КИНА ПОНОВО НА УДАРУ: Опасна бактерија ушла међу становништво - пресудан био инцидент у биохемијској компанији (ВИДЕО)

Новости онлајн

17. 09. 2020. у 22:20

НЕКОЛИКО хиљада становника северозападне Кине позитивно је на бактеријску болест, а епидемија је уследила након цурења опасног гаса у биофармацеутској компанији прошле године, саопштиле су власти у уторак.

КИНА ПОНОВО НА УДАРУ: Опасна бактерија ушла међу становништво - пресудан био инцидент у биохемијској компанији (ВИДЕО)

Фото: АП

Здравствена комисија у Ланџоу, главном граду провинције Гансу, потврдила је да је 3.245 људи обољело од бруцелозе, која се преноси контактом са стоком која има бактерију бруцелозу.

Још 1.401 особа је прелиминарно позитивно на ову бактерију, а до сада није забележена смртност, пише Си-Ен-Ен.

Бруцелоза, позната и као малтешка или медитеранска грозница, може изазвати симптоме попут главобоље, болова у мишићима, грознице и умора. Иако се ови симптоми могу повући, неки могу постати хронични или никада не нестану, попут артритиса или отока у одређеним органима.

Према америчким центрима за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), пренос бруцелозе са човека на човека је изузетно редак. Људи се углавном заразе једући контаминирану храну или удисањем бактерија; што је изгледа био случај у Лаџоу.

- Период инкубације може трајати од 5 дана до неколико месеци, а просечно траје 2 недеље. Почетак може бити изненадан, са повишеном температуром, јаком главобољом, боловима у зглобовима и крижима, малаксалошћу и понекад дијарејом.

Како болест напредује, температура расте на 40 или 41 степен, а затим се постепено смањује на нормалну или готово нормалну, уз обилно знојење ујутру. Типично, повремена грозница траје 1-5 дана, а затим се повлачи за 2-14 дана, када су симптоми врло слаби или нестају. Код неких пацијената температура може бити пролазна. У другима се фебрилна фаза враћа једном или више пута таласасто и повлачењем током месеци или година - пише МСД приручник.

Епидемија је уследила након цурења у фабрици биолошких лекова, које се догодило између краја јула и краја августа прошле године.

У фабрици су се у производњи вакцина за животиње користила средства за дезинфекцију којима је истекао рок трајања, а отпадни материјал је и даље садржао бактерију Бруцела.

Контаминирани отпадни гас формирао је аеросоле, односно мале честице које садрже бактерије, а које је ветар пренео у Институт за ветеринарска истраживања Ланџоу, где је избијање први пут и дошло.

Особље института почело је пријављивати инфекције у новембру, након чега је ствар брзо ескалирала. До краја децембра у институту је заражена бруцелозом 181 особа.

Остали заражени пацијенти били су студенти и особље Универзитета Ланзхоу. Инфекција се проширила чак и на провинцију Хеилонгјианг, где је у августу било 13 позитивних случајева на Ветеринарском институту.

У фабрици је након истраге опозвано седам одобрења за ветеринарске лекове, а у фебруару су се представници фабрике извинили и рекли да су „строго казнили“ осам особа за које је утврђено да су одговорне за инцидент.

Комисија за здравство Ланџоу саопштила је у уторак да ц́е 11 јавних болница обезбедити бесплатне и редовне прегледе за заражене пацијенте.

Последњих деценија у свету је било мало епидемија бруцелозе. Током епидемије у Босни и Херцеговини 2008. године заразило се око 1.000 људи, а у Сједињеним Државама бруцелоза је савезну владу коштала милијарде долара.

(Индекс.хр)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (3)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“