СУДАР ТИТАНА: Турски "Бајрактар ТБ2" против руског "Панцира С-1"

Novosti online

24. 12. 2020. у 17:32

СВЕ су чешћи случајеви да се модерни локални сукоби дефинишу укључивањем глобалних сила у обрачун супротстављених страна.

СУДАР ТИТАНА: Турски Бајрактар ТБ2 против руског Панцира С-1

Фото: Принтсцреен

Либијски сукоб није изузетак. Баш као што је случај са осталим сукобима у региону, и Влада националног споразума (ГНА) и Либијска национална војска (ЛНА) обратиле су се утицајним страним силама за војну, економску и дипломатску подршку, пише АМН.

С обзиром да се ситуација на првим линијама фронта донекле стабилизовала, либијске стране у сукобу су преусмериле пажњу на политичку арену. Сада се лидери ГНА и ЛНА такмиче за договор са страним званичницима у настојању да осигурају свој легитимитет и блокирају напредак непријатеља, док су пре само неколико месеци били затворени у сукобима у више праваца и ослањали се на употребу оружја - и вештине оперативаца- за постизање победе.

Током активне фазе сукоба јединице ЛНА откриле су и искористиле велику рањивост у одбрани снага ГНА, наиме њихову неспособност да обезбеде ваздушну покривеност. Када су се борци ЛНА кретали према Триполију, ГНА је био приморан да затражи помоћ од Турске. Анкара је брзо реаговала и одмах је пружила ГНА-у беспилотне летелице "Бајрактар ​​ТБ2", као и турске војне оперативце.

Убрзо након тога, снаге Калифе Хафтара обуставиле су офанзиву због губитака које су нанели турски дронови упркос томе што је ЛНА поседовала систем ПВО, укључујуц́и савремени Панцир С-1 (СА-22 по НАТО класификацији) који су наводно испоручили Уједињени Арапски Емирати.

Медији лојални Турској и ГНА искористили су да прогласе "тријумф" турских дронова над наоружањем руске производње, наводећи као доказ уништавање низа система "Панцир" у ваздухопловној бази Ватија.

Изгледа да је турска команда перформансе борбених беспилотних летелица оценила успешним пошто су они касније распоређени у Нагорно-Карабаху. Штавише, влада Украјине изразила је жељу за набавку додатних "Бајрактар ​​ТБ2" за своју војску.

Да ли су беспилотне летелице "Бајрактар" ​​толико ефикасне као што се наводи у медијима?

Да би се одговорило на ово питање, треба погледати доступне податке. Турске беспилотне летелице заиста су успеле да онеспособе значајан број система руске производње: овог маја је чак девет панцира уништено за само четири дана.

Међутим, овај број је више доказ о интензитету сукоба, а не недостатку руског система ПВО. Број уништених "Бајрактара" током 2020. године је 47. Већину турских беспилотних летелица оборили су - од стране "Панцира" - у областима Абу Граин, Сирт и Бани Валид, нешто што ГНА и медији који су повезани са Турском не желе споменути.

(Србија данас)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице