ИСТОРИЈАТ СУКОБА ЈЕРМЕНИЈЕ И АЗЕРБЕЈЏАНА: Земља заливена крвљу од првих година Совјетског савеза до данас
ПРЕДСЕДНИК групе пријатељства Скупштине Србије са Јерменијом, Александар Чотрић говори за „Новости“ о историјату сукоба ове земље са Јерменијом, који је јутрос поново букнуо и постао светска вест број један.
Област Нагорно-Карабах на Кавказу, у којој је јутрос око седам часова обновљен замрзнути ратни сукоб између Јермена и Азербејџанаца, предмет је спора између два народа и две државе скоро читав један век. За Јерменију, реч је о независној Нагорнокарабашкој Републици Арцах, која је проглашена 1991. године, а Азербејџан ту територију сматра интегралним делом сопствене државе и настоји да је поврати политичким, али и војним средствима.
Нагорно-Карабах налази се у граничном појасу између две државе на простору од око једанаест и по хиљада квадратних километара и у њему живи нешто мање од сто педесет хиљада људи. Корени конфликта око ове планинске области сежу у 1923. годину када су је совјетске комунистичке власти поклониле Азербејџану, иако је у том тренутку у њој живело 96 посто Јермена. То и није био толики проблем до почетка распада СССР-а, када је постало извесно да ће настати независне државе. Јерменско становништво Нагорно-Карабаха желело је да остане уз матицу, што је потврђено и референдумом, а Азербејџан је настојао да укине аутономију и потпуно овлада подручјем (слично српском питању у Крајини, односно Хрватској).
Избио је крвав и дуготрајан рат који је вођен од 1988. до 1994. године, када у Бишкеку (Киргистан), уз посредовање Русије, склопљен мировни уговор. Азербејџан је од тада више пута покушавао војним путем да поврати своју власт, али због жилавог отпора јерменског становништва и помоћи Јерменије, то није успевао. Јерменија инсистира на праву становништва Нагорно-Карабаха на самоопредељење, уз постојање копнене везе са матицом, као и на поштовању ауторитета Минске групе.
Јерменија има око три милиона становника који припадају јерменској апостолској цркви (ова држава је 301. године постала прва држава која је признала хришћанску веру), а над њеним становништвом од 1915-1923. године извршени су страшни погроми у Отоманској империји у којима је убијено више од милион и по људи. Азербејџан је економски снажнији, јер располаже гасом и нафтом, има скоро три пута више становника од Јерменије и добија огромну помоћ од етнички и историјски блиске Турске. Ни Јерменија, ни Азербејџан нису признали такозвану независност Косова, а са обе земље Србија има добре политичке и економске односе.
У најновијем ратном сукобу још увек није јасно да ли је реч о чаркама и провокацијама, каквих је било много у претходним годинама, или је Азербејџан решен да тоталним ратом заузме Нагорно-Карабах.
Сада је, међутим, најважније да што пре утихне оружје и да се обе стране врате преговорима и тражењу дипломатског и политичког решења у оквиру Минск групе, ОЕБС-а и Уједињених нација, уз мировно посредовање Европске уније и Русије.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)