ПРВИ ПУТ ОД ПАДА КОМУНИЗИМА: Пољска економија у рецесији
Пољска, највећа економија међу чланицама ЕУ из средње и источне Европе, према првој процени пољских статистичара, нашла се у првој кризи од пада комунизма на прелазу 1980-их и 1990-их.

Пољски парламент / Фото Танјуг-АП
Након 0,4 посто тромесечног пада у првом кварталу, пољски БДП смањио се за 8,9 посто у другом тромесечју.
Пољска која има готово 38 милиона становника, сматра се једном од најбрже растућих економија у ЕУ и једним од њених економских мотора, а избегла је рецесију у последњој великој финансијској и економској кризи пре 10 година, преноси Индикатор.ба.
Релативно велико домаће тржиште, либерална економска политика, милијарде евра кохезијског финансирања и ефекти затварања још значајног развојног јаза иза просека ЕУ покрећу пољску економију, али корона криза зауставила је овај позитивни тренд.
Два узастопна тромесечја с падом БДП-а знаци да се Пољска нашла у првој рецесији од преласка из комунизма у демократију и тржишну економију. У годишњем поређењу, БДП је у другом кварталу ове године смањен за 7,9 посто, након што је у прва три месеца био 1,7 посто виши.
Прошле године, Пољска је забележила 4,1 посто економског раста, у односу на 5,3 одсто годину раније.
Према аналитичарима, очекује се да ће се економија опоравити у наредним кварталима, али се предвиђа да се БДП смањи за 3,4 посто ове године, према владиним прогнозама. За наредну годину, Европска комисија прогнозира раст од 4,1 одсто у тој земљи.
Од иначе нормално растућих економија у средњој и источној Европи, Чешка, Словачка, Мађарска, Летонија и Литванија нашле су се у рецесији у другом тромесечју.
За сада су је Румунија и Бугарска избегле због минималног раста у прва три месеца године, док за Естонију нису доступни подаци. Словеначки подаци биће познати крајем месеца.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (3)