ШТА ЈЕ БУБОНСКА КУГА: Који су симптоми, како се лечи и преноси ова зараза
КУГА је у 14. веку усмртила око 50 милиона људи у Африци, Азији и Европи
Према писању америчких медија, код мушкарца у Колораду, потврђена је бубонска куга. Више о томе читајте кликом ОВДЕ!
Шта је бубонска куга?
Куга је потенцијално смртоносна заразна болест коју изазивају бактерије зване Yерсиниа пестис које живе у неким животињским врстама, углавном глодарима, и њиховим бувама.
Бубонска куга је најчешћи облик болести коју људи могу да добију. Назив долази од симптома - болних, натечених лимфних чворова или „бубица“ у препонама или пазуху.
Од 2010. до 2015. године широм света пријављено је 3.248 случајева, укључујући 584 смртних случајева.
Кроз историју је носила назив "Црна смрт", јер изазива гангренозно тамњење и одумирање делова тела, као што су прсти руку, али и ножни прсти.
Симптоми болести
Особа обично осети симптоме бубонске куге два до шест дана након заразе. Поред осетљивих, увећаних лимфних жлезда, које могу да буду и величине јајета, симптоми укључују температуру, грозницу, главобољу, бол у мишићима и умор.
Куга може да захвати и плућа, изазивајући кашаљ, бол у грудима и отежано дисање.
Бактерије такође могу да уђу у крвоток и проузрокују сепсу, што може да доведе до оштецења ткива, отказивања појединих органа и смрти.
И људи могу да се заразе
Људи могу да се заразе на више начина, уједом заражених бува, контактом са зараженим животињама као што су пацови и мишеви, удисање заражених респираторних капљица које шире заражени људи или животиње, преко домаће мачке и пса, који могу да се заразе убодом заражених бува или ако поједу зараженог глодара.
Инфекција би такође могла да уђе у тело кроз посекотину на кожи ако би особа била у блиском контакту са крвљу заражене животиње. Тело некога ко је умро након заразе кугом може заразити људе који су у блиском контакту са телом, попут оних који тело припремају за сахрану.
Лек за бубонску кугу постоји
Брзо лечење антибиотицима је од виталног значаја. Болест је често смртоносна ако се занемари. Рана дијагноза, коришћењем лабораторијских тестова крви и других телесних узорака, може да спаси живот зараженог.
Препоручујемо
ВИРУС СЕ ПРЕНОСИ И ВАЗДУХОМ: Др Тиодоровић изнео најновије информације о корони
20. 07. 2020. у 07:43
КРИВА У БЕОГРАДУ ДОЛАЗИ ДО ЗАРАВЊАЊА Кон: Ипак, нема тако добрих вести и за целу Србију
19. 07. 2020. у 22:02
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)