СПУШТАЊЕ СУНЦА НА ЗЕМЉУ: На југу Француске започет један од највећих научних пројеката човечанства

НАЈВЕЋИ научни пројекат на свету почео је да се остварује на југу Француске.

СПУШТАЊЕ СУНЦА НА ЗЕМЉУ: На југу Француске започет један од највећих научних пројеката човечанства

ITER Organization/EJF Riche

Реч је о склапању најмоћнијег реактора на планети који функционише по принципу фузије, односно спајања језгра, и има задатак да имитира сунчеву енергију. Стручњаци то пластично објашњавају као "спуштање Сунца на земљу", а циљ је производња електричне енергије из обновљивих извора.

ИТЕР је енглеска скраћеница за "Експериментални међународни термонуклеарни реактор", а притом у себи крије и игру речи, јер овај акроним на латинском значи - пут. Оптимисти кажу да са ИТЕР-ом утопија полако постаје реалност.
Ако све буде текло по плану, омогућиће у вештачким условима репродукцију фузије водоника која се природно дешава на Сунцу. То ће се постићи подизањем температуре до 150 милиона степени! Два изотопа водоника ће се претворити у плазму. Бомбардујући зидове реактора, неутрони настали из фисије производиће топлоту која ће воду претварати у пару и тако покретати турбине алтернатора, производећи на крају ланца електричну енергију.
У процесу ће се користити извори који су у изобиљу присутни на планети, вода и литијум, што омогућује практично неограничну производњу енергије. Циљ је да се на овај начин стигне до сигурних и чистих извора који би на дуже стазе требало да замене фосилна горива, али и нуклеарну енергију, превише опасну за човечанство.

ITER Organization/EJF Riche


Поредећи се с досадашњим познатим изворима енергије, ИТЕР има бар четири предности. Не производи угљен-диоксид, оставља за собом веома мало отпада, тек нешто радиоактивног који има веома кратак рок распадања, а основне материје је изузетно лако пронаћи и нема ризика од експлозије, јер не постоји ланчана реакција као у случају фисије.
Научници већ знају да изазову реакцију фузије, али ће изазов сада одржати сталност акције, односно њено самоодржање.
Систем стварања струје термонуклеарном фузијом осмислили су још 1950. године руски научници, физичари Игор Там и Андреј Сахаров. Миахил Горбачов је 1985. године позвао Роналда Регана и предложио му да ураде нешто заједно за добробит човечанства. Укључио је, такође, и Маргарет Тачер и Франсоа Митерана.
Прошло је од тада 35 година. Прве студије су урађене три године касније, 1988, финални технички концепт је ратификован 2001, док је коначни споразум постигнут 2006. У Женеви је 2010. на крају дугог и компликованог процеса договорен и последњи "детаљ", да реактор буде изграђен на југу Француске.

ITER Organization/EJF Riche

Обилазак ИТЕР-а уз водича је бесплатан


У пројекат је укључено 35 земаља - све чланице ЕУ и Велика Британија, Индија, Јапан, Јужна Кореја, Кина, Русија, САД и Швајцарска.
"Стављање сунчеве енергије у кутију" започело је склапањем реактора које ће трајати пет година. Овај изузетно пипљив посао пореди се са сајџијском прецизношћу у изградњи прекоoкеанског брода. Џиновски реактор назван "Токамак" је тежак 23.000 тона, има запремину 16.000 кубних метара, висок је 17 метара, а састављен је од милион делова, од којих неки имају величину од свега 0,25 милиметара.

ITER Organization/EJF Riche

Настава је организована за децу научника из 41 земље


Пројекат ван свих досадашњих норми је експерименталног карактера и неће производити струју, већ има за циљ да послужи као концепт за будуће реакторе од 2050. године. Прва плазма се очекује у децембру 2025, достизање пуних енергетских капацитета 2035, док би научници до 2040. требало да оптимизирају све параметре.
Имитирање природних процеса на звездама је требало да према првобитним прорачунима кошта пет милијарди евра, али је цена у међувремену учетворостручена. Функционисање реактора коштаће милион долара дневно.

ITER Organization/EJF Riche

ПОМЕРАЊЕ ГРАНИЦА

РЕАКТОР ће бити склопљен у питорескном окружењу, у месту Сен Пол ле Диранс, у региону Прованса - Алпи - Азурна обала, на четрдесетак километара северно од Екса у Прованси. Градилиште којим се "померају научне и технолошке границе" простире се на 42 хектара, а на њему је ангажовано 2.300 радника. Материјал је претходних месеци допремљен из Индије, Италије, Јапана, Јужне Кореје, Кине...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (2)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE