Укинута забрана продаје дувана усред мера против коронавируса
ХИМАЛАЈСКО краљевство Бутан, познато по томе што је усвојило концепт “бруто националне среће” и није дозвољавало телевизију све до 1999. године, сада је донело необичну одлуку да укине забрану продаје дувана због пандемије коронавируса.
Одлука је ступила на снагу иако се пушење сматра грехом у овој већински будистичкој земљи, где је закон о контроли дувана први пут донесен још 1729. године, а верује се и да је сама биљка израсла из крви демона.
Земља са око 750.000 становника забранила је продају, производњу и дистрибуцију дувана 2010. године, али је пушачима дозволила увоз ограничених количина дуванских производа за личну употребу, након што плате позамашне царине и порезе - што је утицало на врло успешан развој црног тржишта цигарета које су се преко границе шверцовале из суседне Индије.
Појединац је могао да увезе до 800 цигарета, 150 цигара или 750 грама осталих дуванских производа сваког месеца, али након што плате 100 процената пореза на промет индијских производа, плус 100 процената царине за увоз из трећих земаља.
Када је Бутан раније ове године због пандемије затворио своју 700км дугу границу с Индијом – у тренутку када је Индија имала више од три милиона потврђених случајева, а Бутан мање од 200 - цена шверцованог дувана на улици је учетворостручена због додатно отежаног уласка кријумчара у земљу.
Неки су се наставили кријумчарење, а пре месец дана, у пограничном граду Пхуентсхолинг, за раднике који су преносили робу из Индије је утврђено да су позитивни на корона вирус.
То је одмах подстакло на преиспитивање званичног става и премијера Бутана Лотаyа Тсхеринга, квалификованог доктора који и даље лечи пацијенте током викенда. Његова је администрација по хитном поступку донела одлуку о укидању десетогодишње забране продаје дувана, како би се смањила тражња за шверцованим цигаретама и, у теорији, смањио ризик од прекограничне заразе.
'Неопходан производ'
- Одлука омогућава пушачима да купују дуванске производе у привременим државним бесцаринским продајним објектима и додаје дуванске производе на листу основних неопходних производа доступних у случају закључавања земље због пандемије.
- Влада је даље истакла да би је спречавање набавке од оних који су овисни о пушењу могло довести до значајног раста напетости у домаћинствима.
- У једној ‘дутy-фрее’ радњи у главном граду Тхимпху, менаџер дневно прима око 1.000 позива и ради од 8 ујутро до поноћи како би изашли у сусрет растућим поруџбинама.
- "Примамо толико очајних позива, да немамо времена ни за јело," изјавио је менаџер агенцији АФП.
- Цене цигарета у овим државним радњама су, и са порезима и царинама од 100%, и даље више него дупло јефтиније од цигарета на црном тржишту.
А где су ту наши пушачи…
За разлику од пушача у Краљевини Бутан, набавка цигарета у нашим крајевима је одавно у потпуности легализована и прилагођена потребама и укусима уживаоца дувана.
У краткој анкети коју су наши новинари спровели у непосредној близини редакције, испоставило се да потрошачи најчешће ове производе купују на киосцима. Наводи се да су главни разлози за то могућност брзе куповине, свежина производа, као и позиција самих трафика скоро на свакој раскрсници. Интересантно је да су неки потрошачи навели да им у доба корона вируса значи и социјална дистанца, односно могућност куповине на отвореном. Оно у чему се ипак видела подударност са становницима Бутана, је да су и наши пушачи навели да се ради о неопходном производу који је при врху листе кад крену у набавку.
(Ало)
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)