази се на периферији главног града провинције Икике.
Скоро сва вода за пиће у Алто Хоспићио се транспортује камионима са локација за испумпавање удаљених око 70 километара, у подножју планина Анда.
Зими и с пролећа, у том региону се јављају таласи обалне магле, назване „каманчаца“ или тама, на локалном језику Ајмара. Ниски облаци се формирају док се влажне ваздушне масе које се крећу јужно од Амазона сусрећу са хладним ваздухом изнад Тихог океана. Магла тако храни и хидрира прилично издржљив пустињски живи свет, укључујући кактусе и лишајеве, као и алге које облажу каменито тло.
ПРОЦЕДУРА НИЈЕ КОМПЛИКОВАНА
Сакупљање воде из магле је једноставно: мрежаста плоча величине једног метра виси окренута према ветру и пуни се садржајем из магле. Вода се тако скупља на мрежици, капље и даље тече кроз врсту олука у посебне посуде.
Истраживачи су открили да се између 0,2 и пет литара воде тако може сакупити по квадратном метру дневно на локацијама широм града током магловитих месеци, са већим потенцијалом у подручјима на вишим надморским висинама.
Ипак, ова количина воде сама по себи није ни близу довољне. Укупне потребе за потрошњом Алто Хоспићија су око 300.000 литара недељно, што је количина која би захтевала 17.000 квадратних метара сакупљајућих мрежа да би се прикупила.
Зато је и предвиђено да се број и површина мрежа за прикупљање воде повећава како град расте.
Тим научника који пропагира већу примену овог система, наводи да је „жетва магле мали цвет наде у пустињи",
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо

"УДАРА ВАС СТРУЈА" СВАКИ ЧАС? Пробајте ове трикове против наелектрисања
26. 02. 2025. у 22:26

НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ: Шта се дешава у мозгу када вам је реч „на врх језика“?
26. 02. 2025. у 00:33

СВЕ ИЗГЛЕДА КАО НА ЗЕМЉИ Пешчане плаже на Марсу: Тамо је по свему судећи било живота
26. 02. 2025. у 00:00

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

МЕДВЕД УБИО ВОЛА ОД 700 КИЛА: Мештани села код Никшића у страху - не смеју из кућа да изађу
ДОМАЋИНУ Новаку Кривокапићу из Смрдуше медвед је у среду убио вола тешког 700 килограма, а његове комшије кажу да од тада нико не сме да изађе из куће да дивља звер не би и њима пресудила.
05. 04. 2025. у 10:49
Коментари (0)