НОВИНАРКА ИЗ ВАШИНГТОНА ЗА "НОВОСТИ": Американци су преплашени, јуриш на Капитол ме је подсетио на 5. октобар
ПОСЛЕ дугог дана испуњеног догађањима који ће ући у историју САД, амерички Конгрес потврдио је јуче бројањем гласова електорског колеџа, да је Џозеф Бајден, кандидат демократа, 46. председник САД.
У хаосу, који је овоме претходио, настрадале су четири особе, једна жена која је упуцана и која је потом подлегла повредама, и још три које су преминуле због здравствених сметњи изазваних догађањима. Медији су открили да је настрадала жена Ешли Бебит, ветеранка америчког ратног ваздухопловства из Сан Дијега. Непосредно пре упада, она је на "Твитеру" написала да их "ништа неће зауставити" и да је "олуја стигла".
Ухапшене су 52 особе, повређено је 14 полицајаца и уведен полицијски час од 18 до 8 ујутру. Касније је објављено да ће полицијски час бити на снази све до 21. јануара, дан после инаугурације Џоа Бајдена.
НЕМИРИ У ВАШИНГТОНУ ЛИЧИЛИ НА БЕОГРАДСКЕ, 2000. ГОДИНЕ
Све што се догађало у Вашингтону подсетило ме је на октобар 2000. године у Београду и јуриш на Скупштину. Американци су преплашени, јер нису навикли да гледају оно што се догађало на Капитол хилу. Последњи пут је Капитол нападнут 1814. године, када су га запалили Енглези, током рата те године. Ситуација је врло напета.Новинарка Џоан Митрић овако за "Новости" из Вашингтона сумира атмосферу у престоници САД у дану када је требало да оба дома америчког Конгреса прогласе новог председника САД. Овај, обично формални догађај прихватања и сертификације гласова Електорског колеџа, претворио се, међутим, у догађај без преседана:
- То што се догодило била је нека врста покушаја државног удара у последњи час који су извели очајни људи. То је веома опасно. Актуелни председник Доналд Трамп непрекидно је давао наду својим присталицама, кудећи медије и потпредседника Мајка Пенса што не ради свој посао и што је слаб - прича она.
Никоме од посетилаца, подсећа саговорница, у протеклих 10 месеци није било дозвољено да улази на Капитол због епидемије вируса корона.
Да би се сада догодио јуриш.
- Многи су позивали Трампа да позове своје присталице да се повуку и оду кући пре него што неко настрада. Али, Трамп је говорио присталицама о крађи избора, иако је изгубио у сваком од 60 случајева који су се нашли пред разним америчким судовима. Судије, од којих су многе именовали републиканци, пресудиле су да тужбе немају основа - подсећа саговорница.
Председникови људи су се расправљали са Трампом тражећи од њега да смири ситуацију. Али, он није попуштао у непризнавању избора, што је ситуацију чинило још непредвидивијом. На Капитол хилу Национална гарда, полиција Капитола и градска полиција у први мах није хапсила људе који су упадали у канцеларије сенатора и претурали по њиховим стварима.
- После неколико сати дезинфекције, јер је мало ко од оних који су упали носио маске, оба дома Конгреса су се вратила и током ноћи наставила заседање. Бајден је већ планирао врло сведену церемонију инаугурације 20. јануара, без забава и балова, али сада ће вероватно и то претрпети велике промене због појачане безбедности - процењује саговорница.
У међувремену, особље Беле куће, досад лојално Трампу, напуштало је председника говорећи да је само заинтересован за власт, по сваку цену.
- Требало је да идем код сина на породично окупљање за православно Бадње вече и Божић. Али, на крају смо одлучили да све откажемо. Све ово је сувише тужно јер показује стање у које је запала америчка демократија - закључује Џоан Митрић. Д. САВИЋ
Актуелни потпредседник Мајк Пенс нешто пре четири сата ујутру по локалном времену саопштио је да је Бајден освојио 306 електорских гласова, док је Доналд Трамп сакупио 232 гласа. За победу је било неопходно 270 гласова.
КОМПЛЕТАН КОНГРЕС КОНТРОЛИШУ ДЕМОКРАТЕ
Пошто су у другом кругу избора у Џорџији за два преостала сенатска места кандидати демократа Рафаел Ворнок и Џон Ософ тесно победили републиканце Дејвида Пердјуа и Кели Лофлер, горњи дом америчког Конгреса први пут од 2009. године прелази у руке демократа. Иако ће обе партије имати исто, по 50 сенатора, демократе имају превагу захваљујући "златном" гласу Бајденове потпредседнице Камале Хариса. Пошто сада оба дома америчког Конгреса контролишу демократе, то ће новоизабраном председнику САД Џозефу Бајдену олакшати спровођење његове политике. Д. Д. С.
Одбијени су приговори да се избаце гласови Џорџије и Пенсилваније за Бајдена. Републиканци су се успротивили и изборним гласовима у Аризони, Невади и Мичигену, али су ови предлози пропали пре него што су и стигли до расправе.
То је било мирно финале којем је претходио насилни упад у зграду Конгеса присталица Доналда Трампа који сматрају да су избори покрадени, прећен разбијањем стакла на вратима и прозорима зграде и уласком у канцеларије посланика. Већина њих је била евакуисана, један део је остао иза врата осигурана са унутрашње стране намештајем и уз присуство обезбеђења и агената који су имали пиштоње у рукама, спремни да запуцају на демостранте.
ТРАМП ЈЕ ВРЛО "ОСЕТЉИВ"
ШЕФ новинарског тима "Вашингтон поста" за Белу кућу Филип Ракер је рекао да је председник САД у "веома осетљивом менталном стању тренутно и да не реагује добро на оно што се десило". Ракер је додао да се Трамп осећа као да су га издали најближи сарадници. "Административни радници су врло несигурни шта би могао Трамп да уради сутра", рекао је Ракер.
Специјалне снаге ФБИ, као и друге безбедносне снаге, обезбедиле су зграду Конгреса САД, али тек неколико сати након што су демонстранти упали у зграду Капитола - симбола америчке демократије. Тада је бројање прекинуто, и после прекида чланови Председавајућег дома и Сената су се вратили у Конгрес и наставили пребројавањем гласова.
Пошто је победа Бајдена потврђена, Трамп је у саопштењу рекао да ће транзиција власти бити мирна. Додао је још један коментар о изборима рекавши да "ћемо наставити нашу борбу да осигурамо да се броје само легални гласови".
- Иако ово представља крај највећег првог мандата у председничкој историји, то је само почетак борбе да Америку поново учинимо великом - закључио је Трамп.
Да ће 6. јануар када је амерички Конгрес требало да потврди резултате председничких избора бити све само не миран, било је јасно још током дана када је почело окупљање присталица Доналда Трампа, које је он позвао да протестују. Демонстранти су опколили зграду Капитола, суочили се с полицијом, да би на крају упали у зграду.
ЦЕВНЕ БОМБЕ У ШТАБОВИМА СТРАНАКА
ШЕФ градске полиције Роберт Џеј Конти рекао је да је 47 од 52 спроведена хапшења повезано са кршењем полицијског часа, остали су ухапшени по оптужбама у вези са ношењем ватреног оружја без лиценце или онога које је забрањено. Пронађене су две цевне бомбе у седиштима републиканских и демократских националних одбора, као и хладњак у возилу на тлу Капитола, у којем су се налазили Молотовљеви коктели.
Како је ситуација постајала све напетија, Бајден је позвао Трампа да путем телевизије позове на смиривање сутуације у Вашингтону.
- Битне су речи председника, без обзира колико је добар или лош тај председник. Стога позивам председника Трампа да се путем националне телевизије обрати нацији, испуни своју заклетву и одбрани Устав захтевајући крај ове опсаде - рекао је Бајден. - Свет посматра. Као и многи други Американци, ја сам шокиран и тужан што је наша земља, толико дуго светионик светлости и наде у демократију, дошла у тако мрачан тренутак.
Недуго затим емитована је и Трампова порука намењена демонстрантима у Вашингтону.
- Разумем вашу бол. Имали смо изборе на којима смо покрадени. Сви то знају, поготово друга страна. Али сада морате да идете кући. Потребан нам је ред и закон, потребан нам је мир - рекао је Трамп. - Никада није постојало овакво време, у којем нам могу одузети све, мени, вама, држави. Ово су украдени избори, али морамо имати мир. Идите кући, молимо вас, посебни сте, знам како се осећате, али идите кући, идите у миру.
И на свом твитер-налогу Трамп је позвао своје присталице да се разиђу "у љубави и миру", али их је у истом твиту и оправдао рекавши и да се "то догађа када се злобно отме изборна победа".
После свега, извесно је да ће Џо Бајден 20. јануара постати 46. председник САД.
Али на другој страни постоје иницијативе, и међу републиканцима, да се активира члан 25. Устава САД којим се председник проглашава неспособним да обавља дужност. У том случају би његову функцију преузео потпредседник, Мајк Пенс.
Већина аналитичара сматра да до тога неће доћи иако је од првог дана Трампу ненаклоњени Си-Ен-Ен јуче водио праву кампању око овога са питањем "шта још треба да се догоди" а да се он не смени.
РЕАГОВАЊА:
ОБАМА: ИСТОРИЈА ЋЕ ПАМТИТИ
БИВШИ амерички председник Барак Обама оптужио је свог наследника, актуелног републиканског председника Доналда Трампа, да је подстакао упад демонстраната у зграду Капитола. "Историја ће се с правом сећати насиља у Капитолу, које је подстакао актуални председник, који наставља да неутемељено лаже о исходу законитих избора, као тренутак велике срамоте за нашу земљу", навео је Обама у саопштењу.
БУШ: КАО У "БАНАНА РЕПУБЛИЦИ"
БИВШИ председник САД, републиканац Џорџ Буш, оценио је да су дешавања у Конгресу попут дешавања у некој "банана републици". Он је казао да су нереди, током којих су присталице председника Доналда Трампа упале у зграду Конгреса, "мучни и срцепарајући". "Згрожен сам безобзирним понашањем неких политичких лидера и недостатком поштовања које се данас показује према нашим институцијама, традицији и спровођењу закона", навео је Буш у саопштењу.
МЕРКЕЛ: БЕС ЗБОГ ИЗГРЕДНИКА
НЕМАЧКА канцеларка Ангела Меркел изразила је бес због упада присталица америчког председника Доналда Трампа у зграду Конгреса, а за то је окривила то што Трамп није признао пораз на председничким изборима. Меркелова је назвала више стотина Трампових присталица, који су упали у зграду Капитола, "нападачима и изгредницима" и рекла да је сигурна да ће Бајден бити инаугурисан за председника САД за две недеље.
МАКРОН: ОВО НИЈЕ АМЕРИЧКИ
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон у снимку објављеном на "Твитеру" оштро је критиковао насиље у Вашингтону и поручио да верује у снагу америчке демократије. Макрон је у снимку, у којем се обратио на француском и енглеском језику и који је објавио уз хештаг "Ми смо једно", оценио да оно што се догодило у Вашингтону "дефинитивно није амерички".
ЏОНСОН: ПОТРЕБНА МИРНА ПРОМЕНА
БРИТАНСКИ премијер Борис Џонсон осудио је "срамотне сцене" у Америци. "САД се залажу за демократију широм света и сада је од виталног значаја да тамо буде миран и уређен трансфер власти", поручио је Џонсон. Трампов пријатељ и лидер странке "Реформа Уједињеног Краљевства", некадашње "Странке Брегзит", Најџел Фараж навео је на "Твитеру" да је погрешно упасти у зграду Капитола. "Демонстранти морају да оду", поручио је он. Лидер лабуриста Кир Стармер рекао је да је оно што се догодило у Вашингтону "директан напад на демократију".
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу
"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."
08. 11. 2024. у 19:44
Коментари (2)