СТРУЧЊАЦИ ПРОГНОЗИРАЈУ: Од 2064. број становника на Земљи ће се смањивати
ЗА разлику од Уједињених нација, научници прогнозирају да ће светска популација до 2100. знатно да се смањи, а прекретница ће бити 2064 година.

Фото Д.Миловановић
Због ниског наталитета у неким регионима, слика света ће се променити, преноси Дојче веле (DW).
Међународни тим научника објавио је у стручном магазину „Тхе Ланцет" да ће до краја овог века на Земљи највероватније бити 8,8 милијарди становника - две милијарде мање него што прогнозирају Уједињене нације.
Према овој прогнози, највише људи на свету ће бити 2064. године - око 9,7 милијарди. Након тога, истраживачи очекују пад наталитета: у 183 од 195 земаља света наталитет ће толико опасти да без усељавања неће моћи да одрже број становништва.
Према студији, више од 20 земаља, међу којима су Јапан, Шпанија, Италија и Пољска изгубиће до 2100. више од половине становништва. Чак и тренутно најмногољуднија Кина, која има 1,4 милијарде становника, до краја века ће имати само 730 милиона.
Према прогнозама, број становника ће порасти у афричким земљама јужно од Сахаре. За 80 година, Нигерија би могла да има 800 милиона становника и тако буде друга по броју стновника на свету - после Индије.
„Када жене имају већи приступ образовању и када могу да контролишу рађање, у просеку се одлучују за мање од 1,5 деце", објашњава вођа студије Кристофер Мареј, са Института за здравствена мерења и процене (ИХМЕ) вашингтонског универзитета у Сијетлу, којег подржавају Бил и Мелинда Гејтс.
Овакав развој је заправо „добра вест" за човекову средину, казао је Мареј. Мањи број људи на свету могао би да смањи производњу хране и самим тим и штетних гасова. Али, за земље у подсахараској области предвиђени пораст броја становника ће, према Мареју, донети и боље економске шансе.
За највећи број земаља ван Африке би мање радне снаге, могло да изазове „тешке негативне последице по привреду". Тако би број радно способног становништва у Кини, са данашњих 950 милиона опао на свега 350 милиона у 2100. години, што је за 62 одсто мање.
У Нигерији би пак са данашњих 86 милиона број радно способних порастао на 450 милиона. Због тога би старија друштва морала да реформишу своје социјалне и здравствене системе, упозоравају аутори студије.
С обзриом да је животни век у порасту, број људи старијих од 80 година ће порасти са садашњих 140 милиона на 866 милиона. До краја века ће више од четвртине становништва бити старије од 65 година.
Главни фактор због којег Марејев тим долази до мањег пораста популације него УН, јесте антиципирана стопа наталитета. Док Уједињене нације за ово столеће прогнозирају да ће се рађати 1,8 деце по жени, анализа Мареја и његових колега полази од тога да ће та стопа бити 1,5. За стабилну популацију неопходна стопа наталитета износи 2,1 дете по жени.
Главни и одговорни уредник магазина „Тхе Ланцет", Ричард Хортон објашњава да студија показује радикално померање геополитичких односа моћи. „Свет ће на крају овог века бити мулитполаран, са Индијом, Нигеријом, Кином и САД као најважнијим силама", закључио је он.
Препоручујемо

УН О ОПАСНОСТИМА ОД КОРОНЕ: Још 130 милиона људи би могло да буде погођено глађу
13. 07. 2020. у 22:14 >> 18:15

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)
КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.
21. 07. 2025. у 18:43

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (3)