"НЕ ИСКЉУЧУЈТЕ НАС" ТЕНЗИЈЕ ИЗМЕЂУ САД И ЕУ ОКО ОРУЖЈА: Амерички секретар стиже на састанак НАТО-а како би упозорио Брисел
АМЕРИЧКИ званичници поручили су европским савезницима да очекују наставак куповине оружја произведеног у Сједињеним Државама, усред недавних потеза Европске уније да ограничи учешће америчких компанија у одбрамбеним тендерима, сазнаје Ројтерс од пет извора упознатих са ситуацијом.

Фото Танјуг/АП
Поруке које је Вашингтон упутио током последњих недеља долазе у тренутку када ЕУ предузима кораке за јачање европске одбрамбене индустрије, што потенцијално значи смањење куповине одређених врста америчког наоружања.
Рани кораци у спољној политици администрације Доналда Трампа, укључујући краткотрајно укидање војне помоћи Украјини и ублажавање притиска на Москву, узнемирили су европске савезнике, подстичући питања о поузданости америчког партнерства.
ЕУ јача своју одбрамбену индустрију - на штету САД?
Средином марта Европска комисија, извршно тело ЕУ, предложила је повећање војне потрошње и удруживање ресурса у заједничке одбрамбене пројекте, уочи могућег смањења америчког војног ангажмана под председником Трампом.

Фото АП
Према речима стручњака, неке од предложених мера могле би значити мању улогу компанија изван ЕУ, укључујући оне из САД и Велике Британије. На састанку 25. марта, амерички државни секретар Марко Рубио поручио је министрима спољних послова Литваније, Летоније и Естоније да Сједињене Државе желе да остану укључене у системе јавних набавки наоружања у земљама чланицама ЕУ.
Вашингтон против искључивања америчких фирми
Према двојици извора, Рубио је нагласио да би свако искључивање америчких компанија из европских тендера било негативно примљено у Вашингтону – што су они протумачили као референцу на предложена правила у оквиру ЕУ плана „ReArm Europe“.
Један северноевропски дипломата, који није присуствовао састанку са балтичким министрима, такође је потврдио да му је недавно речено од стране америчких званичника да би искључење из европских одбрамбених тендера било „непримерено“.

Фото: Профимедиа
Рубио планира да о томе говори и током посете Бриселу ове недеље, где ће учествовати на састанку министара спољних послова НАТО-а, потврдио је високи званичник Стејт департмента.
– То је питање које је државни секретар већ покретао и наставиће да га покреће – рекао је званичник.
Трампова подршка, али и упозорење
Портпарол Стејт департмента поручио је да председник Трамп поздравља напоре европских савезника да „ојачају своје одбрамбене капацитете и преузму одговорност за сопствену безбедност“, али је истовремено упозорио на стварање нових препрека које би искључиле америчке компаније из европских одбрамбених пројеката.
– Трансатлантска сарадња у одбрамбеној индустрији чини Алијансу јачом – изјавио је портпарол.
Министарства спољних послова Летоније и Естоније нису одговорила на упите за коментар, док је министарство спољних послова Литваније одбило да коментарише.
Интензивирање америчког притиска
Забринутост САД због ограничења у европским набавкама наоружања одражава дубљу тензију у срцу европске политике администрације Доналда Трампа.
С једне стране, Трамп је више пута позивао европске савезнике да повећају улагања у одбрану и преузму већу одговорност за сопствену безбедност. Са друге стране, Европска унија, у светлу Трампових изјава да његова подршка НАТО-у није безусловна, настоји да премести производњу наоружања унутар својих граница.
Овакви потези, међутим, долазе у сукоб са другим циљем Трампове администрације – отварањем страних тржишта за америчке произвођаче.
Средином марта Европска комисија представила је план ReArm Europe, који укључује предлог за подизање зајма од 150 милијарди евра (око 162 милијарде долара) за државне зајмове чланицама ЕУ намењене одбрамбеним пројектима.

Фото Танјуг/АП
Многе владе унутар ЕУ подржавају ову паневропску иницијативу, али начини њене примене биће предмет бурних дебата – од тога ко доноси одлуке, преко тога ко управља заједничким пројектима, до тога како ће се они финансирати.
Иако Комисија тврди да план омогућава учешће компанија ван ЕУ, у пракси ће произвођачи оружја изван блока наилазити на бројне практичне и административне препреке.
Трамповa администрација – као и претходне – већ је вршила притисак на Европу да купује америчко оружје, укључујући и на овогодишњој Минхенској безбедносној конференцији.
Неки извори оцењују да су најновије поруке из Вашингтона само наставак досадашње политике САД.
Ипак, више извора наводи да се притисак у последњим недељама интензивирао, како се ЕУ све одлучније креће ка раздвајању система набавке наоружања од САД.
– Њима смета план ReArm Europe и то што су Сједињене Државе из тога искључене – рекао је један високи европски извор.
(Ројтерс)

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)