НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР ЗА ЏУЛИЈАНА АСАНЖА, ЕДВАРДА СНОУДЕНА И ЧЕЛЗИ МЕНИНГ: Ирска активисткиња номиновала тројац

Novosti online

05. 01. 2021. у 13:27

ИРСКА активисткиња и добитница Нобелове награде за мир 1976. године Мејрид Кориган Мегвајер номиновала је оснивача Викиликса Џулијана Асанжа и узбуњиваче Едварда Сноудена и Челзи Менинг за Нобелову награду за мир 2021. године, наводи Ајриш тајмс.

НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР ЗА ЏУЛИЈАНА АСАНЖА, ЕДВАРДА СНОУДЕНА И ЧЕЛЗИ МЕНИНГ: Ирска активисткиња номиновала тројац

Фото: Танјуг/АП

- Свако од њих је показао храброст много пута. Откривајући незаконите радње власти које су проузроковале милионе смртних случајева ставили су своју слободу и животе на коцку. Њихово самопожртвовање и несебичност представљају изванредну демонстрацију величанствености људског духа- истакла је суоснивачица организације "Peace People" у писму Комитету за доделу Нобелове награде.

Џулијану Асанжу тренутно прети до 175 година затвора у Сједињеним Америчким Државама, уколико буде осуђен по свих 18 оптужби које се против њега воде, док Сноудену прети десет година затвора због откривања детаља о америчком масовном надзору.

Челзи Менинг, која је открила америчке ратне злочине у Ираку и Авганистану, осуђена је на 35 година затвора 2013. године, али је пуштена 2017. године када је одлазећи амерички председник Барак Обама преиначио казну. Поново је затворена у марту 2019. године након одбијања да сведочи о везама са Асанжом, али је опет пуштена прошлог марта уз казну од 256.000 долара.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Са којим народом Срби деле највише генетског материјала - можда ћете се изненадити!

Са којим народом Срби деле највише генетског материјала - можда ћете се изненадити!

ЧУВЕНИ мит "ми смо црни јер смо 500 година били под Турцима", заправо нема везе са истином. Српски и Турски гени су веома различити, а највише сличности имамо са Македонцима (93%).

17. 08. 2024. у 21:29

Коментари (0)

ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈЕ У СЛУЖБИ ЧОВЕЧАНСТВА: Пут ка одрживој будућности