ШТА НАС ЧЕКА ПОСЛЕ КОРОНЕ? Долази нам период разузданости, трошења и експлозија хедонизма, тврди професор са Јејла
Доктор Николас Кристакис каже да када се пандемије заврше, често постоји период у којем људи траже интензивне социјалне интеракције, за коју предвиђа да ће бити друге "бучне двадесете“, баш као што је било и након пандемије грипа 1918. године. То може укључивати "сексуалну разузданост", либерално трошење и "понашање супротно религијском".
Прошло је скоро годину дана откако су кинески научници идентификовали корона вирус САРС-КоВ-2 као извор нове, за неку смртоносну респираторну болест ковид-19.
Са више од 1,5 милиона људи колико је умрло широм света, и економијама које су се неколико пута затварале, људи су се изоловали у својим домовима и гледали како одмори и празници пролазе без блиских сусрета породице и пријатеља. Пред нама је година у којој ће се предузети логистички најизазовнија кампања јавног здравства икада.
Али у свему томе, професор на Јејлу и социјални епидемиолог др Николас Кристакис такође доноси малу утеху, као што је примећено у његовој новој књизи “Стрелица Аполона: Дубоки и трајни утицај коронавируса на начин на који живимо“. И то зато што у свему види образац.
Један од аргумената у књизи је да се многим људима оно што нам се дешава, може чинити невероватним и неприродним, али пошасти нису нове за нашу врсту – оне су само нове за нас, рекао је Кристакис.
Ево утехе која би се могла извући из Кристакисових запажања о болестима и епидемијама током миленијума: пошасти и пандемије престају. Увек се заврше. Завршиле су и пре него што смо имали вакцине да одговоримо на њих. А како ћемо реаговати на ове вирусе – на пример, кроз социјално дистанцирање – одређено је снагом којом они утичу на наше друштво.
Даље, иако ће дистрибуција вакцина против короне бити један од највећих изазова у јавном здрављу нашег времена, она такође представља једно од великих достигнућа човечанства.
Ако успемо да вакцинишемо довољан део популације (по неким проценама приближно 75 процената), привешћемо пандемију крају много раније и са мање смртних случајева него кад би чекали да се сама заврши.
- Ми смо прва генерација људи која се икада суочила са таквом претњом која им омогућава да у реалном времену одговоре ефикасним лековима. То је чудесно - рекао је Кристакис.
Крај пандемије често прати период у ком људи траже социјалну интеракцију, за коју Кристакис предвиђа да ће бити друге “бучне двадесете“, баш као што је било и након пандемије грипа 1918. године.
- Током епидемија долази до пораста религиозности, људи постају суздржанији, штеде новац, избегавају ризике и све ово видимо сада, баш као и стотине година раније током епидемија -рекао је Кристакис.
Исто тако, економије древних цивилизација су се срушиле у време болести.
- Чини се да многи људи мисле да акције наше владе успоравају економију, то је нетачно. Вирус је тај који доводи до успоравања економије, јер су се економије срушиле чак и у давним временима када су се дешавале пошасти, чак и када ниједна влада није рекла да затвара школе или кафане - рекао је он.
Ова будућност, предвиђа Кристакис, неће доћи док друштво не буде имало времена да дистрибуира вакцину, вероватно до неког тренутка 2021. године, и док се не опорави од социоекономске девастације коју је изазвало, вероватно до 2023. Али визија која ће доћи 2024. годину. биће испуњена искуствима за којима сада чезнемо: претрпани стадиони, препуни ноћни клубови и цветајућа уметност.
Те 2024. сви ови пандемијски трендови биће обрнути, рекао је, људи ће неуморно тражити социјалне интеракције. То може укључивати “сексуалну разузданост”, либерално трошење и “понашање супротно религијском”.
У наредној години, његова предвиђања се ослањају на даље поштовање мера социјалне дистанце. То је зато што чак и са две вакцине одобрене за дистрибуцију у САД-у тренутно постоје довољне дозе за вакцинисање само 150 милиона Американаца. А остатак света тек долази.
Следећа година ће тестирати отпорност света да настави да одржава социјалну дистанцу, носи маске и избегава гужве, што је и одговор на пошасти 14. века и стратегије које попут лукобрана заустављају плимни талас силе који се шири светом.
(Јутарњи лист)
Препоручујемо
ПРОФЕСОР ПОПАДИЋ ОБЈАСНИО: Ко је прележао корону, кроз нови сој ће вероватно проћи са лакшом клиничком сликом
23. 12. 2020. у 20:08 >> 20:08
НОВА МУТАЦИЈА КОРОНЕ У БРИТАНИЈИ: Паника се шири острвом, овај сој је још заразнији
23. 12. 2020. у 19:11
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)