ПОБУНА ЛЕКАРА: Неће АстраЗенеку, траже Фајзер

Милена Марковић

12. 02. 2021. у 19:06

ПРАВА побуна лекара у приватним установама против вакцине АстраЗенека, „хоћемо вакцину Фајзер, а не ову која је мало ефикасна иако имамо мање од 55 година, потребна нам је већа покривеност од оне коју пружа АстраЗенека“.

ПОБУНА ЛЕКАРА: Неће АстраЗенеку, траже Фајзер

Фото: ЕПА

Иако је до сада само регион Лацио донео одлуку да се могу вакцинисати здравствени радници у приватним структурама, веровали или не у осталом делу Италије то још није могућно и тако су дискриминисани за разлику од колега у државном сектору, а већ се наишло на препреку. На њиховим папирима када су заказали вакцинисање било је написано да ће добити вакцину Фајзер као и санитарно особље у државним установама, тек када су улазили да приме вакцину сазнали су да ће то бити АстраЗенека. Неки су одмах одбили, некли су одустали па за касније у нади да ће се нешто променити.

Фајзер има покривеност од 95 посто на Ковид-19 а АстраЗенека 59,5. Првих 700 лекара и санитарног особља у приватном сектору добило је Фајзер вакцину а онда су, услед недостатка те вакцине, санитарне власти одлучиле да се не може даље са том вакцином јер ње и Модерне има само толико да покрије оне који очекују други круг вакцинисања.

Одговор је затражен од Лекарског удружења Лација и Рима и стигао је: „Не може се бирати вакцина, Лацио је једини регион који је одлучио да прихвати захтев да буду вакцинисани здравствени радници у приватном сектору“. Значи, узми или остави! Докторка која је у једном дану примила на преглед више десетина трудница у приватној установи прича о ужасном осећању да није ни добила могућност да прими вакцину а има тако деликатне прегледе и треба да брине о заштити живота труднице и детета које носи у утроби.

Још једно питање које је тема дана у Италији: колико дуго траје имунитет? Стога су Универзитет „Ла Сапијенца“ у Риму и Поликлиника „Умберто Први“ почели клиничко и имунолошко посматрање свих оних који су у тим структурама већ вакцинисани у оба круга. На укупно око 10.000, особа започело се са узимањем крви на анализу након месец дана, узимаће се и након 6 и 12 месеци како би се утврдило да ли су особе након вакцинисања развиле антитела и пратити колико ће времена бити присутна.

И наглашава се да ту треба разликовати да ли је реч о антителима развијеним природним путем након инфекције корона вирусом или су резултат вакцине. Тим путем ће се моћи и изучавати време имунизације, ефикасност вакцине, посебно у варијантама корона вируса, као и колатерални ефекти вакцине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”