ПЛАНЕТА ЈЕ У МНОГО ГОРЕМ СТАЊУ НЕГО ШТО МИСЛИМО: Научници упозоравају - Прети нам масовно изумирање, поремећаји климе и још пандемија
НАШУ планету чека "грозна будућност масовног изумирања, опадање квалитета здравља и екстремне климатске промене", које прете опстанку због неделовања, тврди група међународних стручњака. Додају и да људи још увек не схватају хитност решавања климатске кризе.

Фото: Depositphotos
Седамнаест врхунских стручњака тврди да је планета у много горем стању него што је већина људи, па чак и научника, мислила, пише "Гардијан".
- Размера претњи биосфери и свим њеним живим облицима, укључујући човечанство, заправо је толико велика да тешко могу да је схвате и најквалификованији стручњаци - пише у извештају "Фронтирс ин Консервешн Сајенс", који је позива на више од 150 студија са детаљним описима главних светских изазова у заштити околине.
Изнето је упозорење да ће масовне миграције изазване климом, више пандемија и сукоби око ресурса бити неизбежни, ако се не предузму хитне мере.
- Не позивамо на предају, већ нам је циљ да лидерима укажемо на стање планете и неопходно планирање, како би се избегла стравична будућност - додају стручњаци.
Огромни проблеми на које указују, захтевају промене на глобалном плану, образовању и једнакости, истиче се у извештају. То укључује правилно одређивање спољашњих фактора на околину и престанак коришћења фосилних горива.
Фатална болест цивилизације
Извештај је објављен неколико месеци након што свет није успео да постигне ниједан циљ стратешког плана Уједнињених нација за биолошку разноликост. Ове недеље коалиција која укључује више од 50 земаља обавезала се да ће заштитити готово трећину планете до 2030. године.
Процењује се да изумирање прети милиону врста, а многе ће нестати за неколико деценија.
- Погоршање стања околине прети цивилизацији више од Доналда Трампа или Ковида-19. Стална тежња за растом је кобна болест ове цивилизације. Велике популације и њихов континуирани раст подстичу деградацију тла и губитак биоразноликости. Такође, повећавају се шансе за пандемије које подстичу агресивнији лов на оскудне ресурсе. Друштво још увек не смањује емисију штетних гасова. Када би људи схватили опасност кризе, промене политици би могле да се подударају са озбиљношћу претње - истиче Пол Ерлих са Стенфорда.
(Блиц.рс)

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)
КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.
21. 07. 2025. у 18:43

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (1)