СТВАРАЊЕ НЕСАЛОМИВОГ ГЕОПОЛИТИЧКОГ БЛОКА: Кина предлаже Русији заједничку борбу против обојених револуција
ШЕФ кинеске дипломатије Ванг Ји изјавио је да би Москва и Пекинг требало да се заједнички боре против обојених револуција и ширења дезинформација, као и да очувају свој суверенитет и политичку безбедност.
Фото: ЕПА
Како преноси „Саут Чајна морнинг пост“, обраћајући се новинарима у недељу на маргинама заседања Националног народног конгреса, Ванг Ји је рекао да би Кина и Русија требало да изграде модел за међусобну подршку.
- Требало би да изградимо модел стратешког узајамног поверења, чврсто подржавамо једни друге у заштити кључних интереса, удружимо напоре против обојених револуција и да се боримо против свих врста дезинформација - истакао је Ванг Ји.
Кинески лист је подсетио да се обојеним револуцијама називају побуне које су се догодиле у источноевропским земљама у првим годинама 21. века, као и покрети у Азији и на Блиском истоку. Руководство Кинеске комунистичке партије отворено се изјаснило против утицаја тих револуција и позвало чланове партије да буду на опрезу и да остану верни партији.
Према речима стручњака, Кина сматра да је таква сарадња с Русијом изузетно важна, јер Пекинг и Москва сада морају да одговоре на растуће претње „обојених револуција“, као и на њихов утицај у Средњој и Југоисточној Азији, где та два суседа имају заједничке стратешке интересе и планове развоја.
С тим у вези, научни сарадник Института за руска, источноевропска и централноазијска истраживања при Академији друштвених наука Кине Ву Хонгвеј изјавио је да и Пекинг и Москва сматрају да су револуције у Источној Европи испровоцирале непријатељски настројене западне силе.
- Кина и Русија морају заједнички да раде како би одговориле на претње обојених револуција – посебно против западних земаља које су хтеле да сруше легитимне режиме у нашим двема земљама помоћу мобилизације опозиционих снага и уличних протеста - нагласио је кинески експерт.
Иначе, апел кинеског министра иностраних послова уследио је убрзо након што су Сједињене Америчке Државе објавиле о увођењу санкција против Русије због опозиционара Алексеја Наваљног.
Кинеска страна је питање удруживања снага са другим земљама, укључујући Русију, у борби против обојених револуција покренула још током заседања Савета министара иностраних послова земаља-чланица Шангајске организације за сарадњу (ШОС), које је одржано у Москви прошле године.
Током тог заседања, Ванг Ји је изјавио да земље-чланице организације „никада не смеју да дозволе спољним силама да се мешају у унутрашње ствари земаља-чланица ШОС, да никада не смеју да дозволе да 'обојене револуције' постигну своје циљеве и да регионални мир и стабилност буду пољуљани“.
(Спутњик)
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
КАКО ИЗГЛЕДА ЖИВОТ У НАЈХЛАДНИЈЕМ МЕСТУ НА СВЕТУ? Село у којем се аутомобили не гасе, телефони не раде, а деца иду у школу на –50°C
ПРОСЕЧНА температура у граду зими пада на -58 степени Целзијуса...
07. 01. 2026. у 18:20
Коментари (2)