ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ НАПРАВИО ВОЈНУ СИЛУ ОД ТУРСКЕ: Како су Ердоганов зет и његови дронови изменили однос снага на Медитерану (ФОТО/ВИДЕО)

Ђ. Марковић

02. 11. 2020. у 21:19

РАТ У КАРАБАХУ траје већ месец дана, и чак и лаицима постаје кристално јасно да је почела потпуно нова ера ратовања. Дронови су завладали небом, и више не постојие борбени системи који су недодирљиви за убице са неба.

ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ НАПРАВИО ВОЈНУ СИЛУ ОД ТУРСКЕ: Како су Ердоганов зет и његови дронови изменили однос снага на Медитерану (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Депоситпхотос/Принтсцреен

Још занимљивије је да је Турска, која издашно помаже Азербејџану, успела да се сврста раме уз раме са највећим војскама света и постане сила у производњи и употреби беспилотних летелица. Флота дронова домаће производње им омогућава да пројектују моћ од Либије, преко Сирије па до Кавказа.

Захвалност за то припада само једном човеку – Селџуку Бајрактару.

Млади индустријалац и власник компаније Бајкар има тек 41 годину, а у кратком временском периоду је постигао невероватне резултате и постао национални херој Турске.

Он се 2005. године, као 26-огодишњи младић вратио у Турску са студија у Америци са великим плановима.

Селџук Бајрактар/Фото: Принтсцреен

 

Први корак ка остварењу његовог сна је била демонстрација мале беспилотне летелице коју је сам направио, а којој су, након убеђивања, присуствовале намрштене турске бирократе и официри. Дрон је узлетео, кружио изнад писте а затим слетео, након чега је Бајрактар званичницима који су све посматрали прекрштених руку упутио следеће речи:

- Ако подржите овај пројекат, за пет година можемо бити у светском врху по развоју дронова.

Снимак те прве демонстрације је постао виралан у Турској читаву деценију од настанка, а Бајрактар је постао звезда у својој родној земљи.

До тада је турски државни концерн ТАИ (Туркиш ероспејс индустриз) поседовао сопствени програм развоја дронова, али се Анкара ипак одлучивала за сигурнију варијанту - куповину америчких и израелских летелица.

Ти страни дронови су били ненаоружани, корисни само за снимање и праћење мета, а у исто време Израелци су захтевали да њихови оператери управљају летелицама, што је побудило сумње да сви начињени снимци завршавају у рукама израелских обавештајаца.

- Фалила нам је критична спона у том “смртоносном ланцу” – рекао је Неџдет Озчелик, пензионисани официр турске Команде специјалних снага за амерички портал Интерцепт.

То се најбоље показало 2011. године, када су Курди подигли устанак и напали турске базе широм земље. Ненаоружани израелски Херони су могли да пруже само директан пренос устанка.

- Током тих напада “Херони” су нам дали само снимке, није било одговора нити је била развијена способност да брзо реагујемо на дешавања на терену – рекао је Озчелик.

Бајрактар је 2006. године освојио тендер за набавку 19 мини-дронова који је расписала турска војска.

Наредних година је породична компанија развијала своје летелице, а велики пробој  наступио је 2015. године када је представљен ТБ2, дрон убица који је одушевио турску војску. Снимак те демонстрације можете погледати испод.

Са висине од 4.000 метара, летелица је ракетом турске производње погодила мету удаљену 8 километара.

Како пише Интерсепт, податак који највише говори о важности дрона ТБ2 за турску војску је чињеница да 75 летелица овог типа има више од 6.000 часова лета месечно, и преокренули су однос снага у рату са неухватљивим курдским герилама.

- За нас су наоружани дронови постали најважнији чинилац турске супериорности у операцијама против терориста. Све се врти око наоружаних дронова – рекао је Озчелик.

Бајрактар ТБ-2

ТБ2 је главно оружје турске војске по питању ваздушних операција. Може да лети на висини од 7.000 метара, уз аутономију лета од 25 часова. Домет је 150 километара, а носивост бомби је нешто већа од 50 килограма

И Турци су почели максимално да користе њихов капацитет, али и да објављују снимке напада, пропагандни потез чији је циљ да заплаши непријатеља.

Један од примера колико су турски дронови опасни за непријатеља представља прошлогодишњи напад на вође Радничке партије Курдистана. Снимци напада који се десио 15. Августа 2018. године су обишли све светске медије.

Исмаил Озден, главни командант курдских снага у региону Синџар, на северу Ирака, је путовао у склопу конвоја на сахрану недалеко од села Кочо. Праћењем његовог мобилног телефона турски обавештајци су утврдили да је Озден био у белом пик-ап возилу.

Један ТБ2 је ласерски навођеном бомбом погодио возило у ком је био Озден, а када је дим почео да се разилази, на снимку који је начинила летелица виде се саборци курдског команданта који како га извлаче и пребацују у следеће возило.

Као што можете видети на снимку, још једна бомба је погодила друго возило, том приликом убивши Оздена и десет курдских герилаца. Тај снимак је данима био главна тема турских и светских медија, и послужио је као одлична реклама за Бајрактара и турску војну индустрију.

Ипак, чињеница је да Бајрактар није кренуо од нуле, пошто се у власништву његове породице налазила компанија Бајрактар Макина, која је производила ауто делове од 1984. године. Средином двехиљадитих, на иницијативу Селџука, компанија се посветила само производњи беспилотних летелица.

Селџук Бајрактар и Сумеје Ердоган/Фото: Принтсцреен

Зли језици тврде да, поред породичног наследства, Бајрактар успон своје империје дугује и женидби са Сумеје Ердоган, млађом ћерком председника Реџепа Тајипа Ердогана. Тај потез је зацементирао његову позицију главног снабдевача турске војске напредним оружјем.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“