РУСИЈА ИМА СВЕ ВИШЕ ДРОНОВА ЗА РАТ ПРОТИВ УКРАЈИНЕ? "Кинези им помажу у производњи" (ВИДЕО)
РУСИЈА је значајно проширила своје могућности дронова за рат против Украјине захваљујући кинеским компанијама које званично негирају сарадњу са Москвом, открива истрага Блумберга заснована на интерним документима руске компаније Аеро-ХИТ и преписци са руским владиним званичницима.

Foto: Shutterstock/Profimedia
Аеро-ХИТ, релативно непозната компанија са седиштем у граду Хабаровску на Далеком истоку, почела је да сарађује са кинеским фирмама 2022. године, након што је Русија покренула потпуну инвазију на Украјину, са циљем успостављања масовне производње дронова за борбену употребу на фронту.
Компанија тврди да ће достићи производни капацитет до 10.000 дронова месечно до 2025. године, са плановима за развој напреднијих модела.
Према документима које је добио Блумберг, Аеро-ХИТ је од почетка 2023. године сарађивао са инжењерима кинеске компаније Аутел на локализацији производње дрона Аутел ЕВО Макс 4Т у Русији. Језгро арсенала Аеро-ХИТ-а је дрон Велес, ФПВ модел базиран на кинеском Аутелу ЕВО Макс 4Т, који је првобитно дизајниран за цивилну употребу.
Његова отпорност на електронско ратовање учинила га је ефикасним на бојном пољу. Цена једног дрона је око 650.000 руских рубаља, што је приближно 7.105 евра.
У јуну 2024. године, Министарство финансија САД увело је санкције компанији Аеро-ХИТ након што су руске снаге у Херсону користиле њихове дронове за напад на украјинске циљеве. Да би заобишла санкције, Русија користи посреднике из других сектора као што су пољопривреда, логистика и угоститељство, наводи Блумберг.
Кина се званично дистанцира
Иако Кина званично тврди да не испоручује оружје ниједној страни у сукобу, документи указују на учешће инжењера са Харбинског технолошког института (ХИТ), кинеског универзитета који је уско повезан са кинеском војском и под америчким санкцијама.
Руски председник Владимир Путин је 2024. године посетио ХИТ током званичне посете Кини, након чега је сарадња између ХИТ-а, аеродрома Хабаровск и компаније која управља аеродромом, Комакс, додатно ојачана. Комакс је у власништву Константина Басјука, бившег оперативца КГБ-а и руског сенатора за окупирани део Херсонске области.
До краја 2023. године, фабрика у Хабаровску је производила између 200 и 300 дронова месечно, а у марту 2024. године, руско Министарство одбране је планирало да наручи 5.000 Велесових ФПВ дронова.
У светлу ових догађаја, украјински председник Володимир Зеленски је 27. маја изјавио да је Кина обуставила продају дронова Кијеву и другим европским земљама, док је наставила да их испоручује Русији, што додатно компликује сукоб у региону.
(Index.hr)
Препоручујемо

РАТ У УКРАЈИНИ: Руси пробили Запорошки фронт, "десантњики" заузели Каменскоје; Котао за ВСУ код Зелене Долине (МАПА/ВИДЕО)
08. 07. 2025. у 07:19 >> 18:56

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

"ПРОНАЦИСТИЧКА ПРОШЛОСТ, УСТАШКИ СИМБОЛИ" Французи о Хрватској после Томпсона: "Усташе убиле стотине хиљада Срба, Рома, Хрвата"
ФРАНЦУСКЕ новине "Le Monde" оштро су критиковале Хрватску после концерта Марка Перковића Томпсона, упозоривши да Хрватска показује све већу толеранцију према пронацистичкој прошлости из времена НДХ.
08. 07. 2025. у 17:43
Коментари (0)